- Ten 1% podatku to dla nas naprawdę bardzo dużo, ponieważ hospicjum jest dla pacjenta bezpłatne. Jedyne koszty jakie pacjenci ponoszą, to np. własne środki czystości - mówiła w Loży Radiowej Izabela Zeman z opolskiej Betanii.
Opolskie hospicjum Betania ma pod opieką w formie stacjonarnej kilkanaście osób, drugie tyle objętych jest opieką hospicjum domowego. Jak mówi Zeman potrzeby w tym zakresie są ogromne. Praktycznie w kolejce na miejsce opieki jest kilkanaście osób.
- Mówienie o śmierci jest trudne, dlatego niektórym także trudno mówić o hospicjum. Uważam jednak, że warto mówić o takich miejscach i pokazywać ich pozytywną stronę - dodaje Zeman.
Stąd właśnie wiosenna akcja Pola Nadziei, prowadzona już od 20 lat. To okazja do przestawienia działalności placówek hospicyjnych.
Siłą hospicjum są w tych dniach wolontariusze, którzy organizują różne działania na rzecz placówek. To oni właśnie pojawią się w Żonkilowych Autobusach. Ale wolontariusze pomagają placówce przez cały czas.
- W naszej placówce mamy zarówno pracowników stałych, jak i wolontariuszy hospicyjnych, którzy spędzają czas z naszymi pacjentami, np. czytając im gazetę czy przynosząc ulubione ciasto - mówi Zeman.
Najmłodszy wolontariusz opolskiej Betanii ma kilkanaście lat. Najstarszy jest już emerytem.
W ramach akcji Pola Nadziei już w piątek (06.040 o godz. 19:00 prowadzona będzie zbiórka funduszy na rzecz Centrum Opieki Paliatywnej „Betania” w Filharmonii Opolskiej. Kolejna zbiórka
W poniedziałek z kolei rusza konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych na slogan reklamowy, baner lub filmik zachęcający do przekazania 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie.
Patronat nad akcją Pola Nadziei objęło Radio Opole.