Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka
2018-10-15, 14:34 Autor: Marek Świercz

Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka

Obejrzyj "Ring wyborczy" (15.10.2018)
Huta Małapanew wciąż jest ważna dla Ozimka, miasteczka, w którym ludziom dobrze się żyje - to opinia urzędującego burmistrza Jana Labusa, który walczy o reelekcję z poparciem własnego komitetu. Innego zdania są jego rywale (jest ich pięcioro, w debacie wzięło udział czworo), którzy mówią o gospodarczej zapaści i coraz niższych notowaniach w ogólnopolskich rankingach samorządowych.
Jan Labus [fot. Maciej Wajler]
Jan Labus [fot. Maciej Wajler]
Krzysztof Kleszcz [fot. Maciej Wajler]
Krzysztof Kleszcz [fot. Maciej Wajler]
Józef Juros [fot. Maciej Wajler]
Józef Juros [fot. Maciej Wajler]
Agnieszka Bartnicka-Szewczyk [fot.Maciej Wajler]
Agnieszka Bartnicka-Szewczyk [fot.Maciej Wajler]
Kewin Adamczyk [fot. Maciej Wajler]
Kewin Adamczyk [fot. Maciej Wajler]
Ring wyborczy 15.10.2018 [fot.Maciej Wajler]
Ring wyborczy 15.10.2018 [fot.Maciej Wajler]
Zdaniem Labusa, Małapanew nadal zatrudnia około 400 osób, więc jest wciąż ważna dla miasta, które kiedyś dzięki hucie powstało. To fakt, że huta się kurczy, ale dzięki temu pojawiają się nowe tereny warte zagospodarowania. Burmistrza nie przekonują przywoływane przez rywali rankingi, bo - jak przekonuje - najważniejsze jest zdanie mieszkańców a ci twierdzą, że w Ozimku żyje się dobrze. Burmistrz mówił też o trwającej kosztownej kanalizacji gminy.

O rankingach dużo mówił Tomasz Józef Juros startujący z własnego komitetu. Przypomniał, że w 2013 roku Ozimek był na 357. pozycji na 590 gmin miejsko-wiejskich, jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne na głowę mieszkańca. W ostatnim rankingu jest już na miejscu 557. Fatalnie wypada także, jeśli chodzi o pozyskane środki unijne - to tylko 82 zł na głowę mieszkańca, a są miasta, gdzie - jak stwierdził Juros - to nawet tysiąc złotych. Juros przypominał też czasy, gdy Ozimek rozwijał sie dobrze i był stawiany innym za wzór.

Na rankingi powoływała się także Aleksandra Bartnicka-Szewczyk (także ma własny komitet), która stwierdziła, że na 71 opolskich gmin Ozimek jest trzeci od końca. Jej zdaniem, gmina powinna postawić na rozwój turystyki (mając takie perełki jak JuraPark), zadbać o bardziej przyjazny dla mieszkańców urząd i zmienić sposób działania instytucji kultury (w sobotę zamknięte są na przykład miejskie biblioteki).

Krzysztof Kleszcz, obecny przewodniczący rady miejskiej, który także startuje z poparciem własnego komitetu, także sporo mówił o kłopotach finansowych, braku środków zewnętrznych oraz nowych inwestorów, którzy - w jego ocenie - nie są w urzędzie dobrze traktowani. Opowiadał też o źle oświetlonych ulicach i niewybudowanych, choć były w planach, ścieżkach rowerowych. Brakuje mu także programu opieki dla seniorów.

Kewin Adamczyk, jedyny kandydat partyjny (startuje z KW PiS), wyliczał bolączki Ozimka, takie jak infrastrukturalne zapóźnienie, zaniedbane drogi czy fatalne oświetlenie. Mówił również o niedostatecznej troski o przedsiębiorców - sam prowadzi firmę w ościennym Dobrodzieniu, gdzie, jak twierdzi, od początku został objęty opieką przez wybranego urzędnika.

Gośćmi Ringu Wyborczego byli:

Kewin Adamczyk - PiS
Aleksandra Bartnicka-Szewczyk - KWW Aleksandra Bartnicka-Szewczyk
Józef Juros - KWW Józefa Tomasza Jurosa
Krzysztof Kleszcz - KWW Krzysztofa Kleszcza
Jan Labus - KWW Jan Labus

Zobacz także

2018-11-15, godz. 13:38 Rafał Bartek o miejscu Mniejszości Niemieckiej w nowej (a właściwie starej) koalicji rządzącej Opolszczyzną - Potwierdzam, że z uzgodnień koalicyjnych wynika, że to nasz klub otrzyma stanowisko przewodniczącego sejmiku i prawdopodobnie to ja będę kandydatem na to st ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:47 Aleksander Iszczuk o tym, dlaczego woli mandat radnego od dyrektorskiego gabinetu - Uznałem, że powinienem się zachować konsekwentnie. Skoro zdecydowałem się na start w wyborach i z czwartego miejsca na liście zdobyłem mandat radnego, to po ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:31 Iwona Sobania o tym, że najbliższa kadencja będzie dla Byczyny bardzo trudna - Byłam radną przez trzy kadencje i widziałam, że źle się dzieje i koniecznie coś trzeba zrobić. Chętnych do kandydowania nie było, więc postanowiłam wystarto ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:36 Katarzyna Czochara o Marszu Biało-Czerwonym w Warszawie - Tam trzeba było być, żeby poczuć tę atmosferę, naprawdę była niesamowita – mówiła w Loży Radiowej posłanka PiS Katarzyna Czochara, dzieląc się wrażeniami z ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:35 Marek Bocianowski o tym, czy należy się martwić rzekomą obecnością wilków w opolskich lasach - Oficjalnie na Opolszczyźnie nie mamy wilków. Żeby stwierdzić ich obecność, trzeba - zgodnie z unijnymi regułami - dokonać obserwacji klasy C1. Czyli albo tr ... » więcej 2018-11-12, godz. 17:41 Prof. Alicja Głębocka o tym, że to, jak wykorzystaliśmy odzyskaną niepodległość, to mistrzostwo świata - Co zapamiętam z tego dnia? Wzruszenie i dumę - stwierdziła w Loży Radiowej prof. Alicja Głębocka, psycholog społeczny z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Fr ... » więcej 2018-11-09, godz. 15:34 Piotr Wach o powyborczych koalicyjnych układankach i przyszłości Nowoczesnej - Mamy swoje ambicje, ale nie wysuwamy żadnych kategorycznych żądań, chcemy natomiast, żeby nasze możliwości zostały dobrze wykorzystane - mówił w Loży Radiow ... » więcej 2018-11-09, godz. 13:15 Dr Marek Kawa o tym, że wyniki wyborów w USA można interpretować z różnych perspektyw - W przeciwieństwie do tego, co wydarzyło się w 2016 roku, sondaże potwierdziły się. Mamy umiarkowane zwycięstwo Demokratów i umiarkowaną porażkę Republikanów ... » więcej 2018-11-08, godz. 14:55 Marco Markowski o Marszu Niepodległości odbywającym się w Warszawie - To marsz Polaków - tak Marco Markowski, polityk młodego pokolenia Prawa i Sprawiedliwości odpowiedział na pytanie czyj jest marsz odbywający się w ostatnich ... » więcej 2018-11-08, godz. 15:06 Anna Bartoszek-Dec o Ukraińcach i innych cudzoziemcach oraz repatriantach, którzy nie chcą już osiedlać się w małych g ... - W tej chwili mamy na Opolszczyźnie około 16 tysięcy cudzoziemców, ale trudno tu o precyzyjne dane, bo opieramy się o zezwolenia na pracę wydane przez wojewo ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »