Co się stanie gdy spróbuje się znaleźć wspólny grunt dla muzyki i medycyny? Powstanie MUZYCYNA. Odkrycie muzycyny przypadło w udziale Marii Ołdak (muzyk interesujący się medycyną) i Januszowi Stasiakowi (muzykujący lekarz). Czym jest tajemnicza muzycyna? Sympatycznym tworem, którego trzeba poznać z bliska, poczuć i doświadczyć, aby zrozumieć. Czy da się jednak choć trochę tego stwora oswoić i przekonać, że to bardzo ludzka strona nauko-sztuki? Takie wyzwanie podjęła Maria Ołdak, opolska skrzypaczka, pedagog, prezes Towarzystwa Muzycznego w Opolu. Ta rozmowa, to także zaproszenie na II Festiwal Muzycyny, który odbędzie się 25 listopada br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.
Czym tętni muzyczne życie? Próba odpowiedzi na to pytanie, to podstawa programu. Bogactwo i unikatowość świata muzyki prowokuje jednak do poszukiwań ciekawostek. Co by było, gdyby w czasach Bacha istniał ZAiKS albo co wiemy o najpopularniejszych fragmentach "Carmen" i czy maszyna do pisania może być instrumentem solowym!? To tylko niektóre z nurtujących pytań! Słowem - klasyka!
Audycja odsłania różne oblicza muzyki "klasycznej" (bo przecież nie... poważnej!), a ta niejedno ma imię. Muzyka istnieje także na boisku sportowym i w gabinecie lekarskim. Łamanie schematów!? To jedno z głównych założeń! Nie zabraknie tu jednak rozmów z ciekawymi ludźmi i relacji z wydarzeń muzycznych. Audycja składa się ze stałych elementów ("Kartka z kalendarza", "Płytomaniak", "Gra w klasy" etc.), ale - podobnie jak muzyka - bywa też nieprzewidywalna i może wymknąć się ze schematu... ;-)
Audycja adresowana jest zarówno do znawców tematu, jaki i tych, którzy dopiero świat muzyki odkrywają. W nowej odsłonie stanowi przede wszystkim źródło informacji o świecie muzyki - tym aktualnym i historycznym, regionalnym i globalnym. A w świąteczne wieczory zatopimy się w niebanalnej muzyce...!