Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj niedzielnej Loży Radiowej z…
2017-11-26, 13:14 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj niedzielnej Loży Radiowej z 26 listopada 2017 roku!

Zobacz i posłuchaj niedzielnej Loży Radiowej z 26 listopada 2017 roku!
Zmiana lidera Nowoczesnej, problemy z budową zbiornika Racibórz oraz wyprowadzka części pracowników urzędu marszałkowskiego z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego - te trzy kwestie zostały poruszone w Niedzielnej Loży Radiowej 26 listopada 2017 roku.
Według Dariusza Karbowiaka z Nowoczesnej, zastąpienie Ryszarda Petru przez Katarzynę Lubnauer to dla partii "nowe otwarcie", z kolei Szymon Ogłaza z PO zastanawiał się, jak ta zmiana wpłynie na proces jednoczenia się opozycji. Sławomir Kłosowski z PiS bagatelizował tę zmianę, podkreślając, że dla Polski i Polaków nie jest istotne, kto kieruje partią zyskującą w sondażach 5 procent. Antoni Konopka z PSL przypomniał, że demokratyczna wymiana lidera to dla PSL standard. Radosław Majgier z Kukiz '15 prorokował, że zmiana lidera odświeży wizerunek Nowoczesnej a Marcin Gambiec z Mniejszości Niemieckiej stwierdził, że najważniejsze jest to, w jakim kierunku pójdzie teraz podzielona na dwie frakcje partia Lubnauer.

W przypadku zbiornika Racibórz wszyscy zgodnie stwierdzili, że tak kluczowa dla bezpieczeństwa regionu inwestycja nie ma barw politycznych i trzeba trzymać kciuki za nowego wykonawcę, który ma dwa lata na dokończenie budowy. Kłosowski chwalił wojewodę Adriana Czubaka za to, że monitoruje tę inwestycję, mówił też o tym, że próba zamiany zbiornika suchego na mokry - istotna z punktu widzenia retencji Odry - wymagałaby uzyskania szeregu nowych pozwoleń, co mogłoby opóźnić inwestycję a nawet doprowadzić do tego, że Polska musiałaby oddać uzyskane na to zadanie pieniądze. Dlatego ma powstać tzw. zbiornik hybrydowy.

Dużo emocji wywołał temat wypowiedzenia przez wojewodę umowy najmu biur zajmowanych przez dwa departamenty urzędu marszałkowskiego. Ogłaza i Konopka, obaj zasiadający w Zarządzie Województwa, twierdzili, że szanują prawa właściciela, ale żałują, że wypowiedzenie nie zostało poprzedzone rozmowami. Kłosowski apelował, by nie upolityczniać sprawy, która z polityką nie ma nic wspólnego, Karbowiak, Gambiec i Majgier stwierdzili, że ta wymuszona sytuacją przeprowadzka urzędników będzie się wiązała z utrudnieniami dla obywateli.

Gośćmi Marka Świercza byli: Sławomir Kłosowski (PiS), Szymon Ogłaza (PO), Marcin Gambiec (MN), Radosław Majgier (Kukiz '15), Antoni Konopka (PSL) i Dariusz Karbowiak (.Nowoczesna).

Zobacz także

2024-07-21, godz. 12:31 Powtórny wybór U. von der Leyen i sprawa posła Romanowskiego tematami Niedzielnej Loży Radiowej (21.07) Ursula von der Leyen ponownie została wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej. Przedstawiła w związku z tym cele, jakie zamierza osiągnąć podczas kolejnej… » więcej 2024-07-14, godz. 12:13 O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej (14.07.2024) W tym tygodniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia związane z wojną za wschodnią granicą, w których brały udział polskie władze. W poniedziałek nasz… » więcej 2024-07-07, godz. 13:00 O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej (07.07) Po sześciu latach przerwy odbyły się w Warszawie konsultacje międzyrządowe niemiecko-polskie. Po ich zakończeniu opublikowano liczący około 40 stron protokół… » więcej 2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej 2024-06-16, godz. 11:28 Krajobraz po wyborczej bitwie i sytuacja na granicy - Niedzielna Loża Radiowa 16.06.2024 W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi przedstawicielami środowisk politycznych spotkaliśmy się po raz pierwszy po wyborach do Parlamentu Europejskiego, by… » więcej 2024-06-02, godz. 12:48 Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Niedzielnej Loży Radiowej (02.06.2024) Już za tydzień Polacy - po raz piąty - pójdą do urn by wybrać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Do obsadzenia są 52 mandaty w 13 okręgach… » więcej 2024-05-26, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (26.05) o komisjach śledczych, Funduszu Sprawiedliwości i Trybunale Stanu " Na kary trzeba poczekać, bo od karania są prokuratura i sąd, a nie politycy; politycy i partie nie będą decydowały o tym, kto idzie do więzienia" - powiedział… » więcej 2024-05-19, godz. 13:00 Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej Mimo sprzeciwu Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Malty, Rada Unii Europejskiej przyjęła w tym tygodniu pakt migracyjny. Największe kontrowersje wzbudza w… » więcej 2024-05-12, godz. 12:25 Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024 W tym tygodniu przedstawiciele partii politycznych skupili się na dwóch tematach: aferze szpiegowskiej i rekonstukcji rządu. Ucieczka sędziego Tomasza Sz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »