Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » WSPÓLNA SPRAWA Jak ocenić gospodarcze wątki expose…
2019-11-21, 15:34 Autor: Joanna Matlak, Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Jak ocenić gospodarcze wątki expose premiera Mateusza Morawieckiego?

WSPÓLNA SPRAWA Jak ocenić gospodarcze wątki expose premiera Mateusza Morawieckiego?
Ocena gospodarczych wątków expose premiera Mateusza Morawieckiego była tematem kolejnej debaty pracodawców, związkowców i ekspertów "Wspólna sprawa". Jak można było przewidzieć, nie udało się poruszyć wszystkich wątków, zabrakło na przykład czasu na rozmowę o postulatach dotyczących kwestii energetycznych.
Ekonomista Artur Żurakowski zauważył, że pomysł wpisania do konstytucji RP gwarancji nienaruszalności PPK jest zrozumiały tylko o tyle, że Polacy dość ostrożnie podchodzą do tego rodzaju programów, bo przykład OFE nauczył ich, że rządzącym do końca nie można ufać. Problem w tym, że lepsze byłoby przekonanie rodaków, że tworzony system będzie ekonomicznie stabilny bez konieczności wprowadzania konstytucyjnych zapisów. Żurakowski pochwalił za to zapowiedź wprowadzenia tzw. estońskiego CIT-u, bo - w jego ocenie - to dobry sygnał skierowany zwłaszcza do tych przedsiębiorców, którzy planują inwestycje i którym potrzeba kapitału.

Ekonomista Witold Potwora żartował, że wypada mu expose bronić, bo Polska dobrze się ostatnio rozwija. I choć nadal mamy w kraju 60 powiatów z dwucyfrowym bezrobociem, to przykład powiatu nyskiego na naszym terenie napawa optymizmem - kiedyś bezrobocie przekraczało tam 30 procent, a dziś Nysa może uchodzić za przykład gospodarczego sukcesu. Potwora mówił także o tym, że o sukcesie gospodarczym najlepiej świadczą trendy demograficzne - Polska przyciąga w tej chwili rekordową liczbę imigrantów, już nie tylko z Ukrainy, ale także z Białorusi a nawet z Włoch, co pokazuje siłę jej gospodarki.

Jerzy Szteliga z OPZZ zauważył sceptycznie, że niepokoją go stwierdzenia premiera, że polityka wymaga obietnic, bo - w jego ocenie - za decyzjami gospodarczymi powinny stać racjonalne oceny, a nie chęć sprostania oczekiwaniom opinii publicznej. Przeszkadzało mu także to, że premier często uciekał do "mesjanistycznych", jak to określił, opowieści o dziejowej roli Polski, za mało mówił za to o konkretach, na przykład o roli samorządów. Według Szteligi, podkreślanie omnipotencji państwa jest niebezpiecznym trendem. Co do estońskiego podatku, ocenił, że choć sama idea jest dobra, to należałoby wprowadzić prawne zabezpieczenia, żeby system nie był przez przedsiębiorstwa nadużywany.

Zobacz także

2020-10-27, godz. 14:02 Piotr Moc i Piotr Gociek w cyklu "Co tam Panie w polityce" W dzisiejszym ( 27.10.) programie z cyklu " Co tam Panie w polityce" Piotr Gociek (Do Rzeczy, Polskie Radio, TVP Kultura, Telewizja Republika) i Piotr Moc komentowali… » więcej 2020-10-27, godz. 13:50 "Magazyn Międzynarodowy" Piotra Cywińskiego i Piotra Semki Europę dusi spadek liczby ludności, masowa migracja, deindustrializacja, upadek edukacji i kultury, wzrost brutalnej przestępczości i powiększanie się długu… » więcej 2020-10-26, godz. 15:17 Paweł Kukiz o potrzebnej pomocy dla artystów i branży koncertowej, protestach ws. wyroku TK o aborcji eugenicznej i… - Rozmowy toczą się w dwóch obszarach, jedna dotyczy techniki i tej branży estradowej, drugi aspekt to muzycy – mówił w Loży Radiowej Paweł Kukiz, Kukiz’15… » więcej 2020-10-26, godz. 13:12 Violetta Porowska o wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, ustawie covidowej, procesie TVP kontra poseł… - Ten wyrok jest kontynuacją wyroków z 1997 roku, bo wtedy też takie wyroki były. Przyzwyczailiśmy się do tego, że takie są zapisy, natomiast niewiele… » więcej 2020-10-23, godz. 17:57 Młodzieżowa Loża Radiowa o sejmowej debacie na temat koronawirusa Zaproszenie do studia Radia Opole przyjęli Kamil Wencel (Konfederacja, KORWiN), Mateusz Pietrycki (Forum Młodych PiS), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci… » więcej 2020-10-22, godz. 14:44 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci - Wspólna sprawa" - debata o projekcie tzw. mobbingu płacowego i pomocy dla branż… Zaproszenie Radia Opole przyjęli Grzegorz Adamczyk z Solidarności, Grzegorz Kuliś z BCC, Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej i dr Witold… » więcej 2020-10-22, godz. 10:26 Magdalena Ogórek rozmawia z prof. Przemysławem Czarnkiem, ministrem edukacji i nauki W cyklu "Prosto z sejmu" Magdalena Ogórek rozmawiała z profesorem Czarnkiem m.in. o zmianach programowych, innym rozłożeniu akcentów w polskiej edukacji… » więcej 2020-10-21, godz. 11:54 Maksymilian Polis o II Opolskim Kongresie Młodzieży - Mamy bardzo obfity program kongresu online, bo to nie tylko wykłady, ale też warsztaty - mówił w Loży Radiowej Maksymilian Polis, przewodniczący Forum… » więcej 2020-10-21, godz. 11:52 Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu i Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy o "wielkiej wodzie", która zalała Brzeg… W ostatnich dniach samorządowcy z którymi rozmawialiśmy musieli uporać się z podtopieniami i falami kulminacyjnymi, które przechodziły przez ich miejscowości… » więcej 2020-10-20, godz. 13:58 Piotr Moc i Piotr Gociek w cyklu "Co tam Panie w polityce" W dzisiejszym (20.10) wydaniu cyklu "Co tam Panie w polityce" Piotr Gociek (Do Rzeczy, Polskie Radio, TVP Kultura, Telewizja Republika) i Piotr Moc podsumowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***