Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Loża Radiowa na XXIV Seminarium Śląskim w Kamieniu…
2019-10-23, 14:26 Autor: Marek Świercz

Loża Radiowa na XXIV Seminarium Śląskim w Kamieniu Śląskim

Lucjan Dzumla w audycji "Loża Radiowa"
XXIV Seminarium Śląskie w Kamieniu Śląskim było poświęcone 15-leciu obecności Polski w Unii Europejskiej. Loża Radiowa była obecna w sanktuarium św. Jacka Odrowąża w drugim dniu konferencji.
Naszym pierwszym gościem był gospodarz spotkania, Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. – Tradycja tych spotkań jest dłuższa o trzy lata niż historia DWPN, początkowo były to Konwersatoria im. Eichendorffa – mówił nasz gość. – Wcześniej za te spotkania były odpowiedzialne środowiska zainteresowane badaniem historii Śląska, w tym, co należy podkreślić, zawsze obecne były środowiska kościelne. To impreza, którą można nazwać seminarium górnośląskim, bo mamy zawsze gości z województwa śląskiego oraz gości z Czech. Zawsze staramy się o to, by patrzeć na wielkie problemy z perspektywy naszego regionu. Te spotkania mają charakter naukowy, ale chcemy, by były także popularnonaukowe, by ich przesłanie trafiało do wszystkich. Za rok mamy seminarium jubileuszowe, będzie poświęcone zakończeniu II wojny światowej.
Prof. Krzysztof Zuba w audycji "Loża Radiowa"
Naszym kolejnym gościem był prof. Krzysztof Zuba, opiekun naukowy seminarium. Spytaliśmy go, gdzie podziała się Unia Europejska, do której wstępowaliśmy 15 lat temu. – Można by stwierdzić: wszystko wpłynie. To prawda, że kryzysy, takie jak brexit, przyćmiły nam debatę o unii. Ale one same są immanentną częścią funkcjonowania unii. Europa, do której wchodziliśmy, nie jest nam dana raz na zawsze, to coś bardzo dynamicznego, o co trzeba walczyć każdego dnia. Nigdy nie było zgody co do kierunku rozwoju unii, opcja federalistyczna została zakwestionowana już w latach 60. XX wieku za sprawą de Gaulle’a. Unia to trochę jazda bez trzymanki, dwa kroki w przód, jeden krok w tył, to wszystko się zmienia. Logika niekonsekwencji stanowi istotę rozwoju Unii Europejskiej – mówił nasz gość.
Marek Witek w audycji "Loża Radiowa"
W seminarium w Kamieniu Śląskim zjawił się także Marek Witek, pełnomocnik marszałka do spraw wielokulturowości. – Przyszedłem, by podyskutować, jak widzimy nasz region w Europie jako Ślązacy, jako mieszkańcy Śląska. Dobrze, że w ogóle widzimy się w Europie, bo nie wszyscy chcą w niej być. Ja się widzę jak najbardziej, to jest to miejsce, do którego Polska i Śląsk powinni dążyć. Europa ojczyzn czy regionów? Mamy zamieszki w Katalonii, które pokazują, że dla wielu ludzi regiony są bardzo ważne. Europa i tak jest dość rozdrobniona jako kontynent i osobiście myślę, że na regionach można wiele zbudować. Teraz mamy wielu imigrantów, co stawia przed nami wiele nowych wyzwań – mówił Witek.
Marek Twaróg w audycji "Loża Radiowa"
Moderatorem wtorkowej debaty był red. Marek Twaróg, redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego”, największej gazety regionalnej w województwie śląskim. – Jesteśmy trochę rozczarowani, wszyscy liczyliśmy na więcej w 2004 roku, myśleliśmy, że ta nasza regionalna tożsamość – choć zostaliśmy rozbici na trzy województwa – będzie się wzmacniała – będzie wzmocniona i będziemy mieli większy wpływ na to, co się będzie z nami działo. Tak się nie stało. Inna sprawa, że te nasze ideowe pragnienia śląskie były niezborne i nie patrzymy w jednym kierunku. Gdy pytasz mnie wprost, dlaczego dziś Ruch Autonomii Śląska nie istnieje politycznie, to jest to efekt pewnego kryzysu przywództwa, czyli odsunięcia się na bok Jerzego Gorzelika. Ten ruch się w takiej formule już nie odrodzi, myślę, że dziś Ślązacy powinni walczyć o woje poprzez partie ogólnopolskie. To czas pokazał - mówił nasz gość.
Dr hab. Aleksandra Trzcielińska-Polus w audycji "Loża Radiowa"
Jeden z wtorkowych paneli dotyczył także zbieżności i rozbieżności polskich i niemieckich interesów w Unii Europejskiej. – Kiedyś mieliśmy wspólnotę wartości, dziś mamy raczej wspólnotę rozbieżności – mówiła prof. Aleksandra Tczcielińska-Polus. – Oczywiście wciąż mamy wspólne interesy, ale coraz więcej nas dzieli. Kiedyś wiele sobie obiecywaliśmy po Trójkącie Weimarskim, ale minister Waszczykowski stwierdził, że jego potencjał się wyczerpał. Inaczej patrzymy na kwestie migracyjne, na politykę klimatyczną, na politykę obronną, na gazociągi Nord Stream. Ale, co ciekawe, niemieccy politycy oficjalnie nie wypowiadali się na temat praworządności w Polsce, zostawili tę kwestię Unii Europejskiej.
Ks. abp Alfons Nossol gościem audycji "Loża Radiowa"
12

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »