Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 1 ...
2018-09-16, 14:02 Autor: Ewa Skrabacz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 16 września 2018 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 16 września 2018 roku!
Za nami kampanijny start wszystkich partii parlamentarnych. W pierwszej połowie września swoje ogólnopolskie konwencje wyborcze zorganizowały:
PiS (Zjednoczona Prawica), Koalicja Obywatelska (PO i N) oraz PSL. W minionym tygodniu na Opolszczyznę przyjechali pierwsi liderzy partyjni (PiS, PSL), by na regionalnych konwencjach towarzyszyć miejscowym działaczom przy prezentacji oferty programowej.
Gości Niedzielnej Loży Radiowej poprosiliśmy o przedstawienie najważniejszych zobowiązań wyborczych, które znalazły się w programach dla Opolszczyzny.
Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 16.09.2018
Katarzyna Czochara: My wielokrotnie prezentowaliśmy konkrety dotyczące Opolszczyzny. Kładziemy nacisk na rozwój bardzo szeroko rozumiany, realizowany na bardzo wielu płaszczyznach. Przede wszystkim mówimy o budowie nowych obwodnic, działaniach zmierzających w kierunku udrożnienia Odry i powstawaniu nowych miejsc pracy. Jako Zjednoczona Prawica jesteśmy bardzo blisko mieszkańców poszczególnych województw, powiatów nieustannie się z nimi spotykamy. W trakcie akcji „Polska jest jedna”, realizowanej na terenie całego kraju, dowiadywaliśmy się co jest istotne dla poszczególnych powiatów i województw.

Krzysztof Drynda (Porozumienie): Po raz kolejny pokazaliśmy jedność na konwencji. Zostało podpisane nowe porozumienie pomiędzy PiS – Porozumieniem – Solidarną Polską. Konwencja była bardzo efektowna pod względem organizacyjnym, wizerunkowym, była przygotowana bardzo dobrze, na wzór konwencji amerykańskich. Konkrety dla Opolszczyzny padły na konwencji regionalnej: trzy mosty na Odrze, w Krapkowicach, Opolu i w Brzegu, obwodnice m.in. dla Kędzierzyna-Koźla, Olesna, Gorzowa Śląskiego, a także nowy zjazd z autostrady w okolicach Prószkowa.

Wojciech Jagiełło (Kukiz’15): To jest czas obywateli, to są wybory samorządowe. Apeluję, by głosować na obywateli, a nie na szyldy partyjne. Obywatel jest blisko ludzi, nie wykonuje poleceń z centrali. Dziura w chodniku nie ma barw politycznych, smog ma barwę szaro-brązową, a nie zieloną, niebieską czy czarno-czerwoną, jak Kukiz’15. Dlatego byłbym za tym, by obywatele podjęli decyzję głosowania na ludzi z ruchów obywatelskich.

Tomasz Kostuś (PO): Ogólnopolska konwencja Koalicji Obywatelskiej była bardzo dobra pod względem organizacyjnym, medialnym, ale i mobilizacyjno-wyborczym. W wymiarze politycznym była ona ważna ze względu na rozszerzenie naszej formuły koalicyjnej o Inicjatywę Polską Barbary Nowackiej, co daje nam większe możliwości wyborcze. Dla nas najważniejszą kwestią jest podkreślenie roli i znaczenia samorządów. Bo pierwsze starcie, jakim są wybory samorządowe rozstrzygnie, jakiej Polski chcemy: czy Polski europejskiej, silnej samorządem, czy Polski scentralizowanej, monopolitycznej.

Mirosław Lasar (MN): My stawiamy na człowieka, na regionalizm. W tej kadencji udało nam się zrealizować ponad tysiąc projektów na kwotę ponad 192 mln, za pomocą Fundacji Rozwoju Śląska. Udało nam się zachować język mniejszości w szkołach i 32 tys. uczniów uczy się w ten sposób języka niemieckiego. Prowadzimy szkółki piłkarskie. Mamy bardzo wielu fachowców w naszych szeregach.

Mariusz Plaskota (Nowoczesna): Naszą politykę, jeśli chodzi o program samorządowy, opieramy na sześciu filarach. To powrót do programu realizowanego kiedyś, tj. powszechny program „schetynówek” i orlików, to polityka senioralna – planujemy objęcie seniorów całodobową opieką medyczną i pomocą techniczną. Mówimy o ochronie środowiska, czyli o walce ze smogiem, a także o komunikacji miejskiej, która ma być powszechnie, bezpłatnie dostępna dla młodzieży.

Stanisław Rakoczy (PSL): Idziemy do tych wyborów samodzielnie, jak zawsze odkąd jest samorząd. Zaczęliśmy w kwietniu, konwencją w Kraśniku, na której przyjęty został program „Polska samorządowa”, od którego teraz tworzone są mutacje dla każdego województwa, przyjmowane na konwencjach regionalnych. My gramy u siebie, bo samorząd to nasza dyscyplina, a murawa ma kolor zielony. Od 16 lat, przez ostatnie cztery kadencje, mamy najwięcej radnych gminnych, wójtów, burmistrzów i współrządzimy w 15 regionach.

Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska): Bardzo się cieszę, że jedna z pierwszych konwencji regionalnych odbyła się w Opolu. Hasło podstawowe, z którym Zjednoczona Prawica idzie do wyborów to: „Dotrzymaliśmy słowa w rządzie, dotrzymamy w samorządzie”. Jesteśmy wiarygodni i tę ofertę, którą przedstawił w Opolu premier Mateusz Morawiecki, będziemy realizowali przez kolejnych 5 lat. To nowe mosty w regionie, nowe obwodnice, to program przeciwpowodziowy.

Zobacz także

2018-11-11, godz. 12:08 Świąteczna Loża Radiowa z 11 listopada 2018 roku. Zobacz i posłuchaj! Choć wszyscy politycy biorący udział w Niedzielnej Loży Radiowej 11 listopada 2018 roku podkreślali konieczność wspólnego świętowania ponad podziałami, to w d ... » więcej 2018-11-01, godz. 12:00 O. Wojciech Ziółek o wyjątkowości polskich obchodów Uroczystości Wszystkich Świętych i o przeżywaniu tego czasu w Rosji - Zawsze powtarzam, że polskie obchody 1 i 2 listopada powinny być wpisane na listę UNESCO, jako światowe dziedzictwo kulturowe. Są one unikatowe i z niczym n ... » więcej 2018-10-22, godz. 01:50 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 21 października 2018 roku! Arkadiusz Wiśniewski jest bardzo prawdopodobnym zwycięzcą wyborów prezydenckich w Opolu. Według badań exit poll, które dla Radia Opole i Nowej Trybuny Opolski ... » więcej 2018-10-22, godz. 02:08 Wieczór wyborczy z 21 października 2018 roku - komentarze ekspertów! [FILM] W niedzielę podczas wieczoru wyborczego od 21:00 do północy Aneta Skomorowska-Kobza i Marek Świercz z Radia Opole oraz Mirela Mazurkiewicz i Radosław Dimitrow ... » więcej 2018-10-14, godz. 14:56 Zobacz i posłuchaj drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej z 14 października 2018 roku! Ostatni tydzień kampanii przed wyborami samorządowymi zobowiązuje. W drugiej części debaty politycznej w niedzielę poprzedzającą wybory zjawili się przedstawi ... » więcej 2018-10-14, godz. 14:29 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 14 października 2018 roku! Ostatnia przed wyborami samorządowymi niedzielna debata polityków miała być poświęcona nakreśleniu najważniejszych zadań dla nowego samorządu województwa, któ ... » więcej 2018-10-07, godz. 14:11 Zobacz i posłuchaj drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej z 7 października 2018 roku! Przypadki pedofilii w opolskim Kościele, ustawa antyszczepionkowa oraz ograniczenie handlu w niedzielę – o tym debatowali dziś (07.10) uczestnicy drugiej częś ... » więcej 2018-10-07, godz. 13:59 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 7 października 2018 roku! Pasterski list opolskiego ordynariusza ks. biskupa Andrzeja Czai w sprawie przypadków pedofilii w opolskiej diecezji oraz obywatelski projekt ustawy w sprawie ... » więcej 2018-09-30, godz. 14:24 Posłuchaj drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej z 30 września 2018 roku! [ZDJĘCIA] Krajobraz przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi był głównym tematem drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej 30 września 2018 roku. Jak się okazało, w wy ... » więcej 2018-09-30, godz. 14:10 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 30 września 2018 roku! [FILM, ZDJĘCIA] Brak chętnych do startowania w wyborach samorządowych oraz wysyp komitetów obywatelskich, za którymi ukrywają się często kandydaci partyjni – to były główne t ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »