Sam właściciel nie wywiązuje się z zapisów ustawy dotyczących obowiązków, które na nim spoczywają.
- Zgodnie z ustawa on musi zabezpieczyć obiekt przed zniszczeniem. Ciązy na nim obowiązek zahamowania procesów zniszczenia - tłumaczy Molak.
Według informacji przekazanych przez wojewódzką konserwator zabytków zamek na początku tego roku został sprzedany po raz kolejny.
- Miało do tego dojść w okolicach marca. (...) Miały być olbrzymie środki zewnętrzne pochodzące od luksemburskiego inwestora, a w tej chwili z tego co wiemy, to Globucor nie jest już właścicielem pałacu. Co ciekawe, nikt nawet o tym nie powiadomił konserwatora zabytków – tłumaczy Molak.
Elżbieta Molak odniosła sie także do tematu, który przekazywała posłom, członkom Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, która obradowała w paczkowskim Muzeum Gazownictwa. Mówiła
o ciągłym braku pieniędzy na renowacje zabytków. W jej opinii system wsparcia dla właścicieli zabytków jest minimalny.
Na terenie naszego województwa mamy wpisanych do rejestru zabytków przeszło 12 tysięcy obiektów - mówi Elżbieta Molak.
Członkowie komisji zapewniali, że zdają sobie sprawę z niedofinansowania małych miast, pod kątem funduszy na ratowanie zabytków. Zastanawiali się gdzie je znaleźć.
- Na posiedzeniu komisji w Warszawie będziemy podejmować decyzje w jaki sposób wystąpić z dezyderatem do rządu, żeby wspomóc te działania konserwatorskie - mówi Halina Rozpondek, poseł RP, klub PO.
Podczas spotkania padały propozycje, by w finansowaniu zabytków, pomogły ministerstwu spółki Skarbu Państwa.