Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Tomasz Greniuch o swojej burzliwej młodości, dojrzewaniu…
2019-11-08, 15:00 Autor: Marek Świercz

Tomasz Greniuch o swojej burzliwej młodości, dojrzewaniu i pomyśle na opolską delegaturę IPN

Tomasz Greniuch o swojej burzliwej młodości, dojrzewaniu i pomyśle na opolską delegaturę IPN
- Błędy młodości? Raczej burzliwa młodość, z której się w końcu wyrasta. Człowiek dojrzewa, zakłada rodzinę, musi zadbać o stabilizację, podejmuje wymarzoną pracę - tak dr Tomasz Greniuch, od niedawna p.o. naczelnika opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, mówił w Loży Radiowej o swoich związkach ze środowiskiem radykalnych narodowców.
Gdy Greniucha, który do tej pory pracował w IPN w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji, szukając mogił Żołnierzy Wyklętych, awansowano, przez liberalne media przetoczyła się burza. Pisano o skandalicznej polityce kadrowej, o nominacji dla działacza Obozu Narodowo-Radykalnego. Greniuch mówi dziś, że się od swoich korzeni nie odcina, ale zaznacza, że środowisko ONR było w tamtych czasach mocno subkulturowe a on "starał się je cywilizować".

- W roku 2014 miałem już zupełnie inne priorytety - opowiada. - Krytykujące mnie media piszą tak, jakby awansowano chłopaka z ONR. W ogóle nie zauważają tych lat, w których skończyłem studia, napisałem doktorat, wydałem w sumie 8 książek naukowych i popularnonaukowych, w tym ogromną monografię żołnierzy "Bartka". Jakie mam polityczne poglądy? Trzymam się z daleka od polityki, jako historyk muszę być obiektywny i apolityczny.

Greniuch podkreśla także, że nie jest bezkrytyczny wobec antykomunistycznej partyzantki. Jego następna książka opowie o podwładnych "Bartka", którzy zdradzili i poszli na współpracę z bezpieką.

- Jaki mam pomysł na opolską delegaturę? Jest najmniejsza w kraju, ma tylko 10 pracowników, dlatego nastawiam się na wyjście na zewnątrz i współpracę z organizacjami patriotycznymi. Chcę im pomóc sprofesjonalizować działalność - zapowiada.

Greniuch przekonuje, że błędne jest założenie, że jako człowiek kojarzony z narodowcami nie powinien kierować oddziałem IPN w takim regionie jak Opolszczyzna.

- To prawda, że to region trudny, wielokulturowy. Ale uważam, że Ślązacy i przybysze z Polski czy Kresowianie mieli wspólnego wroga: komunistów. Czesław Gęborski mordował nie tylko Niemców i Ślązaków w w Łambinowicach, ale także żołnierzy podziemia - mówi.

Zobacz także

2020-12-01, godz. 10:52 "Co tam panie w polityce?" Piotra Goćka i Piotra Moca w Loży Radiowej (01.12) W kolejnej odsłonie programu "Co tam panie w polityce" najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie komentują: publicysta i komentator Piotr Gociek (Polskie… » więcej 2020-12-01, godz. 10:51 "Magazyn międzynarodowy" w Loży Radiowej. Piotr Cywiński i Piotr Semka o sporze – Polska&Węgry vs Unia Europejska… Sztab Donalda Trumpa poniósł drugą sądową porażkę w Pensylwanii. Tamtejszy sąd odrzucił apelację prawników prezydenta, dotyczącą rzekomych nieprawidłowości… » więcej 2020-11-30, godz. 18:35 Robert Tistek o końcu politycznego mariażu PSL z Kukiz'15 - To była koalicja z rozsądku i wydawało się, że rozsądek będzie wygrywał, ale górę wzięły emocje – powiedział Robert Tistek z Kukiz’15 pytany… » więcej 2020-11-30, godz. 18:31 Marcin Oszańca o tym dlaczego PSL usunął z klubu Koalicji Polskiej ugrupowanie Pawła Kukiza - Tak naprawdę od "piątki dla zwierząt", które poparli przedstawiciele Kukiz'15 było pewne, że nasza koalicja nie przetrwa - przyznał Marcin Oszańca, rzecznik… » więcej 2020-11-30, godz. 18:27 Jerzy Czerwiński o orędziu marszałka senatu, unijnym budżecie, rezolucji PE ws. aborcji i układankach sejmowych Gościem Loży Radiowej po godzinie 12:05 był senator PiS Jerzy Czerwiński, z którym wróciliśmy do tematu unijnego budżetu i powiązania go z praworządnością… » więcej 2020-11-27, godz. 14:15 Młodzieżowa Loża Radiowa o rezolucji Parlamentu Europejskiego ws. aborcji w Polsce Zaproszenie do naszej dyskusji przyjęli: Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Grzegorz Pukas (Młoda Prawica), Oskar Wasilewski (Młodzi Demokraci) oraz Paulina… » więcej 2020-11-27, godz. 14:33 Michał Nowak o wymianie apeli między radnymi PiS a PO ws. Strajku Kobiet w Kędzierzynie-Koźlu - To czy dane zgromadzenie łamie prawo nie oceniają radni PiS-u, a policja - mówił Michał Nowak, miejski radny, wiceprzewodniczący klubu radnych Sabiny Nowosielskiej… » więcej 2020-11-27, godz. 14:30 Andrzej Lachowicz o Strajku Kobiet w Kędzierzynie - Koźlu i apelu radnych PiS - Żadna z ekip organizujących marsz nie zadbała o odległości podczas marszów, które nie były spontaniczne, a zorganizowane - powiedział w Loży Radiowej… » więcej 2020-11-26, godz. 09:23 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem Pawłem Kukizem o tym czy przetrwa koalicja Polska… - Zawsze będę walczył o moje postulaty, ja nie przeszedłem do sejmu szukać kolegów w PSL-u, Platformie Obywatelskiej czy PiS-e – mówił w programie „Prosto… » więcej 2020-11-25, godz. 15:14 Dr Marek Kawa komentuje przejęcie władzy w USA przez administrację nowego prezydenta Joe Bidena - Donald Trump do tej pory nie przyznał się publicznie, że przegrał wybory z Joe Bidenem. Przedwczoraj minął termin do kiedy poszczególne stany powinny… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »