Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Jerzy Naszkiewicz o tym, że nawet pogoda sprzyja ...
2018-11-06, 15:36 Autor: Marek Świercz

Jerzy Naszkiewicz o tym, że nawet pogoda sprzyja obchodom setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Jerzy Naszkiewicz o tym, że nawet pogoda sprzyja obchodom setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
- Zależy nam na tym, żeby dotrzeć z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości do różnych miejscowości, nie koncentrować się na obchodach w stolicy województwa, choć one oczywiście będą. Zachęcamy też do inicjatyw oddolnych, na przykład do włączenia się do akcji śpiewania hymnu 11 listopada w samo południe - mówił w Loży Radiowej Jerzy Naszkiewicz, doradca wojewody opolskiego.
Obchody startują już w środę 7 listopada od spotkania w Państwowej Szkole Muzycznej, podczas którego ponad 60 osób - kombatantów, społeczników, duchownych - otrzyma medale przyznane przez premiera Mateusza Morawieckiego. W programie jest też koncert grupy Semper Fidelis z Grodkowa i przedstawienie teatru Nie Teraz z Tarnowa (wystąpi potem dla młodzieży szkolnej we wszystkich powiatach Opolszczyzny).

W piątek 9 listopada wojewoda Adrian Czubak waz z osobami towarzyszącymi rusza w teren, by złożyć kwiaty pod upamiętnieniami związanymi z walką o polskość w takich miejscowościach jak Gorzów Ślaski, Olesno Praszka czy Góra św. Anny. Jak mówi nasz gość, ma to także przypomnieć o ich istnieniu lokalnym społecznościom, bo nie wszędzie ta patriotyczna pamięć jest na co dzień kultywowana. W sobotę 10 listopada wielki wojskowy piknik na dziedzińcu Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Bogaty program: patriotyczny przemarsz, występy, pokazy grup rekonstrukcyjnych.

Wielki finał obchodów 11 listopada w Opolu. O 11:00 przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim odsłonięcie tablicy z dekalogiem Polaka, potem uroczysta msza w opolskiej katedrze, uroczystości na Placu Wolności i zakończenie obchodów w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych. A wieczorem kilka równoległych koncertów, by każdy mógł sobie wybrać ten rodzaj muzyki, który mu odpowiada - od patriotycznych pieśni po nieśmiertelne polskie przeboje.

- Czasem narzekaliśmy, że to święto przypada na jesień, gdy jest szaro i ponuro. W tym roku tak nie jest, zapowiada się naprawdę piękna pogoda. Zapraszamy wszystkich, by świętowali, bo naprawdę jest co - stwierdził nasz gość.

Zobacz także

2019-01-18, godz. 14:04 Grzegorz Krukowski, o młodzieżówce Solidarnej Polski i jej zadaniach w czasie kampanii wyborczej - Pierwsza moja aktywność publiczna, to zorganizowanie strajku w szkole - powiedział w Loży Radiowej Grzegorz Krukowski z Klubu Młodych Solidarnej Polski. - S ... » więcej 2019-01-17, godz. 15:54 WSPÓLNA SPRAWA Piotr Pakosz i Mirosław Czernysz o strajku nauczycieli - Wierzymy w rozsądek rządu i pozytywny wynik negocjacji - mówił w Loży Radiowej Piotr Pakosz, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ślą ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:22 Krzysztof Drynda o planach partii Porozumienie, działalności WSSE a także o losach Razem dla Opola - Nowa oferta dla Polski i Polaków składa się z trzech głównych komponentów - powiedział w Loży Radiowej Krzysztof Drynda, członek Porozumienia, ugrupowania J ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:23 Rafał Tkacz o eurowyborach i tym, co może się w nich zmienić jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską lub w niej p ... - Polska może zyskać jednego eurodeputowanego, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej ... » więcej 2019-01-16, godz. 13:38 Monika Ożóg o tym, że Muzeum Śląska Opolskiego szeroko otwiera swoje podwoje - Świat się zmienia! Muzeum nie może być świątynią sztuki, w której panuje cisza. Bardzo chciałabym, żeby w naszym muzeum można było usłyszeć śmiech zwiedzają ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:27 Arkadiusz Wiśniewski o śmierci Pawła Adamowicza, opolskich inwestycjach i sporach z ekologami - Przeżyłem to bardzo osobiście. W niedzielę o tej samej porze robiłem to, co prezydent Gdańska, tylko w innym mieście. Właśnie dziękowałem opolanom za ich ho ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:14 Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca - Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczy ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:40 Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 - Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizow ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:00 Sławomir Kłosowski o "osi Warszawa - Rzym", zmianie klimatu politycznego w unii i histerii wokół odstrzału dzików - Bardzo dobrze się stało, że prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, bo potrzebne jest zbliżenie tych sił politycznych, ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:08 Jacek Jaszczyszyn o Forum Młodych Ludowców, swoim przywiązaniu do tradycji ruchu ludowego oraz odstrzale dzików - FML to bardzo dobra szkoła polityczna, nasz lider Władysław Kosiniak-Kamysz i jego dwaj zastępcy pierwsze polityczne doświadczenia zdobywali w szeregach nas ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »