Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Renata Kobylarz-Buła o łambinowickich obchodach…
2017-08-31, 08:46 Autor: Marek Świercz

Renata Kobylarz-Buła o łambinowickich obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej

Renata Kobylarz-Buła o łambinowickich obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej
- Jak co roku spotkamy się pod Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych a potem w siedzibie muzeum w Łambinowicach wysłuchamy wykładu Bartosza Jańczaka na temat żołnierzy Września, którzy trafili do stalagu Lamsdorf - mówiła w Loży Radiowej Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu, pytana o obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Jak mówi nasz gość, do stalagu trafiło około 43 tysięcy polskich żołnierzy wziętych do niewoli na terenie Górnego Śląska we wrześniu 1939 roku. Po jakimś czasie zostali przekazani do obozów w głębi Niemiec albo zwolnieni, choć - jak podkreśla Kobylarz-Buła - trudno tu mówić o prawdziwym zwolnieniu.

- Byli zmuszani do zrzeczenia się statusu jeńców wojennych, chronionych zapisami konwencji genewskich. Stawali się pracownikami przymusowymi, którzy nie podlegali już Wehrmachtowi, ale Gestapo, po czym trafiali do ciężkiej pracy, zwykle w rolnictwie albo leśnictwie - opowiada nasz gość.

Dodajmy, że miejsce Polaków zajmowali wtedy żołnierze brytyjscy wzięci do niewoli w czasie walk we Francji (tu warto wspomnieć o Dunkierce), których w sumie w czasie wojny trafiło do Lamsdorf 48 tysięcy. Byli to nie tylko Anglicy, ale także Nowozelandczycy, Australijczycy czy Gurkhowie, którzy budzili żywe zainteresowanie strażników, o czym świadczą robione przez nich pamiątkowe zdjęcia.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o nowych zasadach finansowania CMJW. Przypomnijmy: od nowego roku część budżetu muzeum pokrywa resort kultury.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »