Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Adrianna Zwierzewicz i Rafał Tkacz o tajnikach p ...
2018-03-06, 14:41 Autor: Marek Świercz

Adrianna Zwierzewicz i Rafał Tkacz o tajnikach polskiego kodeksu wyborczego i nadchodzących wyborach

Adrianna Zwierzewicz i Rafał Tkacz o tajnikach polskiego kodeksu wyborczego
- W przypadku wyborów parlamentarnych za lepsze rozwiązanie uważam wybory proporcjonalne, bo dają szanse na pełniejsze odzwierciedlenie poglądów wyborców. Oczywiście z progiem wyborczym, żeby odsiać te najmniejsze ugrupowania. Ale w przypadku wyborów samorządowych wybory większościowe sprawdzają się lepiej - mówiła w Loży Radiowej Adrianna Zwierzewicz, maturzystka z II LO w Opolu, która po raz drugi z rzędu zwyciężyła na wojewódzkim etapie konkursu "Wybieram wybory". W finale napisała esej poświęcony ocenie tych dwóch rodzajów ordynacji w kontekście funkcjonowania samorządu terytorialnego.
Całą pierwszą godzinę programu poświęciliśmy tematyce wyborczej. W ramach cyklu Nasze Państwo Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, mówił o przygotowaniach do wyborów samorządowych. Jak się okazuje, nadal jest sporo niewiadomych. W sobotę w Warszawie egzamin zdawało kilkuset kandydatów na komisarzy wyborczych (na Opolszczyźnie mieliśmy dwóch, teraz będziemy mieli trzech), jest za to potężny problem z naborem urzędników wyborczych. Do tej pory takimi urzędnikami byli pracownicy danego urzędu gminy, teraz urzędnik wyborczy nie może mieszkać i pracować w gminie, gdzie ma zorganizować wybory.

- Mamy 71 gmin, tymczasem jak dotąd zgłosiło się tylko czterech kandydatów. A termin za chwilę mija - mówił Tkacz. - Jeśli chętnych zabraknie, będziemy musieli wystąpić do wojewody, marszałka, starostów i włodarzy gmin o pomoc w wytypowaniu kandydatów.

Drugą część programu poświęciliśmy konkursowi, którego powtórną zwyciężczynią na poziomie regionalnym była Adrianna Zwierzewicz. Licealistka odpowiedziała prawidłowo na wszystkie 25 pytań testu, potem napisała błyskotliwy esej. Teraz wybiera się na finał konkursu, który odbędzie się 15 marca w Warszawie.

- To będzie rodzaj ustnego egzaminu, nie znamy pytań - mówiła. - Jakie mam plany? Wybieram się na prawo i w przyszłości chciałabym się zajmować czymś, co ma związek właśnie z prawem wyborczym.

Zobacz także

2018-12-10, godz. 14:30 Prof. Piotr Wach o tym, jak powoli podbijamy Kosmos, a także o tym, że PO nie chciała rozbijać Nowoczesnej - Bez technologii kosmicznych nie ma rozwoju nauki. To w projektach kosmicznych powstają nowoczesne rozwiązania, które potem trafiają do zwykłego przemysłu. P ... » więcej 2018-12-10, godz. 14:13 Kamil Bortniczuk o swoich parlamentarnych planach, sądowym kokonie i rozbitej opozycji - Nie miałem żadnych wątpliwości, czy zrezygnować z pracy w zarządzie ZAK i przyjąć poselski mandat po Bartku Stawiarskim. To kwestia lojalności, odpowiedzial ... » więcej 2018-12-07, godz. 11:12 Loża Radiowa na konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internautów a kultura globalna. Nowe media w edukacji wyzwanie ... O rosnącej roli internetu w naszym życiu i o związanych z tym wyzwaniach rozmawiali uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internau ... » więcej 2018-12-06, godz. 13:44 Michał Siek o tym, że dla żadnego absolwenta miejsca w opolskich szkołach nie zabraknie - Nie ma obaw, że uczniowie nam się w szkołach nie pomieszczą, bo idą równocześnie dwa roczniki: absolwenci ósmej klasy i gimnazjum. Na szczęście są to roczni ... » więcej 2018-12-06, godz. 14:24 Marcin Szpanko o o rozwoju polskiego programu kosmicznego -Obecnie wiemy tylko ułamek tego, co jest faktycznie. Mamy ogólne pojęcie o kosmosie, ale jest jeszcze wiele do odkrycia - zapewniał w Loży Radiowej Marcin Sz ... » więcej 2018-12-05, godz. 14:33 Prof. Tadeusz Burzyński o wyzwaniach stojących przed rodzimą branżą turystyczną - Właściciele hoteli i restauracji będą potrzebowali już nie zwykłego kelnera, ale doradcy smaku, który będzie potrafił ocenić, jakie wino podać do jakiej pot ... » więcej 2018-12-05, godz. 13:32 Jacek Ruszczewski o regionalnym programie ochrony zdrowia psychicznego - Szykowana reforma systemu ochrony zdrowia psychicznego jest wręcz rewolucyjna, co nas w gruncie rzeczy trochę niepokoi, bo lepsze byłyby zmiany ewolucyjne, ... » więcej 2018-12-04, godz. 15:17 Mariola Sibilska o tym, że powinniśmy przygotować się do starości - Nie jesteśmy przygotowani na nadejście starości i na to, co się z nią wiąże. Powinniśmy pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej - mówiła w Loży Radiowej Mariol ... » więcej 2018-12-04, godz. 15:17 Adrian Czubak o tym, czego powinniśmy oczekiwać po szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach - Szczyt klimatyczny w Katowicach jest bardzo ważny, bo ma przekuć założenia tzw. Paryskiego Porozumienia w konkretny plan działania - mówił w Loży Radiowej w ... » więcej 2018-12-03, godz. 15:21 Tomasz Kostuś o spotkaniach z Polakami na Ukrainie i o niezbędnej pomocy dla nich - Na Wschodzie żyje około 1,5 mln naszych rodaków. 900 tys. na Ukrainie. Ich problemy są związane głównie z sytuacją bytową, socjalną. Zadaniem naszego rządu, ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »