Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży R ...
2019-05-05, 12:45 Autor: Marek Świercz

EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 5 maja 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 5 maja 2019 roku!
Jeszcze przed wyborami samorządowymi opozycja zarzuciła rządzącej prawicy pełzający polexit. Z kolei statnio Jarosław Kaczyński zaproponował wszystkim partiom podpisanie deklaracji w sprawie euro, sugerując, że opozycja będzie optowała za wspólną walutą zanim polska gospodarka będzie gotowa. To realne problemy czy tylko kampanijne "strachy na Lachy"? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy Niedzielnej Loży radiowej 5 maja 2019 roku.
Stanisław Kłosowski z PiS stwierdził, że o polexicie w ogóle nie warto rozmawiać, bo to bzdura wymyślona przez opozycję, zwykła polityczna insynuacja. Co do euro, stwierdził, że jego przyjęcie jest przesądzone, ale trzeba dobrze wybrać moment, bo wspólna waluta oznaczać może wzrost kosztów utrzymania, którego nie wytrzymają Polacy, na przykład emeryci, których świadczenia wynoszą około 300 euro.

Tomasz Kostuś z PO wyliczył długą listę działań prawicy odsuwającą Polskę od Unii a dopytany, jak ta zmiana linii politycznej wobec Brukseli ma się do polexitu, stwierdził, że podobnie zaczęło się w Wielkiej Brytanii - od obrzydzania Brytyjczykom unii i jej instytucji. Przychylnie wypowiadał się też o euro, przypominając, że z 10 krajów wstępujących w tym samym czasie do unii, wśród których była Polska, już 7 jest w strefie euro. Dowodem na to, że to działa, ma być w jego opinii sukces gospodarczy Słowacji, która zdystansowała Czechy.

Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski ripostowała, że według zachodnich ekonomistów na wprowadzeniu euro skorzystały tylko dwa kraje: Niemcy i Holandia. Przypomniała, że badania pokazują, iż 65 procent Polaków boi się euro, bo rozumie, że po jego wprowadzeniu nie da się wyżyć za wspomniane 300 euro. Podkreśliła jednak, że mówienie o polexicie jest bezsensowne w kraju, w którym zdecydowana większość mieszkańców to jednak euroentuzjaści.

Paweł Grabowski z Kukiz '15 ironizował, że polexit jest tak samo realny jak to, że "zjedzą nas dinozaury z Krasiejowa", co potwierdził Jean Claude Juncker, mówiąc, że żadnego polexitu nie będzie, nawet jeśli w Polsce wygra PiS. Grabowskiego martwi raczej to, że unia, prowadząc taką politykę jak dziś, może wypychać kolejne kraje ze Wspólnoty. Dodał też, że Kukiz '15 jest przeciw euro, bo własna waluta pozwala łatwiej reagować na sytuacje kryzysowe, co potwierdził rok 2008.

Genowefa Prorok z PSL zauważyła, że choć nikt za polexitem nie jest, to jednak pewne działania prawicy muszą budzić niepokój. Zastanawiała się głośno, dlaczego "nawet hierarchowie Kościoła musieli potwierdzić naszą obecność w unii". Dodała, że ludowcy są za euro, ale nie w tej chwili, bo najpierw trzeba poprawić sytuację życiową Polaków, którzy powinni mieć większe poczucie bezpieczeństwa.

Ryszard Galla z MN zauważył, że na początku rządów Zjednoczonej Prawicy miał obawy przed polexitem, ale po ostatnich deklaracjach liderów PiS uważa, że nie powodów, by bać się wyjścia Polski z unii. Zadał jednak pytanie o miejsce Polski we Wspólnocie. Co do euro, stwierdził, że gospodarki, które przyjęły wspólną walutę, ostatecznie na tym skorzystały. Zauważył także, że ceny w unii są dziś nieraz niższe niż w Polsce. Co więcej, cześć polskiej gospodarki, przede wszystkim sektor bankowy, jest już dwuwalutowa.

O tym, że ceny w strefie euro są porównywalne z cenami w Polsce a nawet niższe, mówił także Szymon Godyla z Nowoczesnej. Przekonywał, że warunki spłacania kredytów w strefie euro są korzystniejsze niż w Polsce (na przykład rata od kredytu wartości 300 tys. zł w strefie euro to 1000 zł miesięcznie, a w Polsce - nawet 1 500 zł), co jest szczególnie ważne dla młodych ludzi. Dodał, że strach przed polexitem mógł być reakcją na pewne symboliczne działania prawicy, na przykład usuwanie unijnych flag z państwowych urzędów.

Gośćmi Marka Świercza byli: Sławomir Kłosowski (PiS), Szymon Godyla (Nowoczesna), Tomasz Kostuś (PO), Małgorzata Wilkos (SP), Paweł Grabowski (Kukiz '15), Genowefa Prorok (PSL) i Ryszard Galla (MN).

Zobacz także

2019-05-19, godz. 00:00 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 19 maja 2019 roku! Kwestia ewentualnych majątkowych roszczeń żydowskich bardzo mocno podzieliła uczestników Niedzielnej Loży Radiowej 19 maja 2019 roku. Jedni uczestnicy program ... » więcej 2019-05-12, godz. 13:12 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 12 maja 2019 roku! W minionym tygodniu z mocną reakcją spotkały się słowa o Kościele, które padły przed warszawskim wystąpieniem Donalda Tuska. Następnie burzliwa dyskusja zogni ... » więcej 2019-05-03, godz. 12:05 Świąteczna Loża Radiowa 3 maja 2019. Młodzi opolscy politycy o współczesnym patriotyzmie Patriotyzm niejedno ma imię. Przekonaliśmy się o tym po przełomie roku 1989, kiedy to zderzyły się ze sobą różne wizje patriotyzmu. Wielkie ambitne reformy cz ... » więcej 2019-05-01, godz. 12:00 Świąteczna Loża Radiowa o pracy, bez której nie ma kołaczy. Dziś są, bo pracy nie brakuje - Jeszcze nigdy sytuacja na rynku pracy nie była tak dobra. W kraju mamy bezrobocie na poziomie 5,8 procent, na Opolszczyźnie nieco wyższe, bo 6,2 procent, al ... » więcej 2019-04-28, godz. 11:32 Niedzielna Loża Radiowa (28.04) - zobacz i posłuchaj! - Nauczyciele wykazali się odpowiedzialnością, zawieszając strajk przed maturami, pokazali determinację i jedność środowiska, więc odnieśli sukces - zgodnie t ... » więcej 2019-04-22, godz. 12:00 Zobacz i posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 22 kwietnia 2019 roku! - Nie wiemy kiedy kroszonka będzie wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa - powiedział w Świątecznej Loży Radiowej Bogdan Jasiński, etnograf z M ... » więcej 2019-04-21, godz. 12:05 Zobacz i posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 21 kwietnia 2019 roku! [FILM, ZDJĘCIA] Krajobraz przed eurowyborami, główne tematy kampanii oraz opolskie problemy z frekwencją były najważniejszymi tematami Niedzielnej Loży Radiowej 21 kwietnia 2 ... » więcej 2019-04-14, godz. 12:11 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 14 kwietnia 2019 roku! [FILM, ZDJĘCIA] Od poniedziałku (8.04) trwa strajk nauczycieli. Mimo obaw, udało się w tym czasie przeprowadzić egzaminy gimnazjalne. Niebawem jednak zakładnikami sporu naucz ... » więcej 2019-04-07, godz. 12:18 EUROWYBORY: Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 7 kwietnia 2019 roku! [FILM] W czwartek (4.04) Sejm uchwalił rządowy projekt dotyczący tzw. trzynastki dla emerytów i rencistów. Blisko 10 mln osób ma otrzymać jednorazowe świadczenie w w ... » więcej 2019-03-31, godz. 13:21 EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 31 marca 2019 roku! [FILM] O ile decyzja o wycofaniu z rynku jednorazowych produktów plastikowych (choć trudna dla polskiego przemysłu) nie wzbudziła większych kontrowersji, to decyzje ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »