Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Adrian Czubak o miliardowych inwestycjach na Odr ...
2019-03-20, 14:28 Autor: Marek Świercz

Adrian Czubak o miliardowych inwestycjach na Odrze i odtworzeniu odrzańskiej drogi wodnej

Wojewoda Adrian Czubak o miliardowych inwestycjach na Odrze i odtworzeniu odrzańskiej drogi wodnej
- W 2023 Odra musi być żeglowna, bo do tego zobowiązał się prezydent, podpisując konwencję AGN. I naprawdę wszystko wskazuje na to, że tak będzie, bo do tego czasy zainwestujemy w odtworzenie odrzańskiego szlaku wodnego prawie 6 miliardów złotych - mówił w Loży Radiowej wojewoda opolski Adrian Czubak.
Nasz gość przyszedł do programu w dzień po dwóch spotkaniach poświęconych Odrze. Na pierwszym debatowali członkowie Zespołu d/s Odrzańskich. Jak mówi Czubak, gdy zespół powstał w 2016 roku, liczył kilka osób, w poniedziałek przyszło już około 70. Wiceprezes spółki Wody Polskie Krzysztof Woś omówił stan zaawansowania inwestycji na Odrze. Okazuje się, że prace toczą się na wszystkich odcinkach rzeki, po 25 latach udało się na przykład dokończyć budowę stopnia wodnego w Malczycach.

- Za niecały rok gotowy będzie zbiornik Racibórz, który w ostatnim okresie pochłonął 1,5 mld zł. Niestety nasi poprzednicy zaplanowali go jako zbiornik suchy, ale my zrobimy wszystko, by jak najszybciej stał się zbiornikiem wielofunkcyjnym - mówił nasz gość. - Ważne jest to, że Opolszczyzna będzie bezpieczna od powodzi.

Plan jest taki, by do 2023 roku Odra osiągnęła trzecią klasę żeglowności, ale docelowo ma to być klasa czwarta, co pozwoli wpisać rzekę w plan budowy kanału Łaba - Odra - Dunaj.

- Jeśli do tego dodamy Kanał Śląski, który połączy Odrę z Wisłą, to zobaczymy, że powstanie sieć połączeń, która będzie miała kluczowe znaczenie dla gospodarki - zapewniał wojewoda.

Drugie spotkanie poświęcone było przygotowaniom do II Kongresu Żeglugi Śródlądowej, który odbędzie się, ponownie w Opolu, między 17 a 19 września tego roku. Główne hasło kongresu poznamy w połowie kwietnia.

Czubak mówił także o akcji "Nowa Piątka", czyli busach krążących po kraju od trzech dni i promujących nowe obietnice programowe Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także

2019-04-19, godz. 14:11 Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15 o jej działalności i planach - Nasza młodzieżówka jest liczna, ciągle zgłaszają się nowe osoby - powiedział w Młodzieżowej Loży Radiowej Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15. Różnimy ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:18 St. aspirant Karol Brandys i nadkomisarz Hubert Adamek o tym, jak nie dać się naciąć na oszustwo "na wnuczka" - Oszustwa "na wnuczka" to wciąż poważny problem. W zeszłym roku w naszym województwie kilkanaście osób zostało oszukanych w sumie na milion złotych. W pierws ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:43 WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych? Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsięb ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:30 Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników s ... - Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły prz ... » więcej 2019-04-17, godz. 13:59 EUROWYBORY Rafał Tkacz o tym, kto walczy o mandat europosła w naszym okręgu - Gdybyśmy rozmawiali we wtorek wieczorem, to powiedziałbym, że mamy w naszym okręgu sześć zarejestrowanych komitetów i 60 kandydatów. Ale wczoraj późnym wiec ... » więcej 2019-04-16, godz. 15:07 Dr Barbara Radecka o certyfikacie dla Opolskiego Centrum Onkologii, roli pracownika niemedycznego w procesie leczenia ... Opolskie Centrum Onkologii otrzymała certyfikat potwierdzający jakość usług w zakresie leczenia chorób piersi, Certyfikat przyznaje niezależna komisja Międzyn ... » więcej 2019-04-16, godz. 14:09 Piotr Wach, radny sejmiku o sytuacji na rynku pracy w regionie oraz kondycji opolskiej branży turystycznej - Coraz większa grupa przedsiębiorców w województwie opolskim może borykać się z brakiem rąk do pracy - powiedział w Loży Radiowej Piotr Wach, przewodniczący ... » więcej 2019-04-15, godz. 14:37 Tomasz Kostuś o grze o tron szefa PO w regionie, strajku nauczycieli i sondażach poparcia przed wyborami - Prawdziwa gra o tron jest w PiS - powiedział w Loży Radiowej Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, pytany o to, czy w opolskich strukturach partii b ... » więcej 2019-04-15, godz. 14:34 Katarzyna Czochara, Joanna Czochara i Mieczysław Partyczny o programie tegorocznego Święta Flagi w Moszczance - Tegoroczne Święto Flagi w Moszczance będzie miało charakter wyjątkowy. Otrzymaliśmy narodowy patronat prezydenta RP Andrzeja Dudy i honorowy patronat premie ... » więcej 2019-04-12, godz. 14:00 EUROWYBORY Krzysztof Śmiszek o tym, że Wiosna ma się dobrze i chce więcej Europy w Polsce - Pogłoski o śmierci Wiosny są stanowczo przedwczesne. Ostatni sondaż daje nam 12 procent poparcia w wyborach do polskiego parlamentu - mówił w Loży Radiowej ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »