Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 1 ...
2018-09-16, 14:02 Autor: Ewa Skrabacz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 16 września 2018 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 16 września 2018 roku!
Za nami kampanijny start wszystkich partii parlamentarnych. W pierwszej połowie września swoje ogólnopolskie konwencje wyborcze zorganizowały:
PiS (Zjednoczona Prawica), Koalicja Obywatelska (PO i N) oraz PSL. W minionym tygodniu na Opolszczyznę przyjechali pierwsi liderzy partyjni (PiS, PSL), by na regionalnych konwencjach towarzyszyć miejscowym działaczom przy prezentacji oferty programowej.
Gości Niedzielnej Loży Radiowej poprosiliśmy o przedstawienie najważniejszych zobowiązań wyborczych, które znalazły się w programach dla Opolszczyzny.
Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 16.09.2018
Katarzyna Czochara: My wielokrotnie prezentowaliśmy konkrety dotyczące Opolszczyzny. Kładziemy nacisk na rozwój bardzo szeroko rozumiany, realizowany na bardzo wielu płaszczyznach. Przede wszystkim mówimy o budowie nowych obwodnic, działaniach zmierzających w kierunku udrożnienia Odry i powstawaniu nowych miejsc pracy. Jako Zjednoczona Prawica jesteśmy bardzo blisko mieszkańców poszczególnych województw, powiatów nieustannie się z nimi spotykamy. W trakcie akcji „Polska jest jedna”, realizowanej na terenie całego kraju, dowiadywaliśmy się co jest istotne dla poszczególnych powiatów i województw.

Krzysztof Drynda (Porozumienie): Po raz kolejny pokazaliśmy jedność na konwencji. Zostało podpisane nowe porozumienie pomiędzy PiS – Porozumieniem – Solidarną Polską. Konwencja była bardzo efektowna pod względem organizacyjnym, wizerunkowym, była przygotowana bardzo dobrze, na wzór konwencji amerykańskich. Konkrety dla Opolszczyzny padły na konwencji regionalnej: trzy mosty na Odrze, w Krapkowicach, Opolu i w Brzegu, obwodnice m.in. dla Kędzierzyna-Koźla, Olesna, Gorzowa Śląskiego, a także nowy zjazd z autostrady w okolicach Prószkowa.

Wojciech Jagiełło (Kukiz’15): To jest czas obywateli, to są wybory samorządowe. Apeluję, by głosować na obywateli, a nie na szyldy partyjne. Obywatel jest blisko ludzi, nie wykonuje poleceń z centrali. Dziura w chodniku nie ma barw politycznych, smog ma barwę szaro-brązową, a nie zieloną, niebieską czy czarno-czerwoną, jak Kukiz’15. Dlatego byłbym za tym, by obywatele podjęli decyzję głosowania na ludzi z ruchów obywatelskich.

Tomasz Kostuś (PO): Ogólnopolska konwencja Koalicji Obywatelskiej była bardzo dobra pod względem organizacyjnym, medialnym, ale i mobilizacyjno-wyborczym. W wymiarze politycznym była ona ważna ze względu na rozszerzenie naszej formuły koalicyjnej o Inicjatywę Polską Barbary Nowackiej, co daje nam większe możliwości wyborcze. Dla nas najważniejszą kwestią jest podkreślenie roli i znaczenia samorządów. Bo pierwsze starcie, jakim są wybory samorządowe rozstrzygnie, jakiej Polski chcemy: czy Polski europejskiej, silnej samorządem, czy Polski scentralizowanej, monopolitycznej.

Mirosław Lasar (MN): My stawiamy na człowieka, na regionalizm. W tej kadencji udało nam się zrealizować ponad tysiąc projektów na kwotę ponad 192 mln, za pomocą Fundacji Rozwoju Śląska. Udało nam się zachować język mniejszości w szkołach i 32 tys. uczniów uczy się w ten sposób języka niemieckiego. Prowadzimy szkółki piłkarskie. Mamy bardzo wielu fachowców w naszych szeregach.

Mariusz Plaskota (Nowoczesna): Naszą politykę, jeśli chodzi o program samorządowy, opieramy na sześciu filarach. To powrót do programu realizowanego kiedyś, tj. powszechny program „schetynówek” i orlików, to polityka senioralna – planujemy objęcie seniorów całodobową opieką medyczną i pomocą techniczną. Mówimy o ochronie środowiska, czyli o walce ze smogiem, a także o komunikacji miejskiej, która ma być powszechnie, bezpłatnie dostępna dla młodzieży.

Stanisław Rakoczy (PSL): Idziemy do tych wyborów samodzielnie, jak zawsze odkąd jest samorząd. Zaczęliśmy w kwietniu, konwencją w Kraśniku, na której przyjęty został program „Polska samorządowa”, od którego teraz tworzone są mutacje dla każdego województwa, przyjmowane na konwencjach regionalnych. My gramy u siebie, bo samorząd to nasza dyscyplina, a murawa ma kolor zielony. Od 16 lat, przez ostatnie cztery kadencje, mamy najwięcej radnych gminnych, wójtów, burmistrzów i współrządzimy w 15 regionach.

Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska): Bardzo się cieszę, że jedna z pierwszych konwencji regionalnych odbyła się w Opolu. Hasło podstawowe, z którym Zjednoczona Prawica idzie do wyborów to: „Dotrzymaliśmy słowa w rządzie, dotrzymamy w samorządzie”. Jesteśmy wiarygodni i tę ofertę, którą przedstawił w Opolu premier Mateusz Morawiecki, będziemy realizowali przez kolejnych 5 lat. To nowe mosty w regionie, nowe obwodnice, to program przeciwpowodziowy.

Zobacz także

2019-01-13, godz. 12:58 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 13 stycznia 2019 roku! Zapowiedziany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego wielki strajk szkolny był głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 13 stycznia 2019 roku. Uczestnicy pro ... » więcej 2019-01-06, godz. 12:05 Izabela i Javier Loza oraz ich dzieci w "Świątecznej Loży Radiowej" o najstarszej w Hiszpanii paradzie Orszaku Trzech ... Hiszpańska tradycja Orszaków Trzech Króli sięga XIX w. – najstarsza parada organizowana jest od 1885 r. w miejscowości Alcoy. O tradycji i specyfice Cabalgata ... » więcej 2018-12-30, godz. 14:35 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 30 grudnia 2018! W Niedzielnej Loży Radiowej opolskich polityków zapytaliśmy o polityczne prognozy na rok 2019. Kto wygra eurowybory i jak zmienią one układ sił w Komisji Euro ... » więcej 2018-12-26, godz. 12:05 O misjach w Syrii i Sudanie Południowym z siostrą Brygidą Maniurką i ojcem Tomaszem Nogajem W „Światowym Indeksie Prześladowań 2018" przygotowanym przez organizację Open Doors, pierwszą dziesiątkę krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześl ... » więcej 2018-12-25, godz. 12:00 W Świątecznej Loży Radiowej rozmowa z s. Marianną Lygą oraz Jarosławem Wachem W Boże Narodzenie do Świątecznej Loży Radiowej zaproszenie przyjęli s. Marianna Lyga CSSE, dyrektor opolskiego Domu Matki i Dziecka oraz Jarosław Wach, dyrekt ... » więcej 2018-12-23, godz. 13:16 Zobacz i posłuchaj drugiej części "Niedzielnej Loży Radiowej" z 23 grudnia 2018 roku! Setna rocznica odzyskania niepodległości i wybory samorządowe, ale także sytuacja międzynarodowa. Przedstawiciele partyjnych młodzieżówek podsumowali w Niedzi ... » więcej 2018-12-23, godz. 13:20 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 23 grudnia 2018 roku! Podsumowanie mijającego roku w polskiej polityce było głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 23 grudnia 2018, w przeddzień Wigilii i świąt Bożego Narodzeni ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:31 Zobacz i posłuchaj drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej z 16 grudnia 2018 roku! Ostrzejszy przebieg niż zwykle miała druga część Niedzielnej Loży Radiowej z udziałem przedstawicieli partyjnych młodzieżówek. O ile raczej zgodnie wypowiadal ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:15 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 16 grudnia 2018 roku! Dzieciobójstwo w Ciecierzynie pod Byczyną, które wstrząsnęło całą Polską, a także projekt budżetu na 2019 rok były głównymi tematami Niedzielnej Loży Radiowej ... » więcej 2018-12-09, godz. 14:55 Zobacz i posłuchaj drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej z 9 grudnia 2018 roku! Człowiek czy naturalne zmiany klimatyczne? Klimatyczny pesymizm, dystans czy optymizm? Przedstawiciele partyjnych młodzieżówek dyskutowali o zmianach klimatyc ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »