Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 27 lutego 2024 roku

23:00 JAZZOFONIA
"Evenings at the Village Gate: John Coltrane with Eric Dolphy" to album koncertowy nagrany w 1961 roku z udziałem muzyków jazzowych Johna Coltrane'a i Erica Dolphy'ego. "Eric Dolphy w Five Spot 2" nagranie, które odbyło się w jeden wieczór (16 lipca 1961) od zakończenia dwutygodniowej rezydencji multiinstrumentalisty Erica Dolphy'ego i trębacz Bookera Little'a w klubie jazzowym Five Spot w Nowym Jorku. „Overtones” to nazwa kompozycji Andrzeja Święsa, w której wykorzystujemy alikwoty, czyli naturalne harmoniczne tony wydobywane na instrumentach smyczkowych przez flażolety, a na dętych za pomocą przedęcia. Technika ta pojawia się na płycie również w innych utworach albumu "Overtones" Tria Nowicki / Święs / Frankiewicz.

Do słuchania od 23:05 do 01:00 zaprasza Jacek Mielcarek.

15:00 POPOŁUDNIÓWKA RADIA OPOLE
Najpierw protesty odbywały się w regionach. Rolnicy blokowali drogi i ważne punkty komunikacyjne. Byli również na granicach. Teraz przyszedł czas na Warszawę i manifestację w sprawie postulatów, o których farmerzy mówią od początku protestów. O szczegółach Adam Wołek.

Pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne. To tylko niektóre urządzenia odnawialnych źródeł energii, które znalazły się w otwartym dziś laboratorium na Politechnice Opolskiej. Dzięki wartej pół miliona złotych inwestycji studenci będą mogli w praktyce poznać tajniki ich działania. - To miejsce idące z duchem czasu - podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

Pięć łóżek dla rodziców opiekujących się swoimi dziećmi na oddziale pediatrii trafiło do Krapkowickiego Centrum Zdrowia. Podarunki są praktyczne, bo można je sprawnie złożyć i za dnia mogą służyć jako fotele. Darczyńcą jest Fundacja Ronalda McDonalda. Jak to się stało, że wybrano krapkowicki szpital i dlaczego, z pozoru proste prezenty, są najbardziej potrzebne? O tym Joanna Gerlich.

Piętowa willa z trzema sypialniami, do tego kuchnia, gdzie zawsze czeka sucha karma, woda i "coś na mokro". Taki domek dla kotów wolno żyjących zorganizowała na trawniku przed swoją kamienicą mieszkanka Opola. Na budowlę podczas reporterskich wizyt w terenie natrafiła Agnieszka Stefaniak.

W magazynie ekonomicznym gościć będziemy prof. Andrzeja Cichonia, dziekana wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, który opowie o nowym laboratorium OZE dla nauki i biznesu na Politechnice Opolskiej.


Do słuchania od 15:00 do 18:00 zaprasza Iwona Tokarska. Z autorką można skontaktować się pisząc tu: iwona.tokarska@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »