Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2019-01-13, 12:58 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 13 stycznia 2019 roku!

Goście Niedzielnej Loży Radiowej o proteście nauczycieli i zaplanowanym przez ZNP strajku
Zapowiedziany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego wielki strajk szkolny był głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 13 stycznia 2019 roku. Uczestnicy programu zamienili także kilka zdań na temat planu masowego odstrzału dzików w ramach walki z ASF.
Europoseł PiS Sławomir Kłosowski, były wiceminister edukacji, stwierdził, że nauczyciele zarabiają za mało i ich postulaty są słuszne (i podwyżki, choć mniejsze, są planowane i będą kosztować budżet 6,5 mld zł), ale zapowiedź strajku uznał za niebezpieczny precedens. Zauważył także, że ZNP nie protestował za rządów PO – PSL, choć podwyżek nie było a nauczycielom zabrano za to wcześniejsze emerytury.

Ryszard Wilczyński z PO zarzucił przedmówcy mijanie się z prawdą i przytoczył dane na temat podwyżek dla nauczycieli w latach 2007 – 2012. Stwierdził także, że jego żona, nauczycielka dyplomowana z 20-lenim stażem, dostaje na rękę około 2 700 zł. Oskarżył też polityków atakujących nauczycieli o szantaż moralny.

Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski stwierdziła, że nauczycielom należą się podwyżki, ale ich postulaty muszą być bardziej realistyczne. Stwierdziła, że jeśli wyliczenia Wilczyńskiego są prawidłowe, to ZNP oczekuje, że wielu nauczycieli dostałoby w ciągu roku prawie o 50 proc. więcej a to jest niemożliwe.

Agnieszka Zagola z PSL mówiła o tym, że uczniowie i nauczyciele są zmęczeni chaotycznie przeprowadzoną reformą i przeładowanymi podstawami programowymi. Stwierdziła, że jej dzieci, choć dzieli je półtora roku, będą równocześnie zdawały do liceum, choć miały zupełnie różne programy. – Są ofiarami reformy – powiedziała.

Ryszard Galla z MN zarzucił minister edukacji Annie Zalewskiej, że manipuluje opinią publiczną i nie chce poważnie rozmawiać ze związkowcami. – Musi się coś stać, bo tak dalej być nie może – przekonywał. - Pytanie, czy dialog jest jeszcze możliwy?

Szymon Godyla z Nowoczesnej zauważył, że problem dotyczy nie tylko nauczycieli, ale wszystkich pracowników budżetówki. Jego zdaniem, należy go rozwiązać systemowo, poprzez powiązanie płac w budżetówce ze średnim i najniższym wynagrodzeniem, by także ta grupa Polaków korzystała ze wzrostu gospodarczego.

Robert Tistek z Kukiz ’15 zaproponował zupełnie inne rozwiązanie. Przypomniał, że Mateusz Morawiecki, jeszcze jako wicepremier, w swojej strategii odpowiedzialnego rozwoju obiecał obniżenie kosztów pracy poprzez obniżkę składek na ZUS i innych obciążeń. Jego zdaniem, wystarczy dotrzymać tych zapowiedzi i temat podwyżek przestanie być aktualny.

Gośćmi Marka Świercza byli: Ryszard Galla (MN), Robert Tistek (Kukiz ’15), Sławomir Kłosowski (PiS), Małgorzata Wilkos (SP), Agnieszka Zagola (PSL), Szymon Godyla (Nowoczesna) i Ryszard Wilczyński (PO).
Z gośćmi Niedzielnej Loży Radiowej rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2024-07-21, godz. 12:31 Powtórny wybór U. von der Leyen i sprawa posła Romanowskiego tematami Niedzielnej Loży Radiowej (21.07) Ursula von der Leyen ponownie została wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej. Przedstawiła w związku z tym cele, jakie zamierza osiągnąć podczas kolejnej… » więcej 2024-07-14, godz. 12:13 O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej (14.07.2024) W tym tygodniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia związane z wojną za wschodnią granicą, w których brały udział polskie władze. W poniedziałek nasz… » więcej 2024-07-07, godz. 13:00 O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej (07.07) Po sześciu latach przerwy odbyły się w Warszawie konsultacje międzyrządowe niemiecko-polskie. Po ich zakończeniu opublikowano liczący około 40 stron protokół… » więcej 2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej 2024-06-16, godz. 11:28 Krajobraz po wyborczej bitwie i sytuacja na granicy - Niedzielna Loża Radiowa 16.06.2024 W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi przedstawicielami środowisk politycznych spotkaliśmy się po raz pierwszy po wyborach do Parlamentu Europejskiego, by… » więcej 2024-06-02, godz. 12:48 Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Niedzielnej Loży Radiowej (02.06.2024) Już za tydzień Polacy - po raz piąty - pójdą do urn by wybrać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Do obsadzenia są 52 mandaty w 13 okręgach… » więcej 2024-05-26, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (26.05) o komisjach śledczych, Funduszu Sprawiedliwości i Trybunale Stanu " Na kary trzeba poczekać, bo od karania są prokuratura i sąd, a nie politycy; politycy i partie nie będą decydowały o tym, kto idzie do więzienia" - powiedział… » więcej 2024-05-19, godz. 13:00 Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej Mimo sprzeciwu Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Malty, Rada Unii Europejskiej przyjęła w tym tygodniu pakt migracyjny. Największe kontrowersje wzbudza w… » więcej 2024-05-12, godz. 12:25 Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024 W tym tygodniu przedstawiciele partii politycznych skupili się na dwóch tematach: aferze szpiegowskiej i rekonstukcji rządu. Ucieczka sędziego Tomasza Sz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »