Wszyscy zgodnie chwalili Gowina za to, że od wielu miesięcy prowadzi szeroko zakrojone konsultacje. Senator PiS Grzegorz Peczkis brał udział w wielu takich spotkaniach i przyznaje, że czasem Gowina spotykał aplauz a czasem głosy oburzenia środowiska akademickiego. Senator Piotr Wach z PO, były rektor Politechniki Opolskiej, podkreślił, że projekt z pewnością wzmacnia pozycję największych ośrodków akademickich, ale może być zagrożeniem dla uczelni regionalnych, takich jak te działające w Opole. Zdaniem polityka PO, te najważniejsze powinny jednak zachować nazwę, czyli zachować status uniwersytetu i politechniki. Piotr Piaseczny z Nowoczesnej pochwalił reformę za to, że docenia fakt, iż niektórzy pracownicy naukowi są przede wszystkim dydaktykami a nie badaczami, skrytykował jednak oddanie ministrowi zbyt wielu uprawnień do likwidowania kierunków, które uzna za zbędne. O potrzebie obrony osiągnięć i pozycji opolskich uczelni przed potencjalnymi kłopotami związanymi z wdrożeniem ustawy 2.0 mówili także Ryszard Galla z MN, Grzegorz Zawiślak z Kukiz '15 oraz Antoni Konopka z SL.
Nowelizacji ordynacji wyborczej do samorządów bronił jedynie senator Peczkis z PiS, który podkreślał większą troskę o transparentność procedur wyborczych. Pozostali dyskutanci zwracali raczej uwagę na likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych, groźbę upartyjnienia samorządów a także planowany "skok na sejmiki" - przepustką prawicy do władzy w regionach miałoby być zwiększenie liczby okręgów wyborczych i zmniejszenie liczby mandatów w okręgów, co automatycznie wzmacnia pozycję największych komitetów.
Gośćmi Marka Świercza byli: Grzegorz Peczkis (PiS), Antoni Konopka (PSL), Ryszard Galla (MN), Piotr Wach (PO), Piotr Piaseczny (Nowoczesna) oraz Grzegorz Zawiślak (Kukiz '15).