Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Jerzy Naszkiewicz o tym, że nawet pogoda sprzyja ...
2018-11-06, 15:36 Autor: Marek Świercz

Jerzy Naszkiewicz o tym, że nawet pogoda sprzyja obchodom setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Jerzy Naszkiewicz o tym, że nawet pogoda sprzyja obchodom setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
- Zależy nam na tym, żeby dotrzeć z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości do różnych miejscowości, nie koncentrować się na obchodach w stolicy województwa, choć one oczywiście będą. Zachęcamy też do inicjatyw oddolnych, na przykład do włączenia się do akcji śpiewania hymnu 11 listopada w samo południe - mówił w Loży Radiowej Jerzy Naszkiewicz, doradca wojewody opolskiego.
Obchody startują już w środę 7 listopada od spotkania w Państwowej Szkole Muzycznej, podczas którego ponad 60 osób - kombatantów, społeczników, duchownych - otrzyma medale przyznane przez premiera Mateusza Morawieckiego. W programie jest też koncert grupy Semper Fidelis z Grodkowa i przedstawienie teatru Nie Teraz z Tarnowa (wystąpi potem dla młodzieży szkolnej we wszystkich powiatach Opolszczyzny).

W piątek 9 listopada wojewoda Adrian Czubak waz z osobami towarzyszącymi rusza w teren, by złożyć kwiaty pod upamiętnieniami związanymi z walką o polskość w takich miejscowościach jak Gorzów Ślaski, Olesno Praszka czy Góra św. Anny. Jak mówi nasz gość, ma to także przypomnieć o ich istnieniu lokalnym społecznościom, bo nie wszędzie ta patriotyczna pamięć jest na co dzień kultywowana. W sobotę 10 listopada wielki wojskowy piknik na dziedzińcu Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Bogaty program: patriotyczny przemarsz, występy, pokazy grup rekonstrukcyjnych.

Wielki finał obchodów 11 listopada w Opolu. O 11:00 przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim odsłonięcie tablicy z dekalogiem Polaka, potem uroczysta msza w opolskiej katedrze, uroczystości na Placu Wolności i zakończenie obchodów w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych. A wieczorem kilka równoległych koncertów, by każdy mógł sobie wybrać ten rodzaj muzyki, który mu odpowiada - od patriotycznych pieśni po nieśmiertelne polskie przeboje.

- Czasem narzekaliśmy, że to święto przypada na jesień, gdy jest szaro i ponuro. W tym roku tak nie jest, zapowiada się naprawdę piękna pogoda. Zapraszamy wszystkich, by świętowali, bo naprawdę jest co - stwierdził nasz gość.

Zobacz także

2018-11-16, godz. 14:47 Mgr Sabina Baraniewicz-Kotasińska, dr Adam Drosik, dr Kamil Minkner i dr Bartosz Maziarz o pobycie w Jordanii - Wyjazd do Jordanii miał na celu rekonesans poznawczy, przygotowujemy się do uruchomienia nowej specjalizacji na politologii Uniwersytetu Opolskiego - mówili ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:11 Maciej Mazur i Hubert Adamek o opolskiej policji, która czeka na chętnych Opolska policja rozpoczęła akcję promującą służbę w tej formacji mundurowej pod hasłem „Dołącz do nas”. O szczegółach ale i pracy w niebieskim mundurze w Loży ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:50 Sebastian Szczurek o tym, że e-zwolnienia wchodzą w życie i odwrotu już nie ma - Na początku roku może 5 – 6 zwolnień na 100 było wystawianych drogą elektroniczną, na początku listopada już 55 procent. Dlatego uważamy, że reforma się pow ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:38 Rafał Bartek o miejscu Mniejszości Niemieckiej w nowej (a właściwie starej) koalicji rządzącej Opolszczyzną - Potwierdzam, że z uzgodnień koalicyjnych wynika, że to nasz klub otrzyma stanowisko przewodniczącego sejmiku i prawdopodobnie to ja będę kandydatem na to st ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:47 Aleksander Iszczuk o tym, dlaczego woli mandat radnego od dyrektorskiego gabinetu - Uznałem, że powinienem się zachować konsekwentnie. Skoro zdecydowałem się na start w wyborach i z czwartego miejsca na liście zdobyłem mandat radnego, to po ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:31 Iwona Sobania o tym, że najbliższa kadencja będzie dla Byczyny bardzo trudna - Byłam radną przez trzy kadencje i widziałam, że źle się dzieje i koniecznie coś trzeba zrobić. Chętnych do kandydowania nie było, więc postanowiłam wystarto ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:36 Katarzyna Czochara o Marszu Biało-Czerwonym w Warszawie - Tam trzeba było być, żeby poczuć tę atmosferę, naprawdę była niesamowita – mówiła w Loży Radiowej posłanka PiS Katarzyna Czochara, dzieląc się wrażeniami z ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:35 Marek Bocianowski o tym, czy należy się martwić rzekomą obecnością wilków w opolskich lasach - Oficjalnie na Opolszczyźnie nie mamy wilków. Żeby stwierdzić ich obecność, trzeba - zgodnie z unijnymi regułami - dokonać obserwacji klasy C1. Czyli albo tr ... » więcej 2018-11-12, godz. 17:41 Prof. Alicja Głębocka o tym, że to, jak wykorzystaliśmy odzyskaną niepodległość, to mistrzostwo świata - Co zapamiętam z tego dnia? Wzruszenie i dumę - stwierdziła w Loży Radiowej prof. Alicja Głębocka, psycholog społeczny z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Fr ... » więcej 2018-11-09, godz. 15:34 Piotr Wach o powyborczych koalicyjnych układankach i przyszłości Nowoczesnej - Mamy swoje ambicje, ale nie wysuwamy żadnych kategorycznych żądań, chcemy natomiast, żeby nasze możliwości zostały dobrze wykorzystane - mówił w Loży Radiow ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »