Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Grzegorz Balawajder o Wiośnie Roberta Biedronia…
2019-02-07, 13:05 Autor: Marek Świercz

Grzegorz Balawajder o Wiośnie Roberta Biedronia, gołębich politykach i przyszłości Patryka Jakiego

Grzegorz Balawajder o Wiośnie Roberta Biedronia, gołębich politykach i przyszłości Patryka Jakiego
- Jarosław Kaczyński nie musi się obawiać nowej formacji Roberta Biedronia. Nie tylko dlatego, że raczej nie odbierze mu wyborców - mówił w Loży Radiowej dr Grzegorz Balawajder, politolog z Uniwersytetu Opolskiego. - Rzecz w tym, że wybory proporcjonalne z wynikiem liczonym metodą d'Hondta premiują duże ugrupowania. Prawica pójdzie do wyborów jako jedna wielka formacja, opozycja pójdzie rozproszona. Głosy się rozłożą i mandatów będzie mniej - tłumaczy.
Zdaniem naszego gościa Wiosna Biedronia miała bardzo dobry start, zaczęła od udanej konwencji. I od razu zaowocowało to wysokim kilkunastoprocentowym wynikiem w sondażu dla TVN. Trudno powiedzieć, czy zadziałał efekt świeżości, czy program nowej formacji.

- Są w nie tylko hasła socjalne, ale także światopoglądowe, po które inne opozycyjne formacje nie sięgają. Być może trafią do tych wyborców, których poglądów nie reprezentowało dotąd żadne ugrupowanie funkcjonujące na politycznym rynku - dodaje Balawajder.

Naszego gościa zapytaliśmy także o zmiany we władzach Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie. Przypomnijmy: Katarzyną Czocharę zastąpiła Violetta Porowska.

- PiS ma twardy elektorat, ale żeby wygrać i mieć większość, musi trafić do wyborców niezdecydowanych. W każdej partii są jastrzębie i gołębie. Do wahających się trafiają lepiej politycy w typie gołębia, otwarci, uśmiechnięci. A taka jest właśnie wicewojewoda Violetta Porowska - tłumaczy Balawajder.

Zapytany o przyszłość Patryka Jakiego, opolski politolog stwierdził, że tu możliwych jest kilka scenariuszy. Na przykład start w wyborach do Europarlamentu i przeczekanie w Brukseli wewnętrznych tarć, które prędzej czy później pojawią się w szeregach Zjednoczonej Prawicy.

- Pytanie, czy postawi na PiS, czy na Solidarną Polskę. Zawsze miał polityczny instynkt - ocenia nasz gość.

Zobacz także

2020-02-20, godz. 16:46 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Kamilem Bortniczukiem oraz Dariuszem Standerskim W tym tygodniu gośćmi redaktor Magdaleny Ogórek byli Dariusz Standerski, dyrektor programowy Nowej Lewicy, a także Kamil Bortniczuk, wiceminister funduszy i polityki… » więcej 2020-02-20, godz. 15:59 Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” w Loży Radiowej Po godzinie 13.00 przejrzeliśmy podsumowanie działalności w 2019 roku oraz priorytety na 2020 rok jakie wyznaczył sobie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców… » więcej 2020-02-18, godz. 14:38 Michał Ostapiuk, autor wydanej przez IPN książki "Komendant „Bury”. Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa „Burego”" Gościem Loży Radiowej był Michał Ostapiuk, autor najpopularniejszej książki IPN w roku 2019 pt." Komendant "Bury" - Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa "Burego"… » więcej 2020-02-17, godz. 15:03 Paweł Kampa o świdnickiej konwencji wyborczej Roberta Biedronia - Ogłoszenie naszego kandydata mieliśmy już w styczniu, a w tej chwili koncepcja jest taka, żeby przedstawić konkretne zakresy tematyczne, żeby nie zagłuszać przekazu… » więcej 2020-02-17, godz. 14:45 Katarzyna Czochara o inauguracji kampanii prezydenckiej w Warszawie, podatku cukrowym i obwodnicach - Wspaniała, wyjątkowa atmosfera. Myślę, że również ci który nie byli bezpośrednio na tej konwencji, a śledzili ją za pomocą mediów, czuli ogromną moc i energię… » więcej 2020-02-14, godz. 15:23 Młodzieżowa Loża Radiowa o regułach kampanii wyborczej Nad tym czy polska polityka, szczególnie w okresie kampanii wyborczych brutalizuje się zastanawiali się goście Młodzieżowej Loży Radiowej. Podawali też przykłady… » więcej 2020-02-14, godz. 15:04 Zbigniew Bommersbach o śladach historii, które ujawniane są w czasie remontów i prac ziemnych Wszelkiego rodzaju odkrycia historyczne w Opolu zdarzają się przy okazji różnych prac i remontów na bieżąco. W momencie pojawienia się informacji o odkryciu do… » więcej 2020-02-13, godz. 15:57 WSPÓLNA SPRAWA. Debata o budowaniu zaufania i lojalności wobec firmy, dodatkowych świadczeniach od firm oraz o tych, które… Podczas czwartkowej debaty z udziałem pracodawców i związkowców zastanawialiśmy się jakimi środkami skutecznie buduje się lojalność pracownika, by przywiązać go… » więcej 2020-02-13, godz. 15:44 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Beatą Kempą, minister i szefowa KPRM, poseł Parlamentu E… W tym tygodniu zamiast prosto z Sejmu, red. Magdalena Ogórek prowadziła swój cotygodniowy wywiad ze studia Radia Opole. Jej rozmówczynią była Beata Kempa, europarlamentarzystka… » więcej 2020-02-12, godz. 15:48 Maciej Kalski o wzroście bezrobocia w woj. opolskim Bezrobocie u nas w województwie również wzrosło w styczniu, tak samo jak i w kraju, czyli 0,3% - mówił w Loży Radiowej Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »