Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa 20 grudnia 2015 - posł…
2015-12-20, 11:35 Autor: Marek Świercz

Niedzielna Loża Radiowa 20 grudnia 2015 - posłuchajcie!

Ryszard Galla, Kamil Goździk, Ryszard Wilczyński [fot. Marek Świercz]
Ryszard Galla, Kamil Goździk, Ryszard Wilczyński [fot. Marek Świercz]
- Prezydent otrzymał od członków aglomeracji wyraźny sygnał, że powinien przemyśleć swoje postępowanie - stwierdził w Niedzielnej Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla, komentując próbę odwołania Arkadiusza Wiśniewskiego ze stanowiska przewodniczącego Aglomeracji Opolskiej. - By to ciało dobrze funkcjonowało, na jego czele musi stać prezydent Opola - ripostował poseł .Nowoczesnej Witold Zembaczyński.
Z gośćmi Niedzielnej Loży Radiowej 20 grudnia 2015 roku rozmawia Marek Świercz
Grzegorz Peczkis, Witold Zembaczyński, Pawel Grabowski [fot. Marek Świercz]
Grzegorz Peczkis, Witold Zembaczyński, Pawel Grabowski [fot. Marek Świercz]
Próba odwołania Wiśniewskiego to kolejna odsłona sporu o pomysł powiększenia Opola o ościenne sołectwa kosztem podopolskich gmin. Poseł Galla stwierdził, że zapisanie w statucie, że to prezydent Opola stoi na czele Aglomeracji Opolskiej, było wyrazem zaufania ze strony włodarzy pozostałych gmin. I to zaufanie, twierdzi poseł MN, zostało teraz nadszarpnięte.

- Akcja wywołuje reakcję - stwierdził z kolei poseł PO Ryszard Wilczyński. - Ten spór trzeba szybko rozstrzygnąć, bo aglomeracja ma do wydania 70 milionów euro i źle by się stało, gdyby spór członków odbił się na skuteczności działania aglomeracji.

Zdaniem senatora PiS Grzegorza Peczkisa, należy pamiętać, że w Polsce nie ma udzielnych księstw i dlatego nie może być tak, że to gmina Dobrzeń Wielki w głównej mierze korzysta na tym, że ma na swoim terenie Elektrownię Opole. Zauważył też, że tereny wiejskie mogą skorzystać na przyłączeniu do miasta, czego dowodem może być aglomeracja kędzierzyńsko-kozielska.

Paweł Grabowski z formacji Kukiz '15 i Kamil Goździk z PSL zgodnie twierdzili, że w tym sporze za dużo jest emocji a za mało merytorycznej dyskusji o pozytywnych i negatywnych skutkach powiększenia Opola.

Dużo emocji wzbudziła plotka przytoczona przez posła Gallę, jakoby autorzy tego projektu mieli już "wszystko załatwione w Warszawie".

- Protestuję przeciwko takim sformułowaniom - uniósł się senator Peczkis. - Jeśli są na to jakieś dowody, to proszę je pokazać, zawiadomię stosowne służby - dodał.

Goście programu dyskutowali też o tym, że polskie spory będą rozpatrywane na forum międzynarodowym. Przypomnijmy: w styczniu Parlament Europejski będzie debatował na temat kryzysu związanego z obsadą naszego Trybunału Konstytucyjnego. Senator Peczkis stwierdził, że zwykłym wstydem jest wywlekanie polskich spraw poza kraj, politycy opozycji ripostowali, że Europa zajęła się sprawą z własnej inicjatywy.

Gośćmi Marka Świercza byli: Grzegorz Peczkis (PiS), Witold Zembaczyński (.Nowoczesna), Paweł Grabowski (Kukiz '15), Ryszard Galla (MN), Kamil Goździk (PSL) i Ryszard Wilczyński.

Zobacz także

2024-07-21, godz. 12:31 Powtórny wybór U. von der Leyen i sprawa posła Romanowskiego tematami Niedzielnej Loży Radiowej (21.07) Ursula von der Leyen ponownie została wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej. Przedstawiła w związku z tym cele, jakie zamierza osiągnąć podczas kolejnej… » więcej 2024-07-14, godz. 12:13 O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej (14.07.2024) W tym tygodniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia związane z wojną za wschodnią granicą, w których brały udział polskie władze. W poniedziałek nasz… » więcej 2024-07-07, godz. 13:00 O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej (07.07) Po sześciu latach przerwy odbyły się w Warszawie konsultacje międzyrządowe niemiecko-polskie. Po ich zakończeniu opublikowano liczący około 40 stron protokół… » więcej 2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej 2024-06-16, godz. 11:28 Krajobraz po wyborczej bitwie i sytuacja na granicy - Niedzielna Loża Radiowa 16.06.2024 W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi przedstawicielami środowisk politycznych spotkaliśmy się po raz pierwszy po wyborach do Parlamentu Europejskiego, by… » więcej 2024-06-02, godz. 12:48 Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Niedzielnej Loży Radiowej (02.06.2024) Już za tydzień Polacy - po raz piąty - pójdą do urn by wybrać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Do obsadzenia są 52 mandaty w 13 okręgach… » więcej 2024-05-26, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (26.05) o komisjach śledczych, Funduszu Sprawiedliwości i Trybunale Stanu " Na kary trzeba poczekać, bo od karania są prokuratura i sąd, a nie politycy; politycy i partie nie będą decydowały o tym, kto idzie do więzienia" - powiedział… » więcej 2024-05-19, godz. 13:00 Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej Mimo sprzeciwu Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Malty, Rada Unii Europejskiej przyjęła w tym tygodniu pakt migracyjny. Największe kontrowersje wzbudza w… » więcej 2024-05-12, godz. 12:25 Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024 W tym tygodniu przedstawiciele partii politycznych skupili się na dwóch tematach: aferze szpiegowskiej i rekonstukcji rządu. Ucieczka sędziego Tomasza Sz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »