Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Henryk Lakwa o polityce senioralnej powiatu i ro ...
2018-07-18, 13:32 Autor: Agnieszka Stefaniak

Henryk Lakwa o polityce senioralnej powiatu i rozwoju sieci ścieżek rowerowych - już nie tylko w powiecie

Henryk Lakwa o letnich inwestycjach oraz przeglądzie wysypisk odpadów w powiecie opolskim
Blisko 50 milionów złotych kosztować ma budowa sieci ścieżek pieszo-rowerowych i parkingów bike&ride w 8 gminach należących do aglomeracji opolskiej. W projekt, którego liderem jest powiat opolski zaangażowane są również gminy Chrząstowice, Komprachcice, Lewin Brzeski, Łubniany, Prószków, Tarnów Opolski, Tułowice i Turawa.
- Część zadań już jest realizowana. Tu mam na myśli na przykład Chrząstowice. Ale największe zadanie to ścieżka rowerowa do Turawy. To naprawdę duży projekt - będzie można dojechać z centrum handlowego aż nad jezioro - tłumaczy starosta opolski Henryk Lakwa.

Starosta zaznacza jednocześnie że projekt, realizowany w ramach aglomeracji opolskiej jest kontynuacją pierwszego etapu. Już zbudowano ścieżki rowerowe, które połączyły Popielów z Chróścicami wzdłuż drogi wojewódzkiej 457, oraz dwa parkingi Bike&Ride przy głównych przystankach autobusowych w Dobrzeniu Wielkim i Popielowie. Powstała również kładka pieszo-rowerowa wraz ze ścieżką pieszo-rowerową w Krasiejowie.

- Na realizację pełnego zadania mamy czas do 2020 roku i liczę, że wszystko pójdzie zgodnie z planem - dodaje Lakwa.

Starosta odniósł się również do tematu nielegalnych składowisk odpadów w Dąbrowie. Dziś (18.07) zakończyło się wywożenie chemikaliów składowanych w jednym ze starych magazynów. Do sprawy zatrzymano dwie osoby, ale za operację wywózki płaci gmina.

- Myślę, że to, że ludzie z naszych terenów wyjeżdżają do pracy za granicę przyczynia się do tego, że łatwiej jest innym składować niebezpieczne substancje, bo jest mniej osób, które mogłyby coś zauważyć - mówi Lakwa, uczulając jednocześnie mieszkańców na temat i zachęcając do zgłaszania podejrzanych przypadków.

- Wiem, że wójt Dąbrowy będzie się starał o odszkodowanie po tym, jak dowie się kto jest właścicielem tego składowiska. Widząc, że gmina Dąbrowa może sobie nie poradzić z wywózką niebezpiecznych odpadów postanowiliśmy pomóc - dodaje starosta, informując, że powiat dofinansuje gminę sumą 50 tysięcy złotych z przeznaczeniem właśnie na opłatę wywózki chemikaliów.

W Loży Radiowej podjęliśmy również temat polityki senioralnej w powiecie. Zgodnie z opublikowanym dziś raportem NIK prawie 20 procent gmin w Polsce nie zapewnia osobom starszym opieki w miejscu zamieszkania, mimo iż należy to do ich obowiązków. Powiat opolski w tym temacie realizuje jednak bardzo wiele działań. Od dłuższego czasu widać rozwój nowych gałęzi działalności wokół Domu Pomocy Społecznej w Prószkowie.

- Dla osób starszych kontakt z drugim człowiekiem, to jest najlepsze co może być - mówi Lakwa. Stąd też w ramach tych działań przy Domu Pomocy Społecznej uruchomiony został jakiś czas temu hostel, działający na zasadach komercyjnych, gdzie osoby opiekujące się starszymi mogą zostawić je na czas wyjazdu, czy to podróży służbowej, czy wczasów. Seniorzy mają na miejscu zapewnioną profesjonalną opiekę.
Jednak to nie koniec działań w tym temacie. Już jesienią uruchomiony ma być dom dziennego pobytu dla osób chorych na Alzheimera.
- Tu zakładamy przygotowanie 10 miejsc, jeszcze nie wiemy, jak nam się to sprawdzi. Inwestycja - przygotowanie oddzielnego piętra pod och potrzeby kosztowała około milion złotych - dodaje starosta.

Zobacz także

2018-12-07, godz. 11:12 Loża Radiowa na konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internautów a kultura globalna. Nowe media w edukacji wyzwanie ... O rosnącej roli internetu w naszym życiu i o związanych z tym wyzwaniach rozmawiali uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internau ... » więcej 2018-12-06, godz. 14:24 Marcin Szpanko o o rozwoju polskiego programu kosmicznego -Obecnie wiemy tylko ułamek tego, co jest faktycznie. Mamy ogólne pojęcie o kosmosie, ale jest jeszcze wiele do odkrycia - zapewniał w Loży Radiowej Marcin Sz ... » więcej 2018-12-04, godz. 15:17 Adrian Czubak o tym, czego powinniśmy oczekiwać po szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach - Szczyt klimatyczny w Katowicach jest bardzo ważny, bo ma przekuć założenia tzw. Paryskiego Porozumienia w konkretny plan działania - mówił w Loży Radiowej w ... » więcej 2018-12-03, godz. 15:21 Tomasz Kostuś o spotkaniach z Polakami na Ukrainie i o niezbędnej pomocy dla nich - Na Wschodzie żyje około 1,5 mln naszych rodaków. 900 tys. na Ukrainie. Ich problemy są związane głównie z sytuacją bytową, socjalną. Zadaniem naszego rządu, ... » więcej 2018-12-03, godz. 14:11 Paweł Grabowski o podróżach po Opolszczyźnie, II Zakładzie Karnym w Brzegu i nowym pomyśle na walkę z sitwą Pod znakiem zapytania stanął temat budowy nowego zakładu karnego w Brzegu. Radni Brzegu cofnęli decyzję sprzed roku ws. przekazania gruntów pod drugie więzien ... » więcej 2018-11-30, godz. 14:22 Ks. Waldemar Klinger o postępach prac przy renowacji opolskiej katedry i przygotowaniach do świąt, które nie kończą si ... W opolskiej katedrze zakończono prace przy renowacji części chórowej. To kolejny fragment świątyni, który przeszedł drobiazgowy remont. Pieniądze na ten cel k ... » więcej 2018-11-30, godz. 13:53 Dr Marcin Pietrzak o cynizmie, we współczesnym świecie polityki, ale nie tylko Często z ust polityków słyszymy pod adresem adwersarzy oskarżenia o wykazywanie się cynizmem w działaniu. Postawa ta, wywodząca się ze starożytnej filozofii, ... » więcej 2018-11-29, godz. 15:25 Dr Bartosz Maziarz o konflikcie rosyjsko-ukraińskim - Nie sądzę, aby Putin zamierzał zastosować wobec Ukrainy taktykę salami. Co miał Ukrainie zabrać, już zabrał - mówił w Loży Radiowej dr Bartosz Maziarz, poli ... » więcej 2018-11-29, godz. 15:20 Dariusz Byczkowski o nowym pomniku historii, czyli Zamku Piastów Śląskich oraz o powstającej wystawie na temat Kresów - Pomnik historii ma pierwszeństwo w staraniu się o dotacje, jest obiektem zainteresowania mediów, wydawnictw, folderów promocyjnych - powiedział w Loży Radio ... » więcej 2018-11-28, godz. 15:13 Piotr Mielec o nagrodzonym Zamku Moszna i o tym, że wciąż trudno do niego dojechać - Zamek Moszna został uznany za najlepszy produkt turystyczny i uzyskał certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Jest to ogromny prestiż, rozgłos, inform ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »