Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Henryk Lakwa o polityce senioralnej powiatu i ro ...
2018-07-18, 13:32 Autor: Agnieszka Stefaniak

Henryk Lakwa o polityce senioralnej powiatu i rozwoju sieci ścieżek rowerowych - już nie tylko w powiecie

Henryk Lakwa o letnich inwestycjach oraz przeglądzie wysypisk odpadów w powiecie opolskim
Blisko 50 milionów złotych kosztować ma budowa sieci ścieżek pieszo-rowerowych i parkingów bike&ride w 8 gminach należących do aglomeracji opolskiej. W projekt, którego liderem jest powiat opolski zaangażowane są również gminy Chrząstowice, Komprachcice, Lewin Brzeski, Łubniany, Prószków, Tarnów Opolski, Tułowice i Turawa.
- Część zadań już jest realizowana. Tu mam na myśli na przykład Chrząstowice. Ale największe zadanie to ścieżka rowerowa do Turawy. To naprawdę duży projekt - będzie można dojechać z centrum handlowego aż nad jezioro - tłumaczy starosta opolski Henryk Lakwa.

Starosta zaznacza jednocześnie że projekt, realizowany w ramach aglomeracji opolskiej jest kontynuacją pierwszego etapu. Już zbudowano ścieżki rowerowe, które połączyły Popielów z Chróścicami wzdłuż drogi wojewódzkiej 457, oraz dwa parkingi Bike&Ride przy głównych przystankach autobusowych w Dobrzeniu Wielkim i Popielowie. Powstała również kładka pieszo-rowerowa wraz ze ścieżką pieszo-rowerową w Krasiejowie.

- Na realizację pełnego zadania mamy czas do 2020 roku i liczę, że wszystko pójdzie zgodnie z planem - dodaje Lakwa.

Starosta odniósł się również do tematu nielegalnych składowisk odpadów w Dąbrowie. Dziś (18.07) zakończyło się wywożenie chemikaliów składowanych w jednym ze starych magazynów. Do sprawy zatrzymano dwie osoby, ale za operację wywózki płaci gmina.

- Myślę, że to, że ludzie z naszych terenów wyjeżdżają do pracy za granicę przyczynia się do tego, że łatwiej jest innym składować niebezpieczne substancje, bo jest mniej osób, które mogłyby coś zauważyć - mówi Lakwa, uczulając jednocześnie mieszkańców na temat i zachęcając do zgłaszania podejrzanych przypadków.

- Wiem, że wójt Dąbrowy będzie się starał o odszkodowanie po tym, jak dowie się kto jest właścicielem tego składowiska. Widząc, że gmina Dąbrowa może sobie nie poradzić z wywózką niebezpiecznych odpadów postanowiliśmy pomóc - dodaje starosta, informując, że powiat dofinansuje gminę sumą 50 tysięcy złotych z przeznaczeniem właśnie na opłatę wywózki chemikaliów.

W Loży Radiowej podjęliśmy również temat polityki senioralnej w powiecie. Zgodnie z opublikowanym dziś raportem NIK prawie 20 procent gmin w Polsce nie zapewnia osobom starszym opieki w miejscu zamieszkania, mimo iż należy to do ich obowiązków. Powiat opolski w tym temacie realizuje jednak bardzo wiele działań. Od dłuższego czasu widać rozwój nowych gałęzi działalności wokół Domu Pomocy Społecznej w Prószkowie.

- Dla osób starszych kontakt z drugim człowiekiem, to jest najlepsze co może być - mówi Lakwa. Stąd też w ramach tych działań przy Domu Pomocy Społecznej uruchomiony został jakiś czas temu hostel, działający na zasadach komercyjnych, gdzie osoby opiekujące się starszymi mogą zostawić je na czas wyjazdu, czy to podróży służbowej, czy wczasów. Seniorzy mają na miejscu zapewnioną profesjonalną opiekę.
Jednak to nie koniec działań w tym temacie. Już jesienią uruchomiony ma być dom dziennego pobytu dla osób chorych na Alzheimera.
- Tu zakładamy przygotowanie 10 miejsc, jeszcze nie wiemy, jak nam się to sprawdzi. Inwestycja - przygotowanie oddzielnego piętra pod och potrzeby kosztowała około milion złotych - dodaje starosta.

Zobacz także

2018-10-19, godz. 13:53 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o transporcie w regionie Walka z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym powinna być jednym z głównych zadań nowego samorządu województwa - stwierdzili uczestnicy ostatniego przed cisz ... » więcej 2018-10-18, godz. 14:36 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o służbie zdrowia Opolskiej służbie zdrowia brakuje od 120 do nawet 180 mln zł, wzrost nakładów na leczenie będzie w naszym regionie niższy niż w kraju, mamy za to za dużo szpi ... » więcej 2018-10-17, godz. 14:43 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o infrastrukturze regionu Infrastruktura województwa opolskiego była tematem środowej Loży Radiowej. W "Ringu Wyborczym" zmierzyli się przedstawiciele dziewięciu komitetów. » więcej 2018-10-16, godz. 13:45 Ring Wyborczy - kandydaci o depopulacji Opolszczyzna to region, który wyludnia się i starzeje najszybciej w kraju, dlatego też – na ostatnie kampanijnej prostej – cykl tematycznych debat z przedstaw ... » więcej 2018-10-15, godz. 14:34 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka Huta Małapanew wciąż jest ważna dla Ozimka, miasteczka, w którym ludziom dobrze się żyje - to opinia urzędującego burmistrza Jana Labusa, który walczy o reele ... » więcej 2018-10-12, godz. 13:27 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Krapkowic Zaczęło się od deklaracji dobrej woli i chęci współpracy, skończyło, tradycyjnie, na wzajemnych złośliwościach. W Ringu Wyborczym spotkali się dwaj kandydaci ... » więcej 2018-10-11, godz. 14:01 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Kluczborka Kluczbork to jedno z najlepiej zarządzanych miast w Polsce czy zadłużony po uszy samorząd, któremu grozi finansowa katastrofa? Pierwszą opinię wygłosił w Ring ... » więcej 2018-10-10, godz. 15:06 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Namysłowa Wszyscy kandydaci na burmistrza Namysłowa apelowali o to, by ogólnopolskie spory polityczne nie zatruwały atmosfery polityki samorządowej, ale przebieg debaty ... » więcej 2018-10-09, godz. 14:09 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Strzelec Opolskich Problemy komunikacyjne, demograficzne, mieszkaniowe i ekologiczne - na tych czterech głównych tematach skupiła się debata trzech kandydatów na burmistrza Strz ... » więcej 2018-10-08, godz. 14:03 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Brzegu Sytuacja finansowa miasta, inwestycje, problemy demograficzne, wizja połączenia ze Skarbimierzem a także budowa nowego zakładu karnego – o tym debatowali w Ri ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »