Radio Opole » Patronaty - polecamy
2013-09-02, 19:13 Autor: Radio Opole

Narodowe Czytanie Dzieł Aleksandra Fredry

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 r. ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich utworów literackich. W tym roku z okazji 220. rocznicy urodzin Aleksandra hrabiego Fredry akcja poświęcona jest twórczości właśnie tego twórcy. W wydarzeniu 7 września o godz. 15:00 weźmie udział m.in. Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. Zapowiada się ciekawe wydarzenie. Przybędą aktorzy, ludzie mediów i muzycy. Do wspólnego czytania zaproszeni są także wszyscy mieszkańcy Opola!

Aleksander Fredro to jeden z największych polskich komediopisarzy. W Opolu Narodowe Czytanie dzieł autora „Ślubów panieńskich" podzielone będzie na dwie części. W pierwszej aktorzy Teatru Eko Studio w Opolu, w kostiumach z epoki, przeczytają dwie jednoaktówki: „Jestem zabójcą" i „Świeczka zgasła" w tzw. konwencji stolikowej. W trakcie lektury uczestnicy zostaną zaproszeni do zabawy literackiej związanej z aforystyką Fredry. Tej części Narodowego Czytania będzie towarzyszyć muzyka w wykonaniu filharmoników opolskich: Mikołaja Gałana i Macieja Wachowskiego. Jednoaktówki czytać będą aktorzy: Przemysław Czernik, Bogdan Zieliński, Andrzej Czernik, Grażyna Rogowska, Cecylia Jacewska-Caban, Waldemar Kotas.

W drugiej części do wspólnego czytania zaproszeni zostali przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół, przedstawiciele mediów i innych instytucji. Tym razem czytane będą wiersze, satyry i bajki Fredry. Utwory zaprezentują m.in.: Justyna Przyborowicz (Radio Opole), Krzysztof Ogiolda (Nowa Trybuna Opolska), Piotr Guzik (Gazeta Wyborcza w Opolu), Andrzej Buchowski (TVP Opole). W drugiej części Narodowego Czytania wystąpi Chór Chłopięcy Filharmonii Opolskiej pod kierownictwem artystycznym Katarzyny Wybraniec.

Wspólnemu czytaniu dzieł Fredry towarzyszyć będzie również wystawa plakatów z przedstawień teatralnych do sztuk A. Fredry, przygotowanych przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz zdjęć ze spektakli, które były prezentowane podczas Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Organizatorzy wszystkich mieszkańców Opola zachęcają do przyniesienia własnych egzemplarzy dzieł Aleksandra Fredry, aby otrzymać pieczątkę upamiętniającą to wydarzenie.

Organizatorami wydarzenia w Opolu są Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II, Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Opola. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym

Oprac. Agnieszka Lubczańska

Patronaty - polecamy

2020-02-21, godz. 12:21 Radio Opole po raz ostatni w tym roku rusza do Zieleńca – sprawdź, co szykujemy! Na Opolszczyźnie trwają ferie zimowe. W związku z powyższym, Radio Opole - jak co roku - zachęca, by założyć narty i ruszyć na pobliskie stoki. » więcej 2020-02-20, godz. 12:09 Opolska Gala Wojewódzka Szlachetnej Paczki już w sobotę! Przyszedł czas na podsumowanie XIX edycji Szlachetnej Paczki w województwie opolskim. Z tej okazji, już w najbliższą sobotę (22.02) w sali Orła Białego w Opolskim… » więcej 2020-02-18, godz. 15:34 Przed nami kolejna edycja Family Cup w Zieleńcu – poznaj szczegóły! Już w najbliższą niedzielę (23.02) zostaną po raz kolejny rozegrane Amatorskie Mistrzostwa Województwa Opolskiego w Narciarstwie Zjazdowym i Snowboardzie. Tegoroczne… » więcej 2020-02-18, godz. 11:39 Noworoczne spotkanie dla dzieci i rodzin zastępczych z terenu powiatu opolskiego Dzieci przebywające w rodzinnej pieczy zastępczej oraz ich opiekunowie z powiatu opolskiego spotkają się w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora w ramach promocji kultury… » więcej 2020-02-17, godz. 14:39 „Środa z Profilaktyką” w opolskim NFZ – sprawdź, co oddział szykuje w tym tygodniu! Dyrekcja Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ zaprasza na kolejną „Środę z Profilaktyką”. Tym razem cały dzień zostanie poświęcony walce z depresją. » więcej 2020-02-17, godz. 14:15 Sinfonia Iuventus w Opolu! Niezwykły koncert w Filharmonii Sinfonia Iuventus to młoda orkiestra, która powstała zaledwie 10 lat temu, a obecnie koncertuje z najwybitniejszymi dyrygentami i solistami. Patronat objął nad… » więcej 2020-02-17, godz. 14:06 Gala „Opolska Kobieta Sukcesu 2020” już w sobotę – poznaj szczegóły! Przed nami pierwsza gala rozdania statuetek Opolskim Kobietom Sukcesu. Głównym celem wydarzenia jest uhonorowanie sukcesów kobiet działających na terenie województwa… » więcej 2020-02-13, godz. 12:14 Trwa X Ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci pod hasłem „Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i… Już po raz 10. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje konkurs plastyczny skierowany do dzieci z terenów wiejskich. Jest to jedno z działań prewencyjnych… » więcej 2020-02-12, godz. 15:35 Dni Otwartych Drzwi w WIORiN w Opolu – poznaj szczegóły i przyjdź! W grudniu 2018 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rok 2020 Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin. » więcej 2020-02-10, godz. 16:18 Ekipa z Opolszczyzny weźmie udział w międzynarodowym konkursie kulinarnym w Stuttgarcie! Kawior owocowy czy spaghetti z herbaty nie jest dla nich problemem, gotowanie i dekorowanie potraw jest ich pasją, a za sztukę carvingu zdobywają laury w kulinarnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »