Radio Opole » Patronaty - polecamy
2015-06-17, 09:44 Autor: Radio Opole

"Źródło" w Dobrodzieniu do niedzieli

Od piątku (19.06) do niedzieli (21.06) potrwają Międzynarodowe Spotkania Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Źródło”. Impreza organizowana jest w Dobrodzieniu nieprzerwanie od 1997 roku. W programie XIX edycji szykuje się mnóstwo koncertów, wystaw, warsztatów i spektakli - szczegóły zamieszczamy poniżej.

Organizatorem wydarzenia jest Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu w Dobrodzieniu. Radio Opole XIX Międzynarodowe Spotkania Zespołów Mniejszości Narodowych i Etnicznych Źródło objęło patronatem medialnym.

P R O G R A M

Piątek 19 czerwca
________________________________________________
  • Godz. 1600 (sala lustrzana)

Forum dyskusyjne: Kresowiacy w poszukiwaniu nowej Ojczyzny

- projekcja filmu „Tutaj możecie sobie mieszkać
- wykład – prof. UO. dr hab. Bogdan Cimała, Przyczyny repatriacji ludności polskiej z ZSRR.
- wykład - prof. zw. dr hab. Zenon Jasiński, Rzecz o szukaniu domu, nowej ojcowizny, budowaniu więzi międzyludzkich oraz tęsknocie do Kresów

  • Godz. 1800 (sala kameralna)

Wernisaż wystawy „Kresowianie na Opolszczyźnie”

z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej oraz wystawy „Kresowianie w Gminie Dobrodzień” powstałej na podstawie zgromadzonych materiałów ikonograficznych zaczerpniętych ze zbiorów rodzinnych pamiątek naszych mieszkańców.
Warsztaty – szkoła ginących zawodów
  • Godz. 1700 (sala plastyczna) warsztaty zdobienia porcelany opolskimi wzorami (konieczne wcześniejsze zapisy)
  • Godz. 1700 (sala widowiskowa) warsztaty tańca ukraińskiego – prowadzi Maryna Yewsiukowa

Sobota / 20 czerwca

____________________________________________

  • Godz. 1630

Fintikluszki- folkowe okruszki. Wędrowny kram z opowieściami.

Spektakl dla dzieci w wykonaniu teatru „Małe Mi” z Warszawy. Jest to wędrowny teatr lalek Sławy Tarkowskiej. Fintikluszki” to w języku mieszkańców krainy Dawno Dawno Temu po prostu DROBIAZGI. Opowieści wędrownego kramu z bajkami ożywiały świat wielkoludów, które chciały być tak mądre jak ludzie, lecz zamiast siać nasiona czekały,aż coś wyrośnie z kamieni. Ludowe gadki odkrywały przed dziećmi świat domowych skrzatów zamieszkujących niegdyś domostwa ludzi i dbających o ich dobrobyt. Dzięki tradycyjnym lalkom i instrumentom oraz wspaniałej muzyce i przepięknych kostiumach historie, do których dzieci cofają się w czasie, wydają się naprawdę realne.

  • Godz 1730
Uroczyste otwarcie
  • Godz. 1800

Występ Zespołu Pieśni i Tańca Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu „Kalina”

Zespół Pieśni i Tańca AWF „Kalina” liczy prawie 50 osób i składa się głównie ze studentów Akademii Wychowania Fizycznego, ale nie tylko: jego członkami przez ostatnie 20 lat byli również studenci Uniwersytetu, Politechniki Wrocławskiej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, Akademii Muzycznej, a także Uniwersytetu Ekonomicznego. Zespół posiada w swym programie tańce narodowe oraz pieśni i tańce wielu różnych regionów Polski, takich jak: krakowskie, podegrodzkie, żywieckie, rozbarskie, łowickie, opoczyńskie, rzeszowskie. Kalina posiada 11 oryginalnych kompletów kostiumów oraz kapelę ludową składającą się z 8 osób. Kalina uczestniczy również w działaniach i akcjach o skali ogólnopolskiej, jest bowiem członkiem Polskiego Akademickiego Stowarzyszenia Folklorystycznego, zrzeszającego akademickie zespoły z całej Polski, a także Polskiej Sekcji CIOFF – Międzynarodowej Organizacji Festiwali Folklorystycznych.

Zespół koncertował w większości krajów europejskich oraz w Korei Płd., Chinach, Egipcie i Meksyku.

ZPiT „Kalina” dwukrotnie otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ( 2008r i 2013r.)

W przerwach występu zaprezentują się :
Zespół Pieśni Regionalnej oraz Chór Kantata
działające przy Dobrodzieńskim Ośrodku Kultury i Sportu

  • Godz. 1930

Zespół „Słowiańska Dusza”

Międzynarodowy zespół wykonujący pieśni narodów słowiańskich. Chociaż członkowie zespołu pochodzą z różnych słowiańskich krajów, z Ukrainy, Polski i Białorusi, łączą ich wspólne
słowiańskie korzenie, jedna – słowiańska dusza. Śpiewają razem dla przyjemności, dla radości obcowania z piękną muzyką. Skład zespołu: Igor Dubicki – gitara i wokal, Basia Skarżyńska – wokal, Gala Audzeyenka – wokal, Ada Majdzińska – wokal, Leszek Muchowiecki – akordeon, Paweł Radecki – akordeon.
  • Godz. 2030

Zespół „Rudzica”

Ruzica (w.jęz. serbskim oznacza róża) Jest ich dziewięciu i marzy im się podbić świat grając polski folk inspirowany twórczością Gorana Bregovicia. Powstanie zespołu zainspirowane zostało orkiestrą i twórczością Gorana Bregovica oraz innymi orkiestrami bałkańskimi, w których zakochali się od pierwszego usłyszenia muzycy RUZICY. Duży 9-cio osobowy skład muzyków w przewadze grających na instrumentach dętych to z pewnością wielki atut zespołu. W zespole RUZICA rolę popularnej gitary basowej przejęła tuba, zamiast perkusji mamy darabukę i wielki bęben, w miejsce gitary wszedł turecki instrument baglama saz oraz mandolina. Rolę popularnych instrumentów harmonicznych (instr. klawiszowe) przejęły instrumenty dęte. Brzmienie jest zatem nietypowe, świeże i folkowe (dużo polskich, bałkańskich elementów etnicznych).
  • Godz. 2130

Chór Oktoich” – kościół św. Marii Magdalenyw Rynku

Chór „Oktoich”- przy cerkwi św. św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu i Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego Garnizonu Wrocław powstał we wrześniu 1991 roku jako zespół męski przy Parafii Prawosławnej św. Cyryla i św. Metodego we Wrocławiu.W 1999 roku dekretem śp. abp gen dyw. Mirona Chodakowskiego - został powołany do niesienia swej posługi w strukturach Prawosławnego Ordynariatu WP.Chór nagrał 9 płyt CD – w tym Nominacja do nagrody Fryderyków- a także programy dla telewizji. Zespół dał setki koncertów w Polsce i w renomowanych salach koncertowych i filharmonicznych Europy: Moskwy, Londynu, Brukseli, Budapesztu, Tbilisi, Kiszyniowa, Bukaresztu, Pragi, Berlina, Monachium, Hanoweru i katedr Francji; Jest 4-krotnym laureatem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki cerkiewnej w Hajnówce (I i II miejsce; 1992,1994, 2006, 2011 r.) oraz Międzynarodowego Festiwalu Kunsztu Śpiewu Diakońskiego w Moskwie – nagroda specjalna (1997).

Niedziela / 21 czerwca

_________________________________________________

  • Godz. 1600

Rynek Miasta

Tańczące Przedszkolaki – występ dzieci z Samorządowego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi w Dobrodzieniu oraz spektakl teatru dziecięcego „MaMeMik” pt. „Smerfny teatr”

Dom Kultury

  • Godz. 1700

Zespół „Inwencja”- muzyka kresowa – „Podróż na Kresy” Zespół działający przy Klubie Jednostki Wojskowej w Brzegu.

  • Godz. 1800

Kabaret Derkacz – muzyka żydowska

„Polscy Żydzi na wesoło” Program przedstawienia obejmuje przedwojenne, satyryczne teksty autorów żydowskiego pochodzenia tzn. szmoncesy Tuwima, Hemara, Jurandota, Safrina, przeplatany również znanymi piosenkami i muzyką klezmerską.
  • Godz. 1900

Zespół WAL-NAK - muzyka niemiecka .

Grupa Wal-Nak to zespół tańca ludowego, który działa od 22 lat a jego członkami są młodzi ludzie z Opolszczyzny. Początki zespołu Wal-Nak sięgają 1992 roku. Jego założycielami byli państwo Waltrauda i Oswald Salla oraz pani Krystyna Passoń, która pomagała im przy muzyce. Pierwszy występ zespołu miał miejsce we wrześniu 1996 roku na dożynkach w Walidrogach. Po roku, w sierpniu 1997 na Gminnym Przeglądzie Zespołów Mniejszości Niemieckiej w Raszowej Wal-Nak zajął I miejsce. Wtedy zaczął się złoty okres dla zespołu. Tego samego roku w grudniu tancerze zostali zaproszeni do Velbert w Niemczech. Posypały się również zaproszenia z Nurnbergu, Konigswinter, Reichenbach i Neuss.Do ważniejszych występów zespołu zaliczyc można:2006r Leśnica – Międzywojewódzki Przegląd Zespołów Mniejszości Niemieckiej – II miejsce,2007r Regensburg – Dni Kultury Śląskiej,2008r Neuss – Baudenfest, 2009r Wiedeń – Jugendforum, 2010r Gorlitz – Heimatfest,2011r Bad Bevensen – Schlesierfest, 2012r Wrocław – Dzień Kultury Niemieckiej, 2013r Poznań – Festiwal „Niemcy – historia i kultura”.
  • Godz. 2000
Zespoły partnerskiego miasta z Czortków
– „Czajka” oraz „Galycki wizerunky”
muzyka ukraińska

  • Godz. 2100

Widowisko uliczne w rynku miasta – „Exultet” Teatru „A” lub alternatywnie w razie deszczu „Pasja” w kościele Marii Magdaleny w Rynku.

W tym spektaklu poszukiwania artystyczne zaprowadziły Teatr „A” do źródła o podwójnym, wyjątkowym znaczeniu. Ogień i woda są głównymi tematami obrzędowego widowiska, rozgrywającego się na pograniczu teatru i ekstatycznego misterium. Spektakl opowiada historię człowieka – everymana”. Jego „stawanie” się i „ostateczna przemiana” dokonują się w symbolicznej podróży, inspirowanej legendarnymi opowieściami o poszukiwaniu Ognistego Ptaka.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

Piątek (27czerwca)

Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu

Wystawa „Oskar Kolberg” (1814-1890) kompozytor, folklorysta, etnograf” ( holl Domu Kultury)

  • Godz.16.oo (Dom Kultury)

Uroczysta Sesja Rady Miasta, podczas której zostanie podpisany akt odnowienia postanowień umów partnerskich między Dobrodzieniem a Czortkowem na Ukrainie oraz Haan w Niemczech. Prezentacja Pawła Mrozka na temat 10-lecia partnerstwa.

  • Godz.17.3o (sala kameralna)

Wernisaż wystaw Stanisława Jankowskiego „Powstanie w Czortkowie 1940 ” oraz Adama Barańskiego Czortków współczesny w fotografii”.

Sala widowiskowa domu kultury

  • Godz.18.oo
Uroczyste otwarcie
XVIII Ogólnopolskich Spotkań Zespołów Artystycznych
Mniejszości Narodowych I Etnicznych „Źródło
Zespoły z Gminy Dobrodzień
witają gości „Źródła” w Roku Oskara Kolberga
  • Zespół flażolecistów – „Wesołe nutki” – PSP Dobrodzień oraz Zespół Szkolno – Przedszkolny w Gosławicach
  • Przedszkole z Szemrowic - „Trzech języków się uczymy – trzy razy tańczymy” (taniec angielski)
  • „Dokisiaki” z DOKiS (cz.1) „My też znamy twórczość Oskara Kolberga”
  • Przedszkole z Szemrowic (taniec polski)
  • „Dokisiaczki” z DOKiS (cz.2)
  • Przedszkole z Szemrowic (taniec niemiecki)
  • Godz. 18.3o

Zespół Śpiewaczo – obrzędowy „Familijo z Brzozowej Dolinyw spektaklu „Jak dawniej działało się masło”

  • Godz. 19.oo

Koncert zespołu Miąższ - „Muzyka wieśniacza” -Największym sukcesem Miąższu jest zdobycie głównej nagrody Trójząb Neptuna na Festiwalu FAMA 2010 w Świnoujściu za program „Miąższ jedzie wiochą”. I rzeczywiście Miąższ jedzie wiochą, ale w najbardziej przewrotny z możliwych sposobów. Przede wszystkim bazuje na melodyjności i polskim tekście, wykorzystując przy tym tradycyjne akustyczne instrumenty takie jak kontrabas, gitara, akordeon, melodyka, piła itp. Muzyka Miąższu jest pełnia energii, emocji i spontaniczności na scenie. Twórczość ich jest tak prosta, że nieprzewidywalna i przede wszystkim – niedefiniowalna. A wszystko dlatego, że Miąższ jest prawdziwy i żywy.

  • Godz.20.oo

Koncert zespołu Hoverla - „Polsko – ukraiński folk w nowej odsłonie”.HOVERLA to dynamiczny folk – rockowy zespół czerpiący muzyczne inspiracje z ukraińskiej, polskiej i łemkowskiej muzyki ludowej. Na oryginalny charakter zespołu składa się fuzja muzycznych tradycji ludowych z nowoczesnymi aranżacjami inspirowanymi rockiem, reggae, ska. Zespół śpiewa w językach: ukraińskim, łemkowskim i polskim. Połączenie mocnej rockowej sekcji z dynamicznymi, folkowymi skrzypcami, akordeonem i melodyjnymi, słowiańskimi głosami tworzy niezwykle żywiołowe i energetyczne widowisko muzyczne.

Sobota (28 czerwca)

Sala kameralna domu kultury

  • Godz.16.30

Prezentacja dwóch publikacji na temat Ziemi Dobrodzieńskiej autorstwa Pawła Mrozka – „Portrety wsi Ziemi Dobrodzieńskiej” oraz „Dobrodzień na starej pocztówce 1884 – 1944” Spotkanie autorskie prezentujące dwie nowe książki pokazujące piękno i niezwykłość Ziemi Dobrodzieńskiej współfinansowane ze środków Unii Europejskiej „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” Obie publikacje zawierają ogrom wiedzy, ale i obie są arcydziełami grafiki i kompozycji.

Sala widowiskowa domu kultury

  • Godz.18.oo

Występ zespołu Pieśni Regionalnej z DOKiS „Kolberg nam bliski”

  • Godz.18.30

Koncert Chóru Kantata działający przy DOKiS – Odkrywamy twórczość Kolberga na nowo”

  • Godz. 19.oo

„Karolinka i jej Karliczek”-przedstawienie teatralne w wykonaniu Teatru Mimowolnego działającego przy DOKiS

  • Godz. 19.1o

Występ zespołu ze „Stowarzyszenia Zespołu Tańca i Pieśni Ludowej Nysa” w programie śląskim i narodowym

  • Godz. 20.oo

Koncert „Kolberg Fortuny” – Maciej Fortuna z zespołem . Maciej Fortuna , znany poznański trębacz – muzyk, kompozytor, producent, pedagog związany na co dzień z poznańską Akademią Muzyczną – wziął na warsztat najpiękniejsze pieśni spisane przez Oskara Kolberga z jego monumentalnego dzieła i przełożył je na bardziej współczesną, odświeżoną, a tym samym przystępną dla dzisiejszego słuchacza formę.

  • Godz. 21.00

Koncert „Gamand Trio” Zespół powstał w 2009 roku w Łodzi. Wykonuje muzykę bałkańską, hiszpańską, rosyjską, klezmerską, standardy muzyki jazzowej i musicalowej.

  • Godz. 21.45

Francik sie żyni” spektakl w wykonaniu amatorskiego teatru „Po pracy” z Lublińca. Autorką scenariusza oraz reżyserem spektaklu jest pani Agnieszka Raj-Kubat instruktor teatralny MDK. Sztuka w lekki, humorystyczny sposób opowiada o zwyczajach związanych z prawdziwym, śląskim weselem oraz tradycyjnej wzajemnej niechęci, objawiającej się uszczypliwymi docinkami Hanysów i Goroli. Trwają przygotowania do wesela tytułowego Francika-Hanysa z Marylką-rodowitą Gorolką. Wszystko idzie zgodnie z planem, dopóki w śnie głównego bohatera nie pojawia się jego była narzeczona. Chłopak zaczyna mieć wątpliwości… Na szczęście, całe przedsięwzięcie dochodzi do skutku i rozpoczyna się huczna zabawa.

Ognisko i zabawa – ogródek Jordanowski

Niedziela (29 czerwca)

Ogródek Jordanowski

  • Godz. 16.oo

Teatr Cieni- spektakl dla dzieci „Podróże dookoła świata” – to propozycja, która nie jest klasycznym spektaklem, przeznaczonym do biernego oglądania, ale formą do przeżycia i działania wraz z bohaterami, w którym dziecięca energia i nieograniczona wyobraźnia stają się częścią składową przedstawienia. Spektakl ma strukturę podróży dookoła świata i podzielony jest na 5 sekwencji: podróż na Dziki Zachód, do Hiszpanii, do Afryki, do Mroźnej Krainy Eskimosów i do Szkocji. W każdym zakątku świata dzieci spotykają tubylca, który zapoznaje ich ze specyfiką danej krainy, wciągając w wir zaskakujących działań. Publiczność bierze więc czynny udział w charakterystycznych zabawach i etiudach teatralnych, prowadzonych przy typowej dla danego miejsca muzyce.

Sala widowiskowa domu kultury

  • Godz .17.oo

Występ zespołu „Żabki” działającego przy Klubie Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu pt. „Taneczny błysk”

  • Godz. 17.3o

Występ młodzieżowego zespołu Żędowianie - „Polskie tańce narodowe” Zespół „Żędowianie” został założony przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkoły w Żędowicach w 2004 roku. Idea założenia zespołu tanecznego zrodziła się w momencie przygotowywania Gminnego Konkursu Gawędziarskiego „Śląskie Beranie” jako imprezy środowiskowej dla mieszkańców Gminy Zawadzkie. Założycielem zespołu, instruktorem i choreografem jest Pani Jadwiga Breguła, natomiast instruktorem grupy muzycznej Pani Sybilla Czech. W celu podniesienia jakości pracy została nawiązana stała współpraca z Panią Zofią Czachlewską, byłą tancerką i choreografem ZP i T „Śląsk”. Zespół uczestniczył również w kilku warsztatach tanecznych w siedzibie ZPiT „Śląsk” w Koszęcinie. Zespół wielokrotnie reprezentował Gminę Zawadzkie za granicą: w Niemczech, trzykrotnie w czeskich Otrokowicach natomiast w Dubnicy na Słowacji gościł aż 6 razy, w tym 3 razy na Międzynarodowym Dubnickim Festiwalu .

  • Godz. 18.30

Tradycyjne pieśni sobótkowe - zespół śpiewu tradycyjnego „Niezłe ziółka” - … Staramy się śpiewać tak, jak to się na wsi robiło: pełnym gardłem tzw. głosem otwartym w starej, a czasem nawet archaicznej manierze śpiewaczej. Taki śpiew nazywany jest także białym. Uczymy się pieśni docierając do oryginalnych ich wykonań przez kobiety wiejskie. Zgłębiamy też funkcje i znaczenie pieśni, objaśniamy symbolikę, interpretujemy teksty.

  • Godz. 19.15

Koncert Zespółu „Śliczne Goździki” - który gra i śpiewa polskie tradycyjne pieśni ze zbiorów Oskara Kolberga w aranżacjach jazzowych. Zespół ma w składzie zarówno instrumentarium tradycyjne- harmonia trzyrzędowa oraz bębenek obręczowy i baraban, jak i instrumenty” nowoczesne”- gitara elektryczna, perkusja, kontrabas i saksofon. Pieśni, które wykonują to poetyckie ballady, w których poprzez symbole roślin i zwierząt poruszane są historie ludzkich przeżyć i losów.

  • Godz. 20.15

zespoły artystyczne z czortkowa - Ukraina: występ Zespołu tanecznego „ Źródełko” z miejscowego Domu Kultury oraz młodzieżowego -zespołu tanecznego „Mewa”

Rynek Miasta

  • Godz. 21.3o

Teatr Cienia – spektakl ”Fin Amor” FIN AMOR miłość dworska wzorzec miłości, jaki został stworzony przez literaturę XII wieku,…opowiadając historię pary zakochanych ludzi, opowiadamy historię każdego wrażliwego człowieka. Bo któż z nas będąc zakochanym uświadamia sobie siły sprawcze, bądź przewiduje drogi rozwoju prawdziwego uczucia? bynajmniej odrobinę wzruszeń . …

Zakończenie

______ * ______

Imprezy towarzyszące:

  • wystawa twórców ludowych - plac przed wejściem do Domu Kultury
  • warsztaty śpiewu tradycyjnego -29.06.2014 godz. 15.00 sala muzyczna
  • warsztaty haftu – 28.06.2014 – godz. 15.oo hall
  • warsztaty lepienia i tworzenia w glinie szamotowej – 27.06.2014 godz.- 17.oo piwnice domu kultury

Źródło: Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu

Patronaty - polecamy

2024-04-26, godz. 18:53 Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną uczczony zostanie w Głogówku 5 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, w Polsce to również Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością… » więcej 2024-04-26, godz. 09:48 40. Krapkowicki Bieg Uliczny wystartuje 1 maja 1 maja w Krapkowicach już po raz. 40. wystartuje Krapkowicki Bieg Uliczny. Start i meta usytuowane będą na ul. Kilińskiego 3 (obok Hali Widowiskowo-Sportowej)… » więcej 2024-04-24, godz. 10:56 "Stoicyzm a odporność psychiczna" - Spotkanie Filozoficzne poprowadzi prof. UO Grzegorz Francuz To już tradycja, ze w ostatni czwartek miesiąca w Muzeum Śląska Opolskiego odbywa się Spotkanie Filozoficzne. Tym razem temat: „Stoicyzm a odporność psychiczna”… » więcej 2024-04-24, godz. 10:07 VIII Wojewódzki Konkurs Recytatorski "Słowem malowane - o rodzinie opowieści" Sala kameralna Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu w najbliższy czwartek (25.04) stanie się miejscem poetyckich recytacji dzieci i młodzież z niepełnosprawnością… » więcej 2024-04-24, godz. 09:22 Krzysztof Skiba gościem specjalnym Festiwalu Kariery. Radio Opole będzie na miejscu! Co zrobić, by praca stała się pasją? Jak rozsądnie zarządzać własną karierą, by robić to, do czego ma się talent? Zawód można zmienić w każdym… » więcej 2024-04-23, godz. 15:33 W Oleśnie zaprezentują się teatry dziecięce regionu Dziecięce zespoły teatralne - zarówno lalkowe, jak i żywego planu - już w najbliższy piątek (26.04) wezmą udział w Wojewódzkim Festiwalu Teatrów Dziecięcych… » więcej 2024-04-23, godz. 10:49 Rajd rowerowy śladami Szozdy i Surmińskiego już w sobotę w Prudniku Już w najbliższą sobotę (27.04) z Prudnika wyruszy IX Turystyczny Rajd Rowerowy „Śladami Franciszka Surmińskiego i Stanisława Szozdy - legend polskiego… » więcej 2024-04-23, godz. 10:12 Odkryj tajniki internetowego eksportu na bezpłatnym szkoleniu w Opolu Opolska Izba Gospodarcza zaprasza w najbliższy czwartek (25.04) na bezpłatne szkolenie dla małych i średnich przedsiębiorstw pn.: „E-eksport. Wielkie możliwości… » więcej 2024-04-22, godz. 19:29 Namysłowski Festiwal Fantastyki Namystica rusza w piątek - zobacz, co w programie! Namysłowski Festiwal Fantastyki to wydarzenie, które potrwa od piątku (26.04) do niedzieli (28.04) w Bibliotece Publicznej w Namysłowie. W programie: spotkania… » więcej 2024-04-22, godz. 17:43 Spotkanie z cyklu "Twarze Opola". Gościem będzie lekarka Maria Matlachowska, działaczka opolskiej „Rodziny Katyń… „Krasne, Starobielsk, Kazachstan… Pamięć o wojennej apokalipsie” - pod takim tytułem już w najbliższy czwartek (25.04) w siedzibie Centralnego Muzeum… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »