Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Krzysztof Gaworski o Polakach mądrych po szkodzi ...
2017-08-29, 11:27 Autor: Agnieszka Stefaniak

Krzysztof Gaworski o Polakach mądrych po szkodzie i prawie, które nie przystaje do rzeczywistości

Krzysztof Gaworski o katastrofie ekologicznej w Nysie Kłodzkiej
- Chronimy siedliska ptaków, utrzymując taki, a nie inny poziom wody, a zapomnieliśmy chyba o rybach. Jest instrukcja gospodarowania wodą. Wydaje mi się, że powinna być stosowana ona w sposób dynamiczny. Zwiększenie zrzutu wody w sytuacji, gdy już jest zakwit, gdy już jest strata w przyrodzie, w postaci śniętych ryb, to jest leczenie skutków - tak sprawę masowego śnięcia ryb w Jeziorze Otmuchowskim ocenia Krzysztof Gaworski, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.
- Gdyby te działania były podjęte dynamicznie, tydzień, może 10 dni wcześniej doszło by do kontrolowanych zrzutów wody, to może by się udało tej sytuacji zapobiec, a na pewno znacząco je ograniczyć.

WIOŚ na wniosek PZW bada jakość wody w zbiornikach otmuchowskim i nyskim. Na dokładnie wyniki tych badań trzeba jeszcze poczekać.

- Woda ta chemicznie wykazuje dobre wskaźniki, biologicznie jest wodą żywą - określa Gaworski. Zawartość tlenu jest na niskim poziomie ale nie na katastrofalnym. Jednak wydaje się, że gospodarz tego obiektu nieco zaspał - dodaje Gaworski.

- Jeżeli chcemy rozwiązać problem RZGW, PZW i RDOŚ powinny usiąść do rozmów. Teren jest objęty programem Natura 2000 i każdy ma swoje priorytety - wyjaśnia Gaworski.

Krzysztofa Gaworski odniósł się także do przygotowywanej przez zarząd województwa uchwały antysmogowej.

- My nie bierzemy udziału w tej pracy. Jednak każde działanie, które ma sprzyjać poprawie warunków , jeśli ma poprawić nasze warunki życia jest działaniem pożądanym.

Zwrócił jednak uwagę, że warto by przeanalizować również temat pozyskiwania energii z nastawieniem na energię zieloną.
W najbliższy piątek (01.09) w urzędzie marszałkowskim odbędzie się debata na temat czystego powietrza.

Zobacz także

2018-10-19, godz. 13:53 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o transporcie w regionie Walka z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym powinna być jednym z głównych zadań nowego samorządu województwa - stwierdzili uczestnicy ostatniego przed cisz ... » więcej 2018-10-18, godz. 14:36 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o służbie zdrowia Opolskiej służbie zdrowia brakuje od 120 do nawet 180 mln zł, wzrost nakładów na leczenie będzie w naszym regionie niższy niż w kraju, mamy za to za dużo szpi ... » więcej 2018-10-17, godz. 14:43 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o infrastrukturze regionu Infrastruktura województwa opolskiego była tematem środowej Loży Radiowej. W "Ringu Wyborczym" zmierzyli się przedstawiciele dziewięciu komitetów. » więcej 2018-10-16, godz. 13:45 Ring Wyborczy - kandydaci o depopulacji Opolszczyzna to region, który wyludnia się i starzeje najszybciej w kraju, dlatego też – na ostatnie kampanijnej prostej – cykl tematycznych debat z przedstaw ... » więcej 2018-10-15, godz. 14:34 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka Huta Małapanew wciąż jest ważna dla Ozimka, miasteczka, w którym ludziom dobrze się żyje - to opinia urzędującego burmistrza Jana Labusa, który walczy o reele ... » więcej 2018-10-12, godz. 13:27 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Krapkowic Zaczęło się od deklaracji dobrej woli i chęci współpracy, skończyło, tradycyjnie, na wzajemnych złośliwościach. W Ringu Wyborczym spotkali się dwaj kandydaci ... » więcej 2018-10-11, godz. 14:01 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Kluczborka Kluczbork to jedno z najlepiej zarządzanych miast w Polsce czy zadłużony po uszy samorząd, któremu grozi finansowa katastrofa? Pierwszą opinię wygłosił w Ring ... » więcej 2018-10-10, godz. 15:06 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Namysłowa Wszyscy kandydaci na burmistrza Namysłowa apelowali o to, by ogólnopolskie spory polityczne nie zatruwały atmosfery polityki samorządowej, ale przebieg debaty ... » więcej 2018-10-09, godz. 14:09 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Strzelec Opolskich Problemy komunikacyjne, demograficzne, mieszkaniowe i ekologiczne - na tych czterech głównych tematach skupiła się debata trzech kandydatów na burmistrza Strz ... » więcej 2018-10-08, godz. 14:03 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Brzegu Sytuacja finansowa miasta, inwestycje, problemy demograficzne, wizja połączenia ze Skarbimierzem a także budowa nowego zakładu karnego – o tym debatowali w Ri ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »