W 2021 roku 29 beneficjentów - samorządowych instytucji kultury z województwa opolskiego - otrzymało 1,7 mln zł wsparcia na swoje przedsięwzięcia kulturalne za pośrednictwem Narodowego Centrum Kultury.
- Zawsze można to poprawić, zawsze można usiąść nad grantem czy projektem, zadzwonić do NCK, poprosić o wsparcie i wysłać swoją aplikację - mówił prof. Wiśniewski.
- W zeszłym roku z inicjatywy premiera prof. Glińskiego został uruchomiony program "Kultura w sieci". Czyli kiedy ponoć świat zamarł, okazało się, że jest intensywne działanie państwa, pojawia się duży program na 80 mln zł (60 mln dla instytucji, 20 mln dla artystów) i właśnie dlatego tak wiele działań pojawiło się w Internecie - mówił nasz gość.
Na tej bazie powstał kolejny program, który pozwoli wykorzystać potencjał Internetu, ale też cyfryzować i digitalizować kulturę. - To zakup serwerów, infrastruktury komputerowej, która ma służyć temu, by w Internecie pokazywać swoje programy kulturalne, ale chodzi również o szkolenia, bo trzeba wiedzieć jak to zrobić - tłumaczył dyrektor NCK i zachęcał, by starać się o środki z NCK, bo tego typu programów jest znacznie więcej.
W trakcie rozmowy poruszyliśmy też tematy związane z kwestią czytelnictwa, cyfryzacji i digitalizacji kultury, ale mówiliśmy również o pięknie "klasycznej" książki.
- Sama książka, jej zapach, faktura, można powiedzieć że to jest sexy i to jest fajne i jak mówi prof. Gliński, zróbmy swoisty snobizm na czytanie - zaznaczył nasz gość.