Radio Opole » Patronaty - polecamy
2014-01-27, 16:29 Autor: Radio Opole

"Kolbergiadą" uczcimy Rok Oskara Kolberga w Opolu

Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin etnografa, folklorysty i kompozytora Oskara Kolberga Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Opolu przy współpracy Radia Opole organizują "Kolbergiadę". W programie wydarzenia zaplanowano dwa koncerty, warsztaty śpiewu tradycyjnego, pokazy, panel dyskusyjny oraz warsztaty gry na instrumentach ludowych, a także specjalne audycje w Radiu Opole. "Kolbergiada" będzie doskonałą okazją do bliższego poznania muzyki tradycyjnej i jej odmian. Wydarzenie zainaugurują w poniedziałek 3 lutego warsztaty śpiewu tradycyjnego oraz koncert, który od godz. 18:00 będzie transmitowany na stronie internetowej Radia Opole.

Oskar Kolberg fot. W. RzewuskiOskar Kolberg w monumentalnym dziele pt. „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce", liczącym ponad 30 tomów, jako pierwszy zebrał i uporządkował według regionów wiedzę na temat polskiej kultury ludowej. Utrwalił około 10 tysięcy melodii. Do tego wystarczyły mu tylko ołówek, kartka papieru z pięciolinią i żywe wykonanie tradycyjnej pieśni. Żaden inny naród europejski nie ma takiego zespołu źródeł z tej epoki, zwłaszcza z zakresu muzyki ludowej, opracowanego według systematycznie realizowanego planu. Dzisiaj, mimo nieograniczonego dostępu do techniki, trudno byłoby wykonać to zadanie z takim zapałem i efektem. Opracowaniem i wydaniem spuścizny Kolberga zajmuje się dziś Instytut im. Oskara Kolberga w Poznaniu. Dotychczas ukazało się 85 tomów "Dzieł wszystkich".

Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin, przypadającej dokładnie 22 lutego, rok 2014 ogłoszony został przez Sejm Rokiem Oskara Kolberga. W całym kraju odbywać się będą liczne imprezy, koncerty, warsztaty, pokazy oraz dyskusje promujące dorobek etnografa. Wśród zaplanowanych wydarzeń znajduje się także organizowana przez Państwową Szkołę Muzyczną w Opolu i Radio Opole „Kolbergiada".

O tym, że Oskar Kolberg to postać ważna, ale i kontrowersyjna oraz o tym, czego ciekawego można spodziewać się podczas "Kolbergiady" w Opolu opowiadali Marzena i Jacek Mielcarkowie w audycji "Muzyka źródeł" (26.01):

Posłuchaj:

"Kolbergiadę" zainaugurują w poniedziałek (03.02) warsztaty śpiewu tradycyjnego. Poprowadzi je śpiewak i instrumentalista, autor tekstów, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, scenarzysta filmów dokumentalnych, etnomuzykolog - Adam Strug. Artysta jest pomysłodawcą zespołu śpiewaczego "Monodia Polska", praktykującego pieśni przekazywane w tradycji ustnej. W poniedziałek (03.02) warsztaty rozpoczną się o godz. 16:00, we wtorek (04.02) o godz. 10:00.

W dniu inauguracji wydarzenia o godz. 18:00 rozpocznie się koncert. W części pierwszej pod hasłem „Tradycje ludowe w twórczości XIX-wiecznych kompozytorów polskich" zaprezentują się uczniowie PSM I i II st. w Opolu. Częśc drugą koncertu wypełnią pieśni ze zbiorów Oskara Kolberga w wykonaniu Katarzyny Szurman, Katarzyny Żytomirskiej i Adama Struga. Koncert będzie transmitowany na stronie internetowej Radia Opole.

W drugi i trzeci dzień Kolbergiady (04 i 05.02) zaplanowano prezentację instrumentów oraz warsztaty gry na instrumentach ludowych, które poprowadzą: Jacek Mielcarek, Mateusz Szemraj, Katarzyna Szurman i Katarzyna Żytomirska. Początek o godz. 16:00.

Dodatkowo w środę (05.01) o godz. 18:00 będzie miał miejsce panel dyskusyjny pt. „Oskar Kolberg i jego dzieła. Oskar Kolberg w tradycji i w muzyce współczesnej. Miejsce i rola muzyki tradycyjnej we współczesnej edukacji muzycznej". Spotkanie poprowadzą: dr Weronika Grozdew, mgr Zofia Komuszyna i mgr Jacek Mielcarek.

Z kolei w czwartek (06.01) o godz. 18:00 w sali koncertowej szkoły muzycznej przy ul. Strzelców Bytomskich 18 w Opolu rozpocznie się koncert. W jego pierwszej części pt. „Tradycje ludowe w twórczości XX-wiecznych kompozytorów polskich" wystąpią uczniowie PSM I i II st. w Opolu. Z kolei w drugiej odsłonie „Oskar Kolberg słucha free jazzu" posłuchamy grupy Śliczne Goździki. Słuchacze Radia Opole będą mogli posłuchać transmisji wydarzenia poprzez kanał internetowy.

W ramach Kolbergiady zaplanowano także cykl audycji radiowych poświęconych polskiej muzyce tradycyjnej oraz postaci i działalności Oskara Kolberga. Na antenie Radia Opole posłuchać ich będzie można w dniach: 9, 16, 23 lutego oraz 2, 9, 16, 23 i 30 marca w ramach znanej słuchaczom audycji „Muzyka źródeł" Marzeny Mielcarek nadawanej w każdą niedzielę od godz. 23:05.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Opolu; współorganizatorem Radio Opole. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolberg 2014 - Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Źródła: http://psmopole.pl/ oraz www.imit.org.pl

Oprac. Agnieszka Lubczańska


Patronaty - polecamy

2024-04-18, godz. 17:12 Zgromadzenie Delegatów IFMSA - Poland od piątku do niedzieli w Opolu To najważniejsze spotkanie członków IFMSA-Poland, które odbywa się dwa razy do roku, wiosną oraz jesienią i gromadzi jednorazowo ponad 200 przedstawicieli… » więcej 2024-04-18, godz. 15:04 Koncert "Dom naszych marzeń" już w sobotę w Paczkowie KLUB 50, Sebastian Kubiak, Czarny/Mikulski, a do tego zespół Wiekowe Baszty - takich wykonawców usłyszymy podczas muzycznego wieczoru spod znaku „Krainy… » więcej 2024-04-18, godz. 11:22 Krzysztof Skiba gościem specjalnym Festiwalu Kariery. Wydarzenie już w środę w CWK. Radio Opole będzie na miejscu! Co zrobić, by praca stała się pasją? Jak rozsądnie zarządzać własną karierą, by robić to, do czego ma się talent? Zawód można zmienić w każdym… » więcej 2024-04-17, godz. 16:31 Koncert "W cieniu wiedeńskich wież" już w piątek w filharmonii Johannesa Brahmsa 'Koncert podwójny a-moll na skrzypce i wiolonczelę' oraz Antona Brucknera V Symfonia Es-dur - to dwa dzieła, które wybrzmią w najbliższy… » więcej 2024-04-17, godz. 15:58 Sylwia Chutnik o bojowniczkach z warszawskiego getta 19 kwietnia minie 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego… » więcej 2024-04-17, godz. 13:51 W Brzegu zmierzą się w udzielaniu pierwszej pomocy W Zespole Szkół Medycznych w Brzegu w najbliższą sobotę (20.04) odbędą się VII Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Dyrektora ZSM w Brzegu. W zawodach… » więcej 2024-04-16, godz. 15:17 III Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne w Głogówku To wydarzenie skierowane do chórów, zespołów śpiewaczych, organistów, scholi, sióstr zakonnych, kapłanów oraz osób indywidualnych, które chciałyby… » więcej 2024-04-16, godz. 11:48 Na co w tym tygodniu zaprasza Muzeum Śląska Opolskiego? W czwartek (18.04) spotkanie ze znanym ichtiologiem, a w sobotę (20.04) zajęcia dla dzieci i III Spotkanie Opolskich Regionalistów - to wydarzenia zaplanowane… » więcej 2024-04-16, godz. 08:58 Poezja Baczyńskiego w klimatach rapowo-jazzowych na płycie "Oddycha miasto" - posłuchaj rozmowy z twórcą! Fundacja Dla Dziedzictwa przygotowała muzyczną propozycję, która ma przybliżyć poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego młodym odbiorcom. 'Baczyński Projekt'… » więcej 2024-04-15, godz. 21:39 Spotkanie z przedstawicielami społeczności romskiej w Polsce już we wtorek w Opolu O historii i współczesności Romów - jednej z czterech, zamieszkujących Polskę uznanych mniejszości etnicznych - opowie już w najbliższy wtorek (16.04)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »