Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Ring Wyborczy - debata kandydatów na prezydenta…
2018-10-01, 15:14 Autor: Marek Świercz

Ring Wyborczy - debata kandydatów na prezydenta Opola [FILM]

Ring Wyborczy (01.10.2018)
Rozwiązania komunikacyjne dla Opola, walka ze smogiem, integracja nowych dzielnic przyłączonych w ramach projektu Dużego Opola oraz relacje między opolskim ratuszem a przedsiębiorcami - te cztery tematy poruszyliśmy w debacie kandydatów na prezydenta Opola. Zaproszenia do udziału w dyskusji nie przyjął urzędujący prezydent Arkadiusz Wiśniewski. Jego sztab napisał, że prezydent oddaje czas antenowy innym kandydatom. Uczestnicy Ringu Wyborczego uznali to zachowanie za kolejny dowód na to, że prezydent Wiśniewski unika dialogu. Ten wątek wracał w dyskusji parokrotnie.
Dokończenie obwodnicy południowej i budowa kolejnej przeprawy przez Odrę - wszyscy uczestnicy debaty byli zgodni, że to zadanie priorytetowe, bez którego rozładownie korków w Opolu będzie niemożliwe. Violetta Porowska z PiS przypomniała, że 30 procent samochodów wjeżdża do miasta od strony południowej, mówiła też o konieczności budowy zjazdu z autostrady w okolicach Prószkowa. Barbara Kamińska z Koalicji Obywatelskiej opowiadała o swoim pomyśle wykorzystania do komunikacji miejskiej sieci torów i szynobusów. Apolonia Klepacz z SLD - Lewica razem postulowała między innymi wprowadzenie inteligentnego zarządzania ruchem, Marcin Gambiec proponował skorzystanie z rozwiązań, jakie stosuje u siebie między innymi Jaworzno, Paweł Grabowski z Kukiz '15 przypomniał, że urzędujący prezydent obiecał obwodnicę południową cztery lata temu i trzeba go dziś z tych obietnic rozliczyć.

Kolejnym tematem była walka ze smogiem. Grabowski uznał za skandal to, że ECO nie podłączyło do sieci kamienic w centrum miasta, apelował też o montaż na kominach filtrów i wprowadzenie rowerów elektrycznych. Kamińska proponowała stworzeniu parku Bolko 2 i generalnie większą troskę o zieleń. Gambiec apelował o edukację ekologiczną, także osób dorosłych. Klepacz zaproponowała rozbudowę monitoringu powietrza i wymianę pieców podzieloną na etapy, tak, by za jednym zamachem zadbać o cały wybrany fragment miasta. Porowska przypomniała o rządowym programie Czyste Powietrze, stwierdziła też, że Wiśniewski, którego nazwała Królem Betonu, jest politycznie odpowiedzialny za stan powietrza w Opolu.

Dyskusja o Dużym Opolu podzieliła kandydatów. Wróciły dawne argumenty, że Opole powiększono w sposób, który wywołał liczne konflikty. Kandydaci mówili też o tym, że dialogu zabrakło także po zmianie granic miasta. Zdaniem Porowskiej "Duże Opole przerosło prezydenta". Gambiec mówił o potrzebie zorganizowania konsultacji w nowych dzielnicach a Grabowski wręcz o zorganizowaniu referendum (wiążące bezprogowe referendum to jeden z najważniejszych postulatów programowych Kukiz '15).

Spore emocje wzbudził temat stosunku ratusza do opolskich przedsiębiorców. I w tym przypadku pojawił się zarzut braku dialogu władz miasta z liczną (bo liczącą sobie około 20 tysięcy) rzeszą opolskich biznesmenów. Gambiec postulował utworzenie Gospodarczego Stołu, Klepacz przypomniała, że kiedyś przy prezydencie działała Rada Gospodarcza. Wszyscy mówili też o potrzebie ściągnięcia do Opola inwestorów z branży wysokich technologii, Kamińska zaproponowała także dotacje dla młodych, które pozwolą im na tańsze kupno lub wynajem mieszkania.

Gośćmi Ringu Wyborczego byli:

Violetta Porowska - Prawo i Sprawiedliwość
Apolonia Klepacz - SLD - Lewica razem
Barbara Kamińska - Koalicja Obywatelska
Paweł Grabowski - Kukiz '15
Marcin Gambiec - KWW Marcina Gambca

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »