Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 2 ...
2018-12-02, 13:28 Autor: Ewa Skrabacz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 2 grudnia 2018 roku! [FILM, ZDJĘCIA]

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o sytuacji społeczno-politycznej kobiet
28 listopada 1918 r. kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze. Byliśmy jednym z pierwszych państw europejskich, które wprowadziły takie prawo. W setną rocznicę tego wydarzenia, goście Niedzielnej Loży Radiowej dyskutowali o aktualnej sytuacji społeczno-politycznej kobiet i najważniejszych wyzwaniach polityki wobec kobiet.
Zuzanna Donat-Kasiura (MN) podkreśliła przede wszystkim na kwestie związane z edukacją i potrzebę ukazywania (m.in w podręcznikach szkolnych) kobiet i mężczyzn, jako równoprawnych partnerów oraz większego akcentowania przykładów kobiet aktywnych. Katarzyna Czochara (PiS) i Piotr Pancześnik (Porozumienie) również jako najważniejszą wskazywali kwestię zmiany świadomości. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości zwracała uwagę na pozytywną rolę kwot na listach wyborczych, a także na konieczność codziennej troski o równość kobiet i mężczyzn. Przedstawiciel Porozumienia krytykował głosy deprecjonujące tradycyjną aktywność kobiet, czyli opiekę nad domem i dziećmi. Mówił o fałszywym przeciwstawianiu tej drogi karierze zawodowej, podkreślając konieczność zagwarantowania swobody dokonywania wyboru drogi życiowej.

Stanisław Rakoczy (PSL) stwierdził, że polskie prawodawstwo jest na poziomie zadowalającym, co nie oznacza, że nie wymaga zmian. PSL proponuje m.in. „Godziny dla rodziny”, czyli krótszy czas pracy rodziców wielodzietnych. Do kwestii prawnych nawiązał także Piotr Piaseczny (Nowoczesna), przywołując projekt dotyczący jawności wynagrodzeń, a także zwracając uwagę na konieczność przekształcenia programu 500 plus, tak by nie dezaktywizował kobiet na rynku pracy.

Radna Platformy Obywatelskiej, Jolanta Kawecka wskazała trzy najważniejsze dla swojej partii kwestie: bezpieczeństwo i godność kobiet w życiu rodzinnym i zawodowym, zdrowie i prawa reprodukcyjne kobiet oraz edukacja seksualna młodzieży. Marek Piasecki (Kukiz’15) podkreślił przede wszystkim konieczność aktywnej polityki państwa, które powinno współpracować z pracodawcami, wspierając kobiety w powrocie do pracy. Kędzierzyński radny zwrócił uwagę na to, że kobiety „wypadają” z rynku pracy po urodzeniu dziecka. Ten sam problem sygnalizował Fabian Pszon (Solidarna Polska), który mówił o ułatwieniu powrotu kobiet do aktywności zawodowej po okresie wychowywania dziecka. Podkreślał również, że warto pielęgnować polską tradycję, którą cechuje duży szacunek dla kobiet.

Gośćmi Ewy Skrabacz byli: Katarzyna Czochara (PiS), Piotr Piaseczny (.Nowoczesna), Stanisław Rakoczy (PSL), Fabian Pszon (SP), Zuzanna Donath-Kasiura (MN), Jolanta Kawecka (PO), Marek Piasecki (Kukiz'15) i Piotr Pancześnik (Porozumienie).

Zobacz także

2019-10-20, godz. 13:38 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20 października 2019 roku! Podziękowania dla wyborców (także za udział w wyborach, które miały rekordową, blisko 62-procentową frekwencję), scenariusze na przyszłość, także w kontekście ... » więcej 2019-10-06, godz. 14:05 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 6 października 2019 roku! W minionym tygodniu sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju rozpatrzyła informację o planowanych zmianach w składkach ZUS dla przedsiębiorców. Już w przyszłym ro ... » więcej 2019-09-29, godz. 15:46 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 29 września 2019 roku! Miniony tydzień to czas problemów personalnych zarówno dla rządzącego PiS (Marian Banaś, szef NIK), jak i opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej (Klaudia Jachira, ... » więcej 2019-09-22, godz. 12:17 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 22 września 2019 roku! Loża Radiowa poświęcona była szeroko rozumianej polityce wodnej państwa. Praktycznie wszyscy uczestnicy programu deklarowali, że temat jest apolityczny, ale s ... » więcej 2019-09-15, godz. 13:42 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 15 września 2019 roku! Pomysł podciągnięcia do Opola ciepła z Elektrowni Opolu, wrzucony do kampanii wyborczej przez kandydata PiS Sławomira Kłosowskiego, był głównym tematem Niedzi ... » więcej 2019-09-08, godz. 13:01 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 8 września 2019 [ZDJĘCIA, FILM] Tuż przed zakończeniem zgłaszania list kandydatów w wyborach parlamentarnych Koalicja Obywatelska wskazała Małgorzatę Kidawę-Błońską jako nową jedynkę w Warsz ... » więcej 2019-09-01, godz. 13:50 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 1 września 2019 roku! [FILM, ZDJĘCIA] Choć afera związana ze sprzedażą sanatorium w Suchym Borze bez wątpienia jest częścią kampanii wyborczej, to sprawa jest na tyle poważna, że powinna zostać ja ... » więcej 2019-08-25, godz. 13:15 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 25 sierpnia 2019 r. [ZDJĘCIA, FILM] Dyskusja o politycznym hejcie w internecie, który był tematem Niedzielnej Loży Radiowej 25 września 2019 roku, była tak emocjonalna, że niektórzy jej uczestni ... » więcej 2019-08-18, godz. 12:32 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 18 sierpnia 2019 r. [ZDJĘCIA, FILM] Uroczysta defilada wojskowa „Wierni Polsce” była głównym punktem obchodów święta Wojska Polskiego, 15 sierpnia i jednocześnie 100. rocznicy wybuchu pierwszego ... » więcej 2019-08-15, godz. 12:10 Goście Świątecznej Loży Radiowej o Święcie Wojska Polskiego i Bitwie Warszawskiej [FILM] W Świątecznej Loży Radiowej gościliśmy historyka dr. Mariusza Patelskiego i kpt. Piotra Płóciennika, rzecznika 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Rozmawialiśm ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »