Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2017-07-30, 13:21 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 30 lipca 2017 roku! [FILM, ZDJĘCIA]

Zobacz Niedzielną Lożę Radiową (30.07.2017)
Wymiar sprawiedliwości wymaga głębokiej reformy, bo tego chcą Polacy - zgodnie stwierdzili uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej 30 lipca 2017 roku. Jednak ich wizje tej reformy były całkowicie odmienne. Głównym tematem debaty były scenariusze po podwójnym prezydenckim wecie.
Tydzień wcześniej żaden z polityków biorących udział w debacie nie przewidział, że prezydent Andrzej Duda zawetuje dwie z pakietu trzech ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości. - Wziął na siebie wielką odpowiedzialność, musi przygotować własny projekt, który przeprowadzi potem przez Sejm. A to nie będzie łatwe, bo już widać, że każda część opozycji ma własny pomysł - stwierdził europoseł PiS Sławomir Kłosowski, dodając, że jeśli powstanie projekt, który spodoba się wszystkim, to "zmiany będą kosmetyczne", a nie tego oczekują Polacy.

Poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński ripostował, że jego partia stworzyła zespół, w którym cała opozycja pracuje nad własnym projektem reformy. - Będzie on dotyczył usprawnienia pracy sądów a nie obsady Sądu Najwyższego - stwierdził, dodając, że podwójne prezydenckie weto to reakcja na masowe manifestacje. Także poseł PO Tomasz Kostuś przekonywał, że o decyzji prezydenta zadecydowały uliczne protesty oraz jednoznacznie negatywne stanowisko unii i USA. - Reforma wymiaru sprawiedliwości jest potrzebna, tego nikt nie neguje, ale te trzy ustawy przygotowane przez PiS były nie do przyjęcia - ocenia polityk PO.

Inaczej ocenił manifestacje Robert Tistek z formacji Kukiz '15. - Wyprowadzanie ludzi na ulice prowadzi do coraz bardziej agresywnych haseł - ostrzegł i przypomniał, że z prezydentem dyskutował o sądowych ustawach Paweł Kukiz i taka merytoryczna rozmowa, w jego ocenie, daje lepsze efekty niż demonstracje.

- Mamy prawo do manifestacji - komentował Antoni Konopka z PSL, przypominając także, że ludowcy zebrali 100 tysięcy podpisów pod protestem przeciw reformie PiS. - Zobaczymy teraz, czy prezydent przeciął pępowiną łączącą go z jego środowiskiem - dodał.

- Szkoda, że prezydent nie zawetował wszystkich trzech ustaw, bo wtedy mielibyśmy reset i moglibyśmy usiąść do merytorycznej pracy w normalnym trybie legislacyjnym - mówił z kolei poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla.

Goście programu debatowali także o brutalizacji języka debaty publicznej.

Gośćmi Marka Świercza byli: Sławomir Kłosowski (PiS), Tomasz Kostuś (PO), Antoni Konopka (PSL), Ryszard Galla (MN) i Robert Tistek (Kukiz '15).

Zobacz także

2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »