Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o przyszłości motoryzacji…
2023-04-02, 13:08 Autor: Daniel Klimczak

Niedzielna Loża Radiowa o przyszłości motoryzacji w UE i o napływie zboża z Ukrainy

Niedzielna Loża Radiowa o przyszłości motoryzacji w UE i o napływie zboża z Ukrainy
We wtorek Rada UE wydała rozporządzenie w sprawie ochrony klimatu, głównie chodzi tu o przyszłość motoryzacji. Zgodnie z nim, po 2035 roku nie będzie możliwa rejestracja nowych samochodów z silnikami spalinowymi. Nowe regulacje były jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej.
- Nie jest to dobre podejście Unii Europejskiej, żeby narzucać wszystkim państwom członkowskim pewne rozwiązania, które są wątpliwe, czy nawet szkodliwe dla niektórych krajów - ocenił wojewoda opolski, Sławomir Kłosowski (Prawo i Sprawiedliwość). Zdaniem polityka, Polska nie jest w stanie tak przemodelować naszej gospodarki, żeby zmieścić się w tym trendzie, W jego opinii, sprzeciw dla rozwiązań wyrażony przez premiera to właściwa decyzja.

- Zdaniem Pawła Pohoreckiego (Nowa Lewica), sprzeciwianie się tym regulacjom to powstrzymywanie poprawy warunków życia i rozwoju. - Jesteśmy czerwonym punktem na mapie Europy i to największe zagrożenie dla nas, czyli zanieczyszczenie środowiska. To się odbija konkretnymi kosztami w zdrowiu naszych obywateli - argumentował.

- Marcin Oszańca (Polskie Stronnictwo Ludowe) przypominał o obietnicach premiera Mateusza Morawieckiego dotyczących miliona samochodów elektrycznych, które do 2025 roku powinny jeździć po polskich drogach. Jego zdaniem, w obecnych warunkach (między innymi wysoka inflacja) upowszechnienie tego rodzaju napędu wydaje się trudne. - Dzisiaj problemem jest posiadanie mieszkania, w 2015 roku można było kupić 13 metrów kwadratowych za średnie wynagrodzenie roczne, dzisiaj 9. Jeżeli auto spalinowe kosztuje połowę tego co elektryczne, to kogo będzie na to stać - pytał.

- Narzucaniu zmian przez unijne instytucje sprzeciwiał się także Przemysław Kanarski (Partia Republikańska). - Ktoś będzie układał nam życie i mówił, w jaki sposób ma to funkcjonować, zapominając o tym, że Europa nie jest bańką, a takie kraje jak USA, o wiele bardziej zamożna niż my, nie wprowadzają takich ograniczeń.

- Witold Zembaczyński (Nowoczesna) powiedział, że elektromobilność jest tematem, którym rząd chce straszyć Polaków na potrzeby kampanii wyborczej. - Rząd, który jest odpowiedzialny za to, ze realnie wasze wynagrodzenia, wasze emerytury mają znacznie mniejszą siłę nabywczą, po prostu wszyscy biedniejemy. Pieniędzy europejskich nie widać, problemy w służbie zdrowia nierozwiązane, no to trzeba zbudować temat zastępczy i na tym zbudować kampanię - przekonywał. Parlamentarzysta powiedział, że po 2035 roku nadal będzie można używać zarejestrowanych wcześniej samochodów elektrycznych. Ponadto, kolejnymi tematami wykorzystywanymi przez rząd w czasie kampanii mają być jego zdaniem kwestie związane z jedzeniem owadów, czy "zapisanie Jana Pawła II do partii".

Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska) przekonywał, że redukcja emisji szkodliwych substancji jest istotna nie tylko z perspektywy kilku najbliższych miesięcy, a przyszłych pokoleń. - Jeżeli chcemy zachować ochronę środowiska, klimat, jeżeli troszczymy się o los przyszłych pokoleń, musimy podejmować zdecydowane, ambitne działania - wskazywał. Poseł prognozuje jednak, że Europie trudno będzie osiągnąć tak ambitne cele, bo gospodarki są wyczerpane pandemią i wojną. Mimo to, powinniśmy zrobić wszystko, by zadanie wypełnić. Parlamentarzysta przypomniał jednocześnie, że plany związane z motoryzacją mają być w najbliższych czasach weryfikowane.

Przemysław Tetłak z Solidarnej Polski wskazał, że rząd rzeczywiście zobowiązał się stawiać na elektromobilność i nikt nie wyklucza zmian, jednak nie powinno się przy tym zapominać o wolności wyboru. - Dla mojego pokolenia UE była sprzedawana jako największa strefa wolności, a mam wrażenie, że coraz bardziej zamienia się ona coraz bardziej w strefę, w której nakłada nam się kolejne ograniczenia, nakazy, zakazy, a coraz mniej tej wolności jest - wskazywał.

Drugim z poruszanych tematów była sytuacja polskiego rolnictwa w obliczu napływu zboża z Ukrainy. Wsparcie w formie rekompensat dla rolników, którzy na tym ucierpieli zapowiadają Unia Europejska i Polski rząd. Łącznie mowa o ponad miliardzie złotych wsparcia, jednak niektóre organizacje prognozują, że straty polskiego rolnictwa wyniosą nawet 10 milionów złotych. Czy rzeczywiście tej gałęzi gospodarki grozi zapaść?
Goście programu:
- Sławomir Kłosowski - Prawo i Sprawiedliwość
- Marcin Oszańca - Polskie Stronnictwo Ludowe
- Przemysław Kanarski - Partia Republikańska
- Paweł Pohorecki - Nowa Lewica)
- Witold Zembaczyński - Nowoczesna)
- Tomasz Kostuś - Platforma Obywatelska)
- Przemysław Tetłak - Solidarna Polska

Zobacz także

2024-07-07, godz. 13:00 O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej (07.07) Po sześciu latach przerwy odbyły się w Warszawie konsultacje międzyrządowe niemiecko-polskie. Po ich zakończeniu opublikowano liczący około 40 stron protokół… » więcej 2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej 2024-06-16, godz. 11:28 Krajobraz po wyborczej bitwie i sytuacja na granicy - Niedzielna Loża Radiowa 16.06.2024 W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi przedstawicielami środowisk politycznych spotkaliśmy się po raz pierwszy po wyborach do Parlamentu Europejskiego, by… » więcej 2024-06-02, godz. 12:48 Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Niedzielnej Loży Radiowej (02.06.2024) Już za tydzień Polacy - po raz piąty - pójdą do urn by wybrać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Do obsadzenia są 52 mandaty w 13 okręgach… » więcej 2024-05-26, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (26.05) o komisjach śledczych, Funduszu Sprawiedliwości i Trybunale Stanu " Na kary trzeba poczekać, bo od karania są prokuratura i sąd, a nie politycy; politycy i partie nie będą decydowały o tym, kto idzie do więzienia" - powiedział… » więcej 2024-05-19, godz. 13:00 Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej Mimo sprzeciwu Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Malty, Rada Unii Europejskiej przyjęła w tym tygodniu pakt migracyjny. Największe kontrowersje wzbudza w… » więcej 2024-05-12, godz. 12:25 Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024 W tym tygodniu przedstawiciele partii politycznych skupili się na dwóch tematach: aferze szpiegowskiej i rekonstukcji rządu. Ucieczka sędziego Tomasza Sz… » więcej 2024-05-05, godz. 13:21 Start w eurowyborach to ucieczka przed odpowiedzialnością karną lub polityczną? Niedzielna Loża Radiowa - 05.05.2… 40 komitetów wystartuje w bitwie o Parlament Europejski. 2 maja zakończyła się rejestracja list kandydatów. Wśród kandydatów znajdują się nazwiska osób… » więcej 2024-04-28, godz. 11:59 CBA zbyt polityczne, a obecność w UE zdecydowanie korzystna dla Polski? Niedzielna Loża Radiowa (28.04.2024) Rząd przygotował projekt likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zgodnie z założeniami, zadania CBA ma przejąć nowa jednostka w policji - Centralne… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »