O pojęciach pokoju i wojny we współczesnej Europie podczas Colloquium Opole 2015
Pojęcia pokoju i wojny we współczesnej Europie będą w tym roku tematem przewodnim międzynarodowej konferencji z cyklu „Colloquium Opole”. Spotkanie rozpocznie się 16 listopada i potrwa dwa dni. Więcej o wydarzeniu w poniedziałek (16.11) Ireneusz Prochera porozmawia W CZTERY OCZY z dr. Markiem Mazurkiewiczem z Instytutu Śląskiego. W tym roku gośćmi honorowymi Colloquium Opole będą Markus Meckela oraz prof. dr hab. Adam Daniel Rotfeld, który będzie także w poniedziałek po godz. 13:00 gościem LOŻY RADIOWEJ.
W tym roku Colloquium Opole poświęcone zostało refleksji o zmieniającym się na naszych oczach znaczeniu pokoju i wojny w Europie, a wszystko w kontekście wydarzeń z areny międzynarodowej. Organizatorzy konferencji, w roku 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej, chcą zastanowić się nad współczesnymi wewnętrznymi i zewnętrznymi zagrożeniami pokoju na Starym Kontynencie, rolą i doświadczeniami Polski, Czech i Niemiec w przezwyciężaniu historycznego bagażu minionych konfliktów, a także ewolucji znaczenia pokoju jako wartości, na bazie którego Europa dokonała zjednoczenia.
Dwudniowe spotkanie podzielone zostało na cztery sesje oraz dyskusję o znaczeniu dialogu i współpracy dla dobrosąsiedzkich relacji na przykładzie Śląska. Tematy sesji to:
- Europejskie narzędzia budowania pokoju wobec aktualnych zagrożeń
- Nowe media w tworzeniu świadomości i obrazów zagrożeń wojennych
- Granica, tożsamość, narodowość po II wojnie światowej
- Bagaż II wojny światowej – śląskie doświadczenia
Organizatorami wydarzenia są Państwowy Instytut Naukowy – Instytut Śląski, Stowarzyszenie Instytut Śląski, Muzeum Śląskie w Görlitz oraz Uniwersytet Ostrawski. Radio Opole objęło Colloquium Opole 2015 patronatem medialnym.