Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2016-09-18, 12:27 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 18 września 2016 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 18 września 2016 roku!
Z uczestnikami Niedzielnej Loży Radiowej 18 września 2016 roku rozmawia Marek Świercz
- To nie jest sprawa polityczna, ludzkie zdrowie jest najważniejsze, powinniśmy zrobić wszystko, by zmobilizować służby do natychmiastowego działania - tak w "Niedzielnej Loży Radiowej" opolscy politycy skomentowali problem zwiększonej emisji benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. Przypomnijmy: w ostatnich dniach odnotowano w nocy serię "pików", dopuszczalne stężenie benzenu przekroczono nawet kilkunastokrotnie.
Marek Piasecki z formacji Kukiz '15, który sam mieszka w Kędzierzynie-Koźlu, opowiadał, że mieszkańcy są przerażeni, dzieci krwawią z nosa, są tacy rodzice, którzy zabierają je z miasta na kilka tygodni, by nie musiały chodzić do szkoły. Poseł PO Tomasz Kostuś przytoczył dane, z których wynika, że w ostatniej dekadzie emisja benzenu się zmniejszyła, ale przyznał, że ostatnie nocne skoki tejże emisji są bardzo niepokojące. Europoseł PiS Sławomir Kłosowski przypomniał, że w tej sprawie interweniował senator Grzegorz Peczkis i uzyskał informację, że inspekcja ochrony środowiska wytypowała pięć zakładów, które mogą odpowiadać za zwiększoną emisję benzenu. Jego zdaniem, trzeba je teraz poddać ciągłemu monitoringowi. Rafał Bartek z Mniejszości Niemieckiej komentował, że przepisy są niedoskonałe i utrudniają skuteczną kontrolę trucicieli.

Gości programu mocno podzieliła sprawa rzekomych interwencji rządu Niemiec w sprawie powiększenia Opola, o których pisała Gazeta Wyborcza. Bartek przekonywał, że skoro w grę wchodzą sprawy mniejszości, regulowane polskimi i unijnymi przepisami, to ten rodzaj międzynarodowego zainteresowania jest naturalny. Przypomniał też, że polscy politycy interweniowali w obronie Polonii na Litwie. Kostuś i Kłosowski kategorycznie stwierdzili jednak, że jakakolwiek interwencja obcego rządu w wewnętrzne sprawy państwa polskiego jest niedopuszczalna i niepotrzebnie podgrzewa atmosferę wokół Dużego Opola. Witold Zembaczyński z Nowoczesnej zwracał uwagę na to, że dla PiS zorganizowana politycznie Mniejszość Niemiecka jest naturalnym przeciwnikiem i stąd tak wielu narodowych akcentów w tym sporze. Andrzej Butra z PSL mówił o dobrych stosunkach między mniejszością i większością, zaapelował także o spokojny dialog.

Gośćmi Marka Świercza byli Sławomir Kłosowski (PiS), Witold Zembaczyński (Nowoczesna), Rafał Bartek (MN), Marek Piasecki (Kukiz '15), Tomasz Kostuś (PO) i Andrzej Butra (PSL).

Zobacz także

2024-11-24, godz. 10:30 O kandydatach w wyborach prezydenckich, cięciu wydatków i kryzysie w TK. Niedzielna Loża Radiowa (24.11.2024) To był gorący polityczny tydzień: Koalicja Obywatelska ma już oficjalnie swego kandydata w wyborach prezydenckich. Dziś (24.11) poznamy też oficjalnego reprezentanta… » więcej 2024-11-17, godz. 12:29 Prawybory w Koalicji Obywatelskiej, Szymon Hołownia jako "niezależny kandydat na prezydenta" i zatrzymanie prezydenta… Pod koniec sierpnia poznaliśmy nazwisko pierwszego kandydata na prezydenta z ramienia liczącej się siły politycznej. Mimo iż mówiło się wówczas, że Konfederacja… » więcej 2024-11-10, godz. 12:07 Konsekwencje wyboru D.Trumpa, immunitet Z.Ziobry i wolna Wigilia tematami NLR 10.11 Po wyborach w USA pojawiły się pytania o to, co wygrana Donalda Trumpa oznacza dla Polski, także w kontekście wojny na Ukrainie? Jak ułożą się relacje… » więcej 2024-11-03, godz. 12:30 Pierwsze wyniki prac komisji badającej wpływy rosyjskie i przejście partii Razem do opozycji w Niedzielnej Loży Radiowej… W tym tygodniu poznaliśmy pierwsze wyniki prac komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce. Kolejnej komisji - dodajmy dla formalności, bo jeszcze… » więcej 2024-10-27, godz. 12:09 Krytyczny raport o komisji smoleńskiej i związki partnerskie w Niedzielnej Loży Radiowej (27.10.2024) Dyskusję w Niedzielnej Loży Radiowej zaczęliśmy od sprawy, która przez ostatnie 14 lat w ogromnym stopniu wpływała na emocje i podziały w naszym kraju… » więcej 2024-10-20, godz. 12:27 Rok koalicji rządzącej i zmiany w politycy imigracyjnej w Niedzielnej Loży Radiowej (20.10) Mamy rok od wyborów parlamentarnych, więc nadszedł czas pierwszych podsumowań. Takie podsumowanie rządów koalicji 15 października przeprowadził m.in. w… » więcej 2024-10-13, godz. 12:28 Donald Tusk przedstawia zarys nowej polityki migracyjnej, a PiS łączy się z Suwerenną Polską - Niedzielna Loża Radiowa… To kolejny weekend pod znakiem partyjnych kongresów. Zgodnie z zapowiedzią ze środy, premier Donald Tusk zaprezentował wczoraj nową strategię migracyjną… » więcej 2024-10-06, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o specustawie powodziowej i alkotubkach (06.10.2024) W ekspresowym tempie parlament przyjął specustawę powodziową. We wtorek uchwalił ją sejm, w czwartek senat, a jeszcze tego samego dnia podpisał ją prezydent… » więcej 2024-09-29, godz. 12:20 Jaka pomoc dla powodzian i kiedy? Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej (29.09.24) Przedstawiając w minionym tygodniu w Sejmie rządową informację o sytuacji powodziowej w południowej Polsce, premier zapewnił, że pieniędzy na zasiłki… » więcej 2024-09-22, godz. 12:51 Czy polskie władze sprawdzają się w obliczu powodzi? Niedzielna Loża Radiowa (22.09.2024) Woda opada, ale wraz z jej odpływem odsłaniane są zniszczenia, które spowodował żywioł. O wiele dłużej niż sama woda, opadać będą w nas emocje. Te… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »