Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Świąteczna Loża Radiowa. Dr hab. Marek Białokur…
2018-08-15, 12:10 Autor: Marek Świercz

Świąteczna Loża Radiowa. Dr hab. Marek Białokur i Arkadiusz Karbowiak o militarnych i politycznych aspektach Bitwy Warszawskiej

Dr hab. Marek Białokur i Arkadiusz Karbowiak o militarnych i politycznych aspektach Bitwy Warszawskiej
Bitwa Warszawska, jak wszystkie ważkie wydarzenia historyczne, obrosła legendami czy mitami i dla przeciętnego Kowalskiego stała się raczej przedmiotem kultu niż historycznych analiz. W Świątecznej Loży Radiowej, wspólnie z opolskimi historykami, prof. Markiem Białokurem i Arkadiuszem Karbowiakiem, spróbowaliśmy ten obraz „cudu nad Wisłą” nieco odczarować.
Przede wszystkim okazało się, że samo określenie „cud nad Wisłą”, bezrefleksyjnie powtarzane przez Polaków, było mocno nacechowane politycznie. Wymyślone przez Stanisława Strońskiego, endeckiego publicystę, miało deprecjonować zasługi Józefa Piłsudskiego i pokazywać zwycięstwo nad bolszewikami nie jako triumf jego strategii, ale dzieło Opatrzności. Choć, jak podkreślał Białokur, religijność Polaków miało ogromne znaczenie w patriotycznym zrywie, który był odpowiedzią – i tu uwaga – nie tyle na ofensywę, co na kontrofensywę bolszewików. Bo zaatakowali Polacy, chcąc doprowadzić do utworzenia niezależnej Ukrainy atamana Petlury, która miała być częścią federacyjnego geopolitycznego projektu Piłsudskiego.

Dyskutowano także o tym, kto jest autorem zwycięstwa. Naczelnik? Szef sztabu gen. Tadeusz Rozwadowski? Szef francuskiej misji Maxim Weygand? Tu nasi goście nie mieli wątpliwości: strategia jest zawsze dziełem zbiorowym, ale chwała zwycięstwa lub niesława klęski zawsze spadają na wodza naczelnego.

Padło też pytanie, czy Sowieci naprawdę chcieli via Warszawa zanieść płomień rewolucji do Niemiec. Dowodów w postaci dokumentów nie ma, ale ideologiczne zacietrzewienie bolszewików, wierzących wówczas w trockistowską ideę ogólnoświatowej rewolucji, karze w to wierzyć. Prawdą jest i to, że Polakom pomógł… Stalin, który w ramach wewnątrzpartyjnych rozgrywek nie wykonał rozkazu Kamieniewa i nie wysłał posiłków Tuchaczewskiemu.

Polakom nie pomagali za to za bardzo zachodni alianci, bo - sparaliżowani przez związki zawodowe, lewicowe partie i brak wiedzy o prawdziwym obliczu komunizmu - nie kwapili się do militarnego wsparcia. Wyjątkiem byli Węgrzy, którzy na własnej skórze poczuli wcześniej rządy bolszewików.

Poruszyliśmy też tematy drażliwe, które podniósł w debacie publicznej Piotr Zychowicz, zarzucając Piłsudskiemu, że nie pomógł Białej Rosji w dobiciu komuny a potem przystał na niekorzystny traktat ryski. Nasi goście byli zgodni: za brak współpracy odpowiadali bardziej liderzy białogwardzistów, Denikin i Wrangel, którzy w imię imperialnej Rosji nie chcieli się zgodzić na niepodległą Polskę w granicach sprzed rozbiorów, co dla Piłsudskiego było nie do przyjęcia. Co do traktatu ryskiego, to – i tu też opinia naszych ekspertów była raczej zgodna – mógł być korzystniejszy i nie zostawiać po sowieckiej stronie ziem zamieszkanych przez naszych rodaków. Zwyciężyła jednak endecka koncepcja, że nie należy sięgać po ziemie zamieszkane przez tak liczne rzesze mniejszości narodowych, że nie da się ich zasymilować.

Gośćmi Marka Świercza byli: Marek Białokur i Arkadiusz Karbowiak.
Z dr hab. Markiem Białokurem i Arkadiuszem Karbowiakiem rozmawia Marek Świercz
tu dodaj resztę opisu

Zobacz także

2024-09-22, godz. 12:51 Czy polskie władze sprawdzają się w obliczu powodzi? Niedzielna Loża Radiowa (22.09.2024) Woda opada, ale wraz z jej odpływem odsłaniane są zniszczenia, które spowodował żywioł. O wiele dłużej niż sama woda, opadać będą w nas emocje. Te… » więcej 2024-09-15, godz. 11:54 Niedzielna Loża Radiowa o sytuacji powodzi i jej skutkach (15.09.2024) Niedzielna Loża Radiowa poświęcona była sytuacji powodziowej w naszym regionie oraz jej skutkom. Kolejne ekipy rządowe zmieniają się na przestrzeni lat… » więcej 2024-09-08, godz. 12:57 Czy exposé marszałka Szymona Ogłazy to zapowiedź dynamicznego rozwoju regionu? Niedzielna Loża Radiowa - 08.09.20… Bezpieczeństwo, komunikacja i sprawy społeczne - to 3 główne filary rozwoju regionu, które w tym tygodniu w swoim exposé przedstawił Marszałek Szymon Ogłaza… » więcej 2024-09-01, godz. 12:39 Decyzja PKW w sprawie pieniędzy dla PiS i projekt budżetu państwa na 2025 rok - tematami Niedzielnej Loży Radiowej… W NLR Radia Opole poruszyliśmy dwa tematy: Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS, co będzie skutkowało odebraniem partii części… » więcej 2024-08-25, godz. 12:24 Orlen raportuje gorsze wyniki. Czy to efekt zmiany rządu? Co da nam zacieśnienie relacji z Indiami? - NLR - 25.08.20… W pierwszym półroczu 2024 r. Orlen zanotował zysk netto w wysokości ok. 2,8 mld zł. To ponad pięć razy mniej niż rok wcześniej. Natomiast II kwartale… » więcej 2024-08-18, godz. 12:32 Czy odpolitycznienie sportu jest konieczne? Czy Polska powinna zostać gospodarzem IO i jak zorganizować "wychowanie patriotyczne"?… Po nieudanych dla Polski igrzyskach w Paryżu coraz częściej słyszymy, że polski sport cierpi przez niewłaściwe zarządzanie. W niedzielne przedpołudnie… » więcej 2024-08-11, godz. 12:43 100 miliardów złotych do zwrotu? O finansowych rozliczeniach Zjednoczonej Prawicy oraz zmianach w opolskich sądach w… W piątek premier Donald Tusk zorganizował konferencję prasową, na której zapowiedział zintensyfikowanie rozliczeń poprzedniej ekipy rządzącej. Tym razem… » więcej 2024-08-04, godz. 10:29 O braku decyzji PKW oraz ustawie anty-hejtowej w Niedzielnej Loży Radiowej (04.08.2024) PKW odroczyła wydanie decyzji o sprawozdaniu finansowym komitetu PiS do 29 sierpnia, tłumacząc się koniecznością uzyskania dodatkowych dokumentów. PKW może… » więcej 2024-07-28, godz. 13:30 Niedoszacowanie budżetu polskiej policji i zaostrzenie retoryki PSL-u tematami Niedzielnej Loży Radiowej (28.07.2024) Tylko w ubiegłym roku Opolskiej policji zabrakło prawie 5 milionów złotych na bieżącą działalność. Policja płaciła z opóźnieniem głównie za paliwo… » więcej 2024-07-21, godz. 12:31 Powtórny wybór U. von der Leyen i sprawa posła Romanowskiego tematami Niedzielnej Loży Radiowej (21.07) Ursula von der Leyen ponownie została wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej. Przedstawiła w związku z tym cele, jakie zamierza osiągnąć podczas kolejnej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »