Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 7 kwietnia 2020 roku

23:00 JAZZOFONIA
24 marca zmarł Manu Dibango – kameruński saksofonista i wibrafonista. Rozwinął styl muzyczny będący połączeniem jazzu, muzyki funk i tradycyjnej muzyki kameruńskiej. Należał do grupy etnicznej Bassa. Najbardziej znany z wydanej w 1972 afrobeatowej płyty Soul Makossa.

"Era Jazzu - Penderecki Jazz” – międzynarodowy projekt, który był nawiązaniem do najlepszych prób mariażu muzyki współczesnej z jazzem.

W audycji także Brad Mehldau "Highway rider".

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

Zobacz: Ramówka 2020 - pasmo główne
19:00 REWIRY KULTURY
Nieuznawanych granic strzegą ubrani w mundury strażnicy i opuszczone radzieckie czołgi. Nieistniejący na oficjalnych mapach kraj ma swojego prezydenta, premiera i parlament. Turyści przyjeżdżają tam zrobić sobie zdjęcie z plastikowymi pieniędzmi i pozują pod szyldem restauracji "Mafia". O separatystycznej republice Mołdawii opowie historyki i autor reportażu "Naddniestrze. Terror tożsamości" - Piotr Oleksy. Po godz. 20:00 połączymy się z Karoliną Kuszyk autorką książki "Poniemieckie". Będzie o przedmiotach, które w niespokojnych powojennych czasach zmieniły właścicieli, a potem wielokrotnie zmieniała się ich wartość i znaczenie. Będzie też o ludziach, którzy patrzyli na nie z nienawiścią, odrazą, zawstydzeniem, poczuciem winy, zadumą, ciekawością i zachwytem. Porozmawiamy o niejasnych relacjach rzeczy i ludzi, zagmatwanej historii i potrzebie poukładania na nowo tego, co minęło i tego, co trwa nadal.

Do słuchania od 19:05 do 21:00 zaprasza: Katarzyna Zawadzka. Z autorką można kontaktować się mailowo:
katarzyna.zawadzka@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »