Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, Katarzyna Krupa…
2019-06-26, 14:05 Autor: Marek Świercz

Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, Katarzyna Krupa i Michał Wereszczyński o tym, do czego można się dokopać na Sycylii

Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, Katarzyna Krupa i Michał Wereszczyński o tym, do czego można się dokopać na Sycylii
- Wszystko wskazuje na to, że pojedziemy na Sycylię także w przyszłym roku, bo będziemy mieli czego szukać - mówiła w Loży Radiowej archeolog dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, która razem ze studentami historii Uniwersytetu Opolskiego prowadzi tam badania archeologiczne w ruinach wczesnośredniowiecznego kościółka. - Ten kościół pochodzi prawdopodobnie z XI wieku, ale gdy zaczęliśmy schodzić w głąb, to znaleźliśmy ślady świątyni jeszcze starszej, być może z XIII czy IX wieku. Kto wie, czy nie znajdziemy tam krypty i szczątków kogoś znaczącego, kto był godzien pochówku w takim miejscu.
Do loży przyszło także dwoje studentów II roku historii UO: Katarzyna Krupa i Michał Wereszczyński. Oboje twierdzili, że to ich nauczycielka zaraziła ich archeologię.

- Gdy się słucha na zajęciach kogoś, kto z taką pasją opowiada o swoich zainteresowaniach, trudno pozostać obojętnym - mówili studenci.

Wyraźnie wzruszona tymi komplementami Przysiężna-Pizarska dodała, że archeologia daje coś, czego nie zapewni siedzenie w archiwach i przeglądanie historycznych źródeł - daje szansę odkrycia czegoś całkowicie nowego. Tu już nie śledzimy cudzych ustaleń, tu tworzymy własne.

A samo miejsce jest wyjątkowo interesujące: kościół, klasztorek, cmentarzysko (nie tylko dla mnichów), a potem - uwaga - siedziba rozbójników, którzy nie tylko łupili miejscowych, ale wypuszczali się także na Morze Śródziemne, by napadać na żeglarzy. Pewnie dlatego na terenie wykopalisk znaleziono sporo przeróżnych monet z epoki. Choć tu bandyckie pochodzenie nie jest oczywiste, mogły to być przecież ofiary wiernych.

Opolscy naukowcy pracują na Sycylii przez dwa tygodnie w roku. Mogliby pewnie dłużej, ale to kosztuje, poza tym są uzależnieni od zgody miejscowych naukowców, którzy wpuszczają Polaków niejako grzecznościowo.

- Tu kluczowe są znakomite relacje, jakie ma z nimi prof. Sławomir Moździoch, kierownik naszego Zakładu Archeologii - tłumaczy Przysiężna-Pizarska.

Zobacz także

2020-07-09, godz. 14:22 Debata "Wspólna sprawa" (09.07.2020): O bezrobociu i kondycji polskiej i opolskiej gospodarki W naszej debacie udział wzięli związkowcy, przedstawiciel ZUS oraz ekonomista i biznesmen » więcej 2020-07-09, godz. 12:26 Małgorzata Jarosińska - Jedynak o programie "Mosty dla regionów" i wykorzystaniu funduszy unijnych - Rządowy program „Mosty dla regionów” jest finansowany z budżetu państwa, to prawie 2,3 mld złotych na opracowanie dokumentacji, czyli tego pierwszego etapu do… » więcej 2020-07-09, godz. 11:22 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Violettą Porowską Przed nami II tura wyborów prezydenckich; do urn pójdziemy już 12 lipca, w niedzielę. Przypomnijmy, w I turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda zdobył 43% głosów… » więcej 2020-07-08, godz. 14:28 WYBORY 2020: Antoni Konopka o wyniku kandydata PSL-u, pozycji Polski w UE - Wybory prezydenckie dla PSL-u i naszych kandydatów zawsze były trudne - stwierdził Antoni Konopka, wicemarszałek województwa z Polskiego Stronnictwa Opolski… » więcej 2020-07-07, godz. 15:46 Piotr Moc o propozycjach dla słuchaczy w ramach letniej ramówki Radia Opole - Rozpoczęliśmy 6 lipca i zmieniła się u nas choćby muzyka, chcieliśmy żeby słuchacze odpoczęli od tej ciężkiej atmosfery jaką mieliśmy przez pandemię - powiedział… » więcej 2020-07-07, godz. 15:44 WYBORY 2020: Bartłomiej Czuchnowski o preferencjach wyborczych, programie Konfederacji - Nie ufamy tak naprawdę jednemu, jak i drugiemu kandydatowi - powiedział Bartłomiej Czuchnowski z Konfederacji. – Dlatego pozostawiamy naszym wyborcom decyzję… » więcej 2020-07-07, godz. 15:42 WYBORY 2020: Bartłomiej Machnik o braku bezpośredniej konfrontacji kandydatów na prezydenta - Nie mamy i prawdopodobnie już nie będziemy mieli debaty dwóch kandydatów na prezydenta - stwierdził politolog dr Bartłomiej Machnik . » więcej 2020-07-06, godz. 12:05 WYBORY 2020: Katarzyna Czochara o zasługach prawicy dla Opolszczyzny - Myślę, że to co zrobił prezydent wraz z całą prawicą dla regionu zostanie przez opolan docenione – mówiła w Loży Radiowej Katarzyna Czochara, poseł PiS. » więcej 2020-07-06, godz. 12:01 Beniamin Godyla o tym, że Rafał Trzaskowski upomina się o samorządy i przypomina o bonie turystycznym - Na spotkaniu było wielu zainteresowanych, obyło się bez zakłóceń. Wiemy jak głosował Kędzierzyn–Koźle. To drugie miasto po Opolu, które poparło Rafała Trzaskowskiego… » więcej 2020-07-06, godz. 11:58 WYBORY 2020: Janusz Kowalski o walce z zanieczyszczeniem powietrza, hipokryzji Rafała Trzaskowskiego - Jeżeli system handlu emisjami nie zostanie zreformowany, to od 1 stycznia przyszłego roku odbiorców ciepła i energii elektrycznej czekają znaczne podwyżki cen… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »