Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Krzysztof Badora o krajobrazowych konsekwencjach…
2017-07-04, 20:45 Autor: Ewa Skrabacz

Krzysztof Badora o krajobrazowych konsekwencjach elektrowni wiatrowych i o warunkach wietrznych na Opolszczyźnie

Dr Krzysztof Badora o tym dlaczego powstaje coraz mniej elektrowni wiatrowych
- Konflikty wokół budowy elektrowni wiatrowych biorą się z tego, że te inwestycje są bardzo spektakularne: wysokie na ok. 200 metrów konstrukcje, kilka do kilkunastu egzemplarzy, w otwartym krajobrazie rolniczym. Bardzo wpływają na kształt i odbiór krajobrazu przez społeczność lokalną. Wiele z argumentów przeciw elektrowniom wiatrowym to jednak mity, nie potwierdzają ich badania naukowe – tłumaczył dr Krzysztof Badora, autor wytycznych dotyczących oceny wpływu elektrowni wiatrowych na krajobraz, przygotowanych dla Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.
- W Polsce do niedawna obowiązywał bardzo miękki model lokalizacji elektrowni wiatrowych, tzn. normowano tylko hałas i składowe pole elektryczne i magnetyczne. Szereg oddziaływań typu infradźwięki, efekt rzucania cienia, kwestie krajobrazowe nie były normowane. Stąd konflikty – dodał nasz gość.

Sytuację zmieniło wprowadzenie w zeszłym roku tzw. ustawy odległościowej, która uzależnia możliwość lokalizacji elektrowni wiatrowych od ich wysokości.

- Przykładowo: jeśli elektrownia ma wysokość 200 m, to musi stać 2 km od najbliższych zabudowań. Te przepisy silnie wyhamowały ruch inwestycyjny. W wielu przypadkach nie ma możliwości znalezienia takich przestrzeni. Rachunek ekonomiczny pokazuje, że opłaca się stawiać elektrownie, gdy jest ich kilkanaście, natomiast mając przestrzeń na jedną elektrownię inwestor wycofuje się, gdyż jest to działanie nieopłacalne. Taka jest m.in. sytuacja w wielu miejscach na Opolszczyźnie – tłumaczył dr Badora.

A czy nasz region ma dobre warunki, by czerpać energię z wiatru?

- Na Płaskowyżu Głubczyckim, na przedpolu gór Opawskich na wysokości powyżej 150-200 m warunki są bardzo dobre. Natomiast ogólnie Opolszczyzna nie jest wskazywana jako obszar o bardzo dobrych warunkach wietrznych – wyjaśniał ekspert.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »