Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa 31 stycznia 2016 - pos…
2016-01-31, 12:20 Autor: Piotr Moc

Niedzielna Loża Radiowa 31 stycznia 2016 - posłuchajcie!

Zobacz Niedzielną Lożę Radiową (31.01.2016)
Posłowie przyjęli w piątek (29.01) projekt ustawy o prokuraturze. Zmiany przewidują połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Zakładają również likwidację prokuratur apelacyjnych i powołanie regionalnych. Wprowadzają też jawność oświadczeń majątkowych prokuratorów i jawność postępowań dyscyplinarnych.
Posłuchaj debaty politycznej Piotra Moca z udziałem polityków partii parlamentarnych
Resort sprawiedliwości oczekuje od prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta wyjaśnień ws. przeprowadzenia przeszukania u internauty, który umieścił w sieci film żartujący z prezydenta Andrzeja Dudy. Prokurator użył środków "nieadekwatnych do przewinienia" - ocenił wiceszef MS Patryk Jaki.

Według doniesień IAR Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu wszczęła śledztwo, które ma wyjaśnić czy film umieszczony w internecie przez nastoletniego internautę z Nowego Sącza znieważył prezydenta Dudę. Film pokazuje moment złożenia wieńca przez prezydenta w dniu 11 listopada przed pomnikiem Romana Dmowskiego, ale nagranie puszczone jest od tyłu i zatytułowane "Pijany Prezydent Andrzej Duda kradnie kwiaty spod pomnika Romana Dmowskiego". Według informacji medialnych w środę policja weszła do domu domniemanego autora klipu i skonfiskowała jego komputer.

Odnosząc się do tych doniesień wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki na środowym briefingu w Sejmie przypomniał o sprawie wejścia w 2012 r. funkcjonariuszy ABW do mieszkania twórcy strony "Antykomor", która - według sądu - znieważała ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jak ocenił, zarówno wtedy, jak i w obecnym przypadku, prokurator użył środków "nieadekwatnych do przewinienia".

"Jeżeli już uznano, że artykuł o znieważeniu prezydenta został naruszony, można było spokojnie wezwać tego internautę w normalnym trybie - nie wchodzić mu do domu, nie zajmować rzeczy - i poprosić o wyjaśnienia" - przekonywał.

Zdaniem Jakiego jedną z przyczyn zachowania prokuratury w sprawie internauty z Nowego Sącza jest źle rozumiana niezależność prokuratury od władzy wykonawczej.

Ten przykład "nadgorliwości" organów ścigania oraz niektóre zapisy ustawy o prokuratorze omawiali: Edward Delewicz Nowoczesna, Grzegorz Zawiślak Kukiz'15, Adrian Czubak PiS, Tomasz Kostuś PO, Ryszard Galla MN i Kamil Goździk PSL.

Drugi temat, który był komentowany przez gości audycji to rządowy program "Rodzina 500 plus.

Czy program "Rodzina 500+" jest polityką socjalną czy prorodzinną? Wg PiS dalszy spadek urodzeń będzie się negatywnie odbijał na wskaźnikach makroekonomicznych Polski. Resort finansów zgłosił kilka uwag krytycznych, m.in. zauważył, że na realizację projektu w budżecie może zabraknąć ponad 200 milionów. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej powtórzyła jednak zapewnienia o wprowadzeniu niezbędnych poprawek, a wypłaty z programu "Rodzina 500+" rozpoczną się zgodnie z planem, w kwietniu.

Prawdopodobnie w poniedziałek rząd przyjmie program Rodzina 500 plus - poinformował rzecznik rządu. Rafał Bochenek zapewnił w radiowej Jedynce, że wczorajsza krytyczna opinia ministerstwa finansów dotycząca projektu, nie wpłynie na termin rozpoczęcia jego realizacji pierwszego kwietnia. Wyraził nadzieję, że w działania związane z wdrożeniem programu włączą się samorządy. Dodał, że Rodzina 500 plus jest największym wsparciem dla polskich rodzin w ciągu ostatnich 25 lat historii Polski.

Wcześniej media ujawniły krytyczne uwagi resortu finansów odnośnie projektu ustawy. Ministerstwo wskazywało między innymi, że w budżecie może zabraknąć ponad 200 milionów na realizację programu.

Zobacz także

2024-07-21, godz. 12:31 Powtórny wybór U. von der Leyen i sprawa posła Romanowskiego tematami Niedzielnej Loży Radiowej (21.07) Ursula von der Leyen ponownie została wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej. Przedstawiła w związku z tym cele, jakie zamierza osiągnąć podczas kolejnej… » więcej 2024-07-14, godz. 12:13 O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej (14.07.2024) W tym tygodniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia związane z wojną za wschodnią granicą, w których brały udział polskie władze. W poniedziałek nasz… » więcej 2024-07-07, godz. 13:00 O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej (07.07) Po sześciu latach przerwy odbyły się w Warszawie konsultacje międzyrządowe niemiecko-polskie. Po ich zakończeniu opublikowano liczący około 40 stron protokół… » więcej 2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej 2024-06-16, godz. 11:28 Krajobraz po wyborczej bitwie i sytuacja na granicy - Niedzielna Loża Radiowa 16.06.2024 W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi przedstawicielami środowisk politycznych spotkaliśmy się po raz pierwszy po wyborach do Parlamentu Europejskiego, by… » więcej 2024-06-02, godz. 12:48 Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Niedzielnej Loży Radiowej (02.06.2024) Już za tydzień Polacy - po raz piąty - pójdą do urn by wybrać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Do obsadzenia są 52 mandaty w 13 okręgach… » więcej 2024-05-26, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (26.05) o komisjach śledczych, Funduszu Sprawiedliwości i Trybunale Stanu " Na kary trzeba poczekać, bo od karania są prokuratura i sąd, a nie politycy; politycy i partie nie będą decydowały o tym, kto idzie do więzienia" - powiedział… » więcej 2024-05-19, godz. 13:00 Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej Mimo sprzeciwu Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Malty, Rada Unii Europejskiej przyjęła w tym tygodniu pakt migracyjny. Największe kontrowersje wzbudza w… » więcej 2024-05-12, godz. 12:25 Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024 W tym tygodniu przedstawiciele partii politycznych skupili się na dwóch tematach: aferze szpiegowskiej i rekonstukcji rządu. Ucieczka sędziego Tomasza Sz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »