Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Iwona Sobania o tym, że najbliższa kadencja będz ...
2018-11-14, 13:31 Autor: Marek Świercz

Iwona Sobania o tym, że najbliższa kadencja będzie dla Byczyny bardzo trudna

Iwona Sobania o trudnej sytuacji gminy Byczyna
- Byłam radną przez trzy kadencje i widziałam, że źle się dzieje i koniecznie coś trzeba zrobić. Chętnych do kandydowania nie było, więc postanowiłam wystartować sama - mówiła w Loży Radiowej Iwona Sobania, burmistrz-elekt Byczyny. - Zbyt wiele w kampanii wyborczej obiecać nie mogłam, biorąc pod uwagę sytuację finansową gminy. To będzie trudna kadencja, pięć lat naprawdę trudnych decyzji - dodała szczerze.
Sobania, matematyczka z długoletnim doświadczeniem, członkini Polskiego Stronnictwa Ludowego, mówi, że sytuacja Byczyny nie jest najlepsza. Przy 50-milionowym budżecie gmina ma w tej chwili 92 miliony złotych zadłużenia.

- Jak to możliwe? Sama się zastanawiam. Problemy z zadłużeniem sprawiły, że radni dali się namówić do powołania spółki, która miała przejąc inwestycyjne zadania samorządu. Podobno w kasie spółki jest jeszcze 15 mln zł, ale tę informację muszę dopiero sprawdzić. Eksperci tłumaczyli nam, że to dobre rozwiązanie, takie spółki nieźle sobie w kraju radzą ale u nas raczej to nie wyszło - mówi Sobania.

Jak mówi nasz gość, w tych realiach trzeba się liczyć z tym, że najbliższe lata będą czasem oszczędności i zaciskania pasa, co nie znaczy oczywiście, że gmina nie będzie się starała szukać pieniędzy na inwestycje prorozwojowe.

- Musimy porozmawiać z wojewodą, może uda nam się uzyskać pożyczkę rządową - tłumaczy Sobania.

Problemów odziedziczonych po poprzednikach nie brakuje, jednym z nich jest inkubator w Polanowicach, w sprawie którego toczy się już proces i który trzeba dokończyć, bo niewywiązanie się z założeń inkubatora sprawiły, że gmina straciła przyznaną dotację.

Zobacz także

2019-04-25, godz. 15:22 Ewa Florek i Anna Malczewska o 38 Międzynarodowej Wystawie Psów w Opolu. Pierwsze wystawy już w piątek - Wystawa startuje w sobotę od godziny 10.00 i potrwa do niedzieli do późnych godzin popołudniowych. Mamy 2929 zgłoszonych psów, prawie 2 tys. wystawców i są ... » więcej 2019-04-25, godz. 14:51 WSPÓLNA SPRAWA: Czy Polska jest gotowa do przyjęcia euro? Polska zobowiązała się do przyjęcia euro, ale termin nie został określony. Temat wrócił jednak w debacie przed eurowyborami, prezes PiS Jarosław Kaczyński stw ... » więcej 2019-04-24, godz. 14:13 Dr Krzysztof Badora o pyle znad Sahary, który przywędrował do Polski - To zjawisko jest rzadkie, ale nie jest nietypowe, dlatego, że powietrze zwrotnikowe z północnej Afryki od czasu do czasu jest zaciągane nad naszą część Euro ... » więcej 2019-04-24, godz. 13:35 EUROWYBORY Arkadiusz Jasiński o tym, że politycy Porozumienia będą przypominali w Europie, kto zakładał obozy zagłady - Nasi kandydaci do Parlamentu Europejskiego przyjęli deklarację, że zrobią wszystko, by na arenie międzynarodowej bronić dobrego imienia Polski i zwalczać hi ... » więcej 2019-04-23, godz. 15:01 Dr Stanisław Niewiński o działalności Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu. W maju pierwsze spotkanie - Staramy się analizować i rozpropagowywać informacje związane z dyplomacją i sprawami międzynarodowymi – powiedział w Loży Radiowej dr Stanisław Niewiński z ... » więcej 2019-04-23, godz. 14:41 Marek Witek o tym, że w pierwszym rzędzie trzeba pomóc rosnącej stale populacji opolskich Ukraińców - Gdy zastanawiałem się nad objęciem tej funkcji, myślałem, że moje główne zadania skupią się na wspieraniu tych grup, które żyją na Opolszczyźnie od dawna: M ... » więcej 2019-04-19, godz. 14:11 Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15 o jej działalności i planach - Nasza młodzieżówka jest liczna, ciągle zgłaszają się nowe osoby - powiedział w Młodzieżowej Loży Radiowej Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15. Różnimy ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:18 St. aspirant Karol Brandys i nadkomisarz Hubert Adamek o tym, jak nie dać się naciąć na oszustwo "na wnuczka" - Oszustwa "na wnuczka" to wciąż poważny problem. W zeszłym roku w naszym województwie kilkanaście osób zostało oszukanych w sumie na milion złotych. W pierws ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:43 WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych? Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsięb ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:30 Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników s ... - Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły prz ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »