Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Jolanta Ilnicka o poszukiwaniach przodków na wakacjach…
2017-08-23, 14:24 Autor: Agnieszka Stefaniak

Jolanta Ilnicka o poszukiwaniach przodków na wakacjach i nie tylko i o "genealogicznych kundlach"

Jolanta Ilnicka o genealogii i poszukiwaniu antenatów
Od maja 2015 roku opolscy miłośnicy genealogii mają swoje stowarzyszenie. Przystąpić do niego może każdy, kto pasjonuje się poszukiwaniem antenatów, ale i genealogią jako nauką. Stowarzyszenie spotyka się regularnie, w każdą drugą środę miesiąca w opolskiej bibliotece. Aktualnie przygotowuje się do wrześniowej 4. już konferencji genealogów, która odbędzie się w Brzegu.
- Rośnie liczba osób zainteresowanych genealogią. Każdy moment na rozpoczęcie swojej przygody związanej z poszukiwaniem przodków jest dobry. Jednak faktycznie wakacje sprzyjają temu szczególnie - mówi Jolanta Ilnicka, prezes stowarzyszenia Opolscy Genealodzy. - Wnuki jeżdżą do dziadków, jest czas na rozmowy spotkania. Od tego się zaczyna.

- Rozmowy z najbliższymi są punktem zaczepienia. Dziadków znamy, z pradziadkami już bywa różnie. Im głębiej w las - trzeba szukać sposobów. Na początek często wystarczy internet, to zależy też oczywiście jak daleko, jak szeroko szukamy. Ale są świetne bazy genealodzy.pl z bazą metryk, do tego archiwa państwowe coraz więcej udostępniają swoich zasobów - tam możemy próbować, poszukiwać - wyjaśnia Ilnicka.

Jolanta Ilnicka, szefowa stowarzyszenia Opolscy Genealodzy najdalej dotarła w swoich poszukiwaniach do roku 1605, badając losy przodków swojego męża.

- Genealodzy mówią, że my Polacy jesteśmy takimi kundlami genealogicznymi, czyli narodem wymieszanym, stąd takie poszukiwania są podwójnie trudne ale i podwójnie ciekawe - dodaje Ilnicka.

Więcej na temat genealogii będzie można dowiedzieć się podczas 4. Ogólnopolskiej Konferencji Genealogicznej, która odbędzie się w Brzegu, między 8 a 10 września. W programie m.in. warsztaty odczytywania niemieckiego pisma neogotyckiego czy wykłady na temat chociażby genealogii genetycznej.

Zobacz także

2021-04-21, godz. 14:41 Dorota Piechowicz-Witoń o roli organizacji pozarządowych w życiu samorządów lokalnych - Niezależnie jaka kwota z 1% procenta trafi do organizacji, to zawsze jest pomoc - mówiła w Południowej Loży Radiowej Dorota Piechowicz-- Witoń, naczelnik… » więcej 2021-04-21, godz. 13:55 Mirosław Kurz z RZGW Gliwice o cenach za wodę i ścieki na Opolszczyźnie i procesie zatwierdzania wniosków, które… - Liczba złożonych wniosków taryfowych to 37, z czego zweryfikowano 7. Jest 15 wydanych decyzji, w tym 5 negatywnych, jedno postępowanie umorzone, a w zakresie… » więcej 2021-04-21, godz. 10:06 Marcin Ociepa, wiceprezes Porozumienia o konwencji i kongresie tej partii, a także o energetyce i Elektrowni Opole - Postawiliśmy tezę jeszcze w grudniu ubiegłego roku, że potrzebne jest nowe otwarcie, także w wymiarze programowym i politycznym w kraju, o czym starałem… » więcej 2021-04-21, godz. 09:24 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej o tym, jak będą zorganizowane szczepienia prowadzone przez far… - W tej chwili mamy ponad 140 farmaceutów uczestniczących w szkoleniach, kilkudziesięciu z nich nabyło już uprawnienia do kwalifikowania do szczepień i przeprowadzania… » więcej 2021-04-20, godz. 17:23 Brygida Pytel, wójt Izbicka i Janusz Wójcik, burmistrz Korfantowa, o problematycznych zmianach w funkcjonowaniu gminnej… Reforma szkolnictwa, likwidacja gimnazjów, zmiany w przepisach oświatowych nadal powodują reperkusje w funkcjonowaniu sieci szkół podstawowych. Szczególnie… » więcej 2021-04-20, godz. 13:44 "Co tam Panie w polityce?" - prowadzą Aneta Skomorowska-Kobza i Piotr Gociek Dzieci wróciły do przedszkoli i żłobków, być może w najbliższym czasie wrócą do szkół. Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego… » więcej 2021-04-20, godz. 09:15 Ryszard Galla poseł Mniejszości Niemieckiej o tablicy na pomniku w Głogówku, obchodach 100. rocznicy III Powstania… Sposób procedowania tej sprawy wzbudza wątpliwości. Świadczy o arogancji pomysłodawcy - ocenił w Porannej Loży Radiowej Ryszard Galla, poseł Mniejszości… » więcej 2021-04-19, godz. 19:01 Piotr Woźniak, lider Nowej Lewicy na Opolszczyźnie, o wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich, sytuacji na Lewicy i samorządowych… Kolejne sondaże dają Lewicy maksymalnie 10 procent poparcia społecznego. Ugrupowaniom tej części sceny politycznej przybywa sympatii w badaniach ankietowych… » więcej 2021-04-19, godz. 12:54 Jerzy Czerwiński o tym co dalej po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. RPO i pomniku w Głogówku, którego nie… - Tutaj są dwa problemy. Jakie mają być uprawnienia tej osoby, która będzie wskazywana jako osoba pełniąca obowiązki RPO i druga kwestia: kto taką osobę… » więcej 2021-04-19, godz. 09:49 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o pomniku w Głogówku, konwencji krajowej Porozumienia i reformie energetyki - Chciałem serdecznie podziękować burmistrzowi Głogówka, Panu Piotrowi Bujakowi za tę wspaniałą inicjatywę - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »