Jacek Jaszczyszyn z PSL, który napisał pracę magisterską o odnawialnych źródłach energii, przekonywał, że nie mielibyśmy problemów ze smogiem, gdyby nie przepisy blokujące OZE. Mówił o tym, że w Niemczech najważniejsza jest zielona energia i energia atomowa a Francuzi budują kilka tysięcy wiatraków rocznie. Także Katrine Koschny z MN mówiła o niemieckim modelu, który zakłada używanie węgla tylko w ostateczności. Pytała też, co stanie się z rządowym programem, jeśli PiS przegra następne wybory.
Arkadiusz Jasiński z Porozumienia przypomniał, że Czyste Powietrze oferuje bardzo konkretną pomoc finansową właścicielom domków jednorodzinnych, dodał jednak, że konieczna jest zmiana świadomości Polaków, by nie sięgali po paliwo złej jakości czy nawet śmieci. Michał Nowak z Nowoczesnej ripostował, że docelowo trzeba zrezygnować z węgla i postawić na OZE, przypomniał też, że w ostatnich latach zrezygnowano z proekologicznych programów, takich jak KAWKA.
Kamil Obodziński z formacji Kukiz ’15 nie wierzy w powodzenie rządowego programu, bo opiera się on na promowaniu droższego paliwa. Skrytykował też samorządy za wycinkę zieleni – jak twierdził, w Brzegu wycięto ostatnio 7 tysięcy drzew na terenach inwestycyjnych którymi nikt się nie zainteresował. Przekonywał, że problemem jest nie tylko niska emisja, ale także spaliny. Z tym argumentem nie zgodził się Grzegorz Krukowski z Solidarnej Polski, przytaczając dane, które mówią, że za ponad połowę emisji smogu odpowiadają jednak stare piece. Odciął się od przepisów blokujących OZE, ale przekonywał, że 100 mld zł w programie Czyste Powietrze pozwoli na wymianę 3 milionów pieców starej generacji.
Gośćmi Marka Świercza byli Michał Nowak (Nowoczesna), Grzegorz Krukowski (Solidarna Polska), Arkadiusz Jasiński (Porozumienie), Kamil Obodziński (Kukiz ’15), Katrine Koschny (MN) i Jacek Jaszczyszyn (PSL).