W myśl nowych przepisów, które wchodzą w życie 1 października, szpitale otrzymują umowę zryczałtową, której wysokość obliczono mozolnie na podstawie realnych (czyli łącznie z nadwykonaniami) świadczeń wykonanych przez te szpitale w roku 2015. Jak mówi nasz gość, pracownicy Funduszu musieli więc starannie przejrzeć i podliczyć 180 tysięcy hospitalizacji z 2015 roku. Oprócz ryczałtu szpitale dostają także pieniądze na tzw. świadczenia wyodrębnione, czyli te nielimitowane, bo niemożliwe do przewidzenia (jak na przykład porody).
- Szpitale dostaną na ostatni kwartał 160 mln zł, czyli o 10 procent więcej. W przypadku szpitalnych przychodni, czyli tak zwanej ambulatoryjnej opieki stacjonarnej, to kwota 15 mln zł, wyższa o 5 procent - wylicza Cyganiuk.
Pieniądze dla szpitali na kolejny rok będą wyliczone po rozliczeniu wydatków tegorocznych. Pytaliśmy także o to, co z nadwykonaniami za pierwsze dziewięć miesięcy tego roku (jak poinformował nas starosta strzelecki Józef Swaczyna, w przypadku jego szpitala to kwota 1,8 mln zł).
- Do tematu wrócimy, gdy zbilansujemy wszystkie wydatki planowane na ten rok, bo dopiero wtedy będziemy wiedzieli, ile pieniędzy nam zostało - zapowiada nasz gość.