Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2016-09-25, 12:20 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 25 września 2016!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 25 września 2016!
Z uczestnikami Niedzielnej Loży Radiowej 25 września 2016 roku rozmawia Marek Świercz
- To, że zniszczyliście Trybunał Konstytucyjny, mogło ludzi nie poruszyć, ale "Misiewiczowie" ruszą ich na pewno - stwierdził w "Niedzielnej Loży Radiowej" Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej, która w minionym tygodniu opublikowała listę osób, które - jej zdaniem - zrobiły kariery nie dzięki kompetencjom, ale układom z politykami prawicy. - Misiewicz mówi o Misiewiczach - skomentował to Arkadiusz Szymański z Prawa i Sprawiedliwości, wytykając Zembaczyńskiemu okoliczności, w jakich został szefem opolskiej pływalni. Wytknął też Platformie Obywatelskiej karierę "tapicera Łukasza Tuska".
Tego rodzaju osobistych wycieczek w dyskusji nie brakowało,nie zabrakło jednak także argumentów o charakterze merytorycznym. Ryszard Galla z MN stwierdził, że w Polsce jest za dużo spółek z udziałem skarbu państwa, co sprzyja patologicznej polityce kadrowej. Galla i Zembaczyński apelowali o prywatyzację wszystkich spółek poza tymi najbardziej strategicznymi. Poseł PO Ryszard Wilczyński mówił z kolei o tym, że PiS skutecznie rozmontował wszystkie zabezpieczenia związane ze służbą cywilną. O zachłanności prawicy i czystkach w instytucjach, na przykład agencjach rolnych, mówił Kamil Goździk z PSL. Dariusz Urbaś z formacji Kukiz '15 zarzucił wszystkim dyskutantom hipokryzję. Jego zdaniem, patologiczna polityka personalna trwa od 1989 roku i ma się dobrze, niezależnie od tego, kto aktualnie rządzi. Szymański z PiS zauważył jednak, że rządzona ekipa sama zabrała się za uzdrawianie sytuacji, czego dowodem są kontrole CBA w spółkach skarbu państwa. Zembaczyński ripostował, że na czele CBA stoi polityk PiS, więc kontrole nic nie dadzą.

Kolejnym tematem dyskusji była sejmowa debata o aborcji. Zdecydowana większość polityków opozycji opowiedziała się przeciw psuciu kompromisu wypracowanego w 1993 roku, a Wilczyński wyraził przekonanie, że próba zaostrzenia prawa doprowadzi do tego, że od prawicy odwrócą się młodzi ludzie, którzy chcą mieć prawo wyboru. Arkadiusz Szymański uspokajał, przypominając, że projekt ustawy trafił do dalszych prac w komisji i dziś trudno stwierdzić, jak będzie wyglądała ostateczna wersja ustawy, która trafi pod głosowanie.

Gośćmi Marka Świercza byli: Ryszard Galla (MN), Witold Zembaczyński (Nowoczesna), Arkadiusz Szymański (PiS), Dariusz Urbaś (Kkiz '15), Ryszard Wilczyński (PO) i Kamil Goździk (PSL).

Zobacz także

2024-07-21, godz. 12:31 Powtórny wybór U. von der Leyen i sprawa posła Romanowskiego tematami Niedzielnej Loży Radiowej (21.07) Ursula von der Leyen ponownie została wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej. Przedstawiła w związku z tym cele, jakie zamierza osiągnąć podczas kolejnej… » więcej 2024-07-14, godz. 12:13 O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej (14.07.2024) W tym tygodniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia związane z wojną za wschodnią granicą, w których brały udział polskie władze. W poniedziałek nasz… » więcej 2024-07-07, godz. 13:00 O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej (07.07) Po sześciu latach przerwy odbyły się w Warszawie konsultacje międzyrządowe niemiecko-polskie. Po ich zakończeniu opublikowano liczący około 40 stron protokół… » więcej 2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej 2024-06-16, godz. 11:28 Krajobraz po wyborczej bitwie i sytuacja na granicy - Niedzielna Loża Radiowa 16.06.2024 W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi przedstawicielami środowisk politycznych spotkaliśmy się po raz pierwszy po wyborach do Parlamentu Europejskiego, by… » więcej 2024-06-02, godz. 12:48 Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Niedzielnej Loży Radiowej (02.06.2024) Już za tydzień Polacy - po raz piąty - pójdą do urn by wybrać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Do obsadzenia są 52 mandaty w 13 okręgach… » więcej 2024-05-26, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (26.05) o komisjach śledczych, Funduszu Sprawiedliwości i Trybunale Stanu " Na kary trzeba poczekać, bo od karania są prokuratura i sąd, a nie politycy; politycy i partie nie będą decydowały o tym, kto idzie do więzienia" - powiedział… » więcej 2024-05-19, godz. 13:00 Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej Mimo sprzeciwu Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Malty, Rada Unii Europejskiej przyjęła w tym tygodniu pakt migracyjny. Największe kontrowersje wzbudza w… » więcej 2024-05-12, godz. 12:25 Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024 W tym tygodniu przedstawiciele partii politycznych skupili się na dwóch tematach: aferze szpiegowskiej i rekonstukcji rządu. Ucieczka sędziego Tomasza Sz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »