Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Mirosław Lenart o digitalizacji ksiąg metrykalnych…
2018-01-10, 20:17 Autor: Ewa Skrabacz

Mirosław Lenart o digitalizacji ksiąg metrykalnych i o tym, że archiwa bez kontaktu z ludźmi przestają mieć sens

Mirosław Lenart o digitalizacji ksiąg metrykalnych i o tym, że archiwa bez kontaktu z ludźmi przestają mieć sens
- Jak każde archiwum w Polsce digitalizujemy zbiory, czyli skanujemy poszczególne karty z zasobu. W zeszłym roku było tych skanów 322 tys. Wszystkie skany z polskich archiwów wędrują do Warszawy i są dostępne internetowo na ogólnopolskiej stronie. Skany z opolskiego archiwum też można znaleźć na stronie szukajwarchiwach.pl – tłumaczył prof. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu.
- W zeszłym roku poszły do skanowania głównie księgi metrykalne z powiatu głubczyckiego z lat 1874-1904 r. Ktoś kto poszukuje swoich korzeni, na własną rękę przeprowadza badania genealogiczne nie jest już dziś zobligowany, by przyjść do archiwum, ale może spokojnie skorzystać z tych materiałów on-line – dodał profesor.

- Digitalizacja zbiorów to część naszej pracy. Archiwum jest zobowiązane dbać o materiały zgromadzone, odkwaszać papier czy dokonywać różnymi metodami zabezpieczenia zbiorów. Jest to o tyle istotne, że ostatecznie źródłem pozostaje kartka papieru, jeśli się zachowała w archiwach – mówił Lenart.

Pracownicy archiwum skutecznie dbają też o upowszechnianie wiedzy o zasobach opolskiej placówki i podejmują liczne inicjatywy ułatwiające opolanom dostęp do archiwalnych zbiorów.

- W zeszłym roku zorganizowaliśmy w Opolu grę uliczną, w którą bardzo zaangażowali się nasi pracownicy i która miała dobry odbiór. Wydaje mi się, że było to wynikiem głębokiego rozumienia potrzeb dzieci i młodzieży oraz wiedzy o ich procesie kształcenia. Nasz zespół jest bardzo młody i pracownicy mają małe dzieci, stąd świetna orientacja w ich potrzebach. Prowadzimy również tematyczne lekcje dla najmłodszych. Dla dzieci jest to interesujące, a dla nas jest troską o przyszłych użytkowników. Jeśli archiwa stracą kontakt z ludźmi, to przestaną mieć sens. Samo gromadzenie materiałów nie wystarczy – mówił dyrektor opolskiego archiwum.

- Nasi pracownicy są przede wszystkim absolwentami historii, ale mamy też i filologów, gdyż musimy mieć germanistów biegłych w odczytywaniu tekstów pisanych gotykiem. Połączenie kompetencji historycznych i filologicznych daje takie efekty, jak ostatnia książka na temat protokołów sądów rozjemczych czy świetnie sprzedająca się publikacja „Agresja językowa w polszczyźnie śląskiej (1845-1938)" – informował Lenart.

Według profesora, 1350 zgromadzonych, udokumentowanych haseł pokazuje, jak bogaty był język obrażania się wzajemnego, a także w poważnym stopniu narusza naszą wizję wsi idyllicznej. „Świat wsi był brutalny, w wielu wypadkach ordynarny” – stwierdził Lenart.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »