Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 26 lutego 2024 roku

0:00 PASMO POWTÓRKOWE
WTOREK – SOBOTA
01:00 Publicystyka w Radiu Opole
02:00 Dobry Wieczór. Tu Radio Opole
04:00 Magazyn ekonomiczny
05:00 Muzyka przed świtem (piątek na sobotę)

SOBOTA/NIEDZIELA
00:00 Science bez fikcji
02:00 Ze zdrowiem ci do twarzy
04:00 Agroradio

NIEDZIELA/PONIEDZIAŁEK
00:00 Motoradio
02:00 Wszystko o literaturze
04:00 Effatha
05:00 Niedzielna Loża Radiowa
19:00 REWIRY KULTURY RADIA OPOLE
Z cyklu autorskiego projektu Magdaleny Górniak – Bardzik, realizowanego w Muzeum Wsi Opolskiej przy współpracy Radia Opole oraz wsparciu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, a także Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy, za chwilę poznamy losy Danuty Żołdak – Szeligi, która wraz z rodzicami i sześcioletnim bratem, jako dziewięciomiesięczne dziecko została deportowana na Syberię pierwszym transportem zesłańców, czyli 10 lutego 1940 roku.

Potem, w ramach tzw. amnestii umożliwiającej w 1941 roku opuszczenie miejsc zesłania, rodzina Danuty Żołdak wyruszyła na południe ZSRR, w okolice Taszkientu w Uzbekistanie, gdzie pod dowództwem Władysława Andersa, tworzyło się Wojsko Polskie. Miedzy innymi o tej trudnej drodze, bo pociągiem, tratwą i pieszo, a potem przez Iran, Indie do Tanganiki, czyli dzisiejszej Tanzanii, będzie to opowieść. A także o największym polskim sierocińcu w środku dżungli, u stóp góry Meru, gdzie mama Danuty przez sześć lat opiekowała się sierotami.

Do Polski wraz z mamą mogła wrócić w lipcu 1948 roku. Jej ojciec, Bronisław, jako żołnierz armii Andersa, wrócił wcześniej, już 1947 roku.

Posłuchajmy pierwszej części reportażu „SYBIRACZKA”, autorstwa Barbary Tyslik, o tułaczych losach Danuty Żołdak – Szeligi, prezeski Opolskiego Koła Związku Sybiraków, uhonorowanej tytułem Zasłużonej Obywatelki Miasta Opola.

Do słuchania od 19:00 do 21:00 zaprasza Tomasz Wojtyłko z zespołem w składzie: Katarzyna Zawadzka, Mariusz Majeran i Witold Sułek.

Tomasz Wojtyłko, zespół Kultura
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »