Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Mariusz Patelski o czynie braci Jerzego i Ryszar ...
2016-10-05, 15:47 Autor: Marek Świercz

Mariusz Patelski o czynie braci Jerzego i Ryszarda Kowalczyków i wysokiej cenie, jaką zapłacili

Mariusz Patelski o czynie braci Jerzego i Ryszarda Kowalczyków i wysokiej cenie, jaką zapłacili
- Wyroki były drastycznie surowe. Ryszard, któremu właściwie nie udowodniono udziału w przygotowaniu zamachu, dostał 25 lat. Jerzy dostał wyrok śmierci, który zamieniono na dożywocie - mówił w Loży Radiowej dr Mariusz Patelski, historyk z Uniwersytetu Opolskiego.
Jerzy Kowalczyk wysadził aulę WSP w Opolu w nocy z 5 na 6 października 1971 roku. Jego starszy brat Ryszard wiedział o tym planie, ale - jak mówi Patelski - nie wiadomo, czy traktował plany Jerzego poważnie. Moment był nieprzypadkowy: następnego dnia w auli WSP miało się odbyć spotkanie funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, podczas którego miano nagradzać milicjantów, którzy brali udział w pacyfikowaniu robotniczego buntu na Wybrzeżu. Wiadomo jednak, że Jerzy już wcześniej myślał o tym, by zamanifestować w taki sposób swoje antykomunistyczne poglądy.

Pierwsza wersja śledczych zakładała, że zamachu dokonali niemieccy rewizjoniści, dlatego skupiono się na przesłuchiwaniu autochtonów. Jerzego pomogła namierzyć podsunięta mu w charakterze partnerki agentka o pseudonimie TW "Kasia".

- Spędzili w ciężkim więzieniu długie lata, zapłacili bardzo wysoką osobistą cenę - mówi Patelski. - Ostatecznie Ryszard wyszedł w 1983 a Jerzy w 1985 roku. Akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o skrócenie im kary pomogła w założeniu KOR-u.

Zobacz także

2019-10-17, godz. 15:17 WSPÓLNA SPRAWA Krajobraz gospodarczy po wyborach. Mamy powody do optymizmu czy raczej winniśmy się martwić? Jak wygląda krajobraz gospodarczy po wyborach? Komentarze są różne. Agencja ratingowa Moody's stwierdziła, że przy takiej polityce gospodarczej obniży się zdo ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:05 Dariusz Gieroń o cichym zabójcy, instalacjach przesyłu gazu i gaszeniu samochodów elektrycznych - Jak zawsze o tej porze roku ostrzegamy przed czadem. Od początku sezonu grzewczego mieliśmy już w kraju 162 incydenty związane z tlenkiem węgla, poszkodowan ... » więcej 2019-10-16, godz. 15:51 Daniel Szkarupski o tym, kto jest kim w Konfederacji i czym różni się ona od Zjednoczonej Prawicy - Prawica wytoczy najcięższe armaty i lewica wytoczy najcięższe armaty. Jak się idzie na wojnę, to nie z szablami na czołgi - mówił w Loży Radiowej Daniel Szk ... » więcej 2019-10-16, godz. 15:54 Stanisław Rakoczy o tym, że ludowcy dawno zdjęli buty agronoma i z nowymi sojusznikami wybierają się do miasta - Oczywiście, że jestem zadowolony z wyniku wyborów. Nawet jeśli dostaliśmy o kilkaset tysięcy głosów mniej niż PSL i Kukiz '15 cztery lata temu, to proszę pa ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:19 Henryk Kroll o wyborach, koniecznej zmianie pokoleniowej w Mniejszości Niemieckiej i niedopuszczalnej - jego zdaniem - ... - Nie rozumiem, dlaczego na czele listy kandydatów do Sejmu byli kandydaci, którzy po niemiecku nie mówią albo mówią słabo! Listę powinien otwierać lider Towa ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:05 Marcelina Zawisza i Paweł Kampa o tym, że nowa lewica dopiero się rozpędza i za chwile ruszy po władzę - To są trzy kroki. Najpierw lewica była poza Sejmem, teraz już jest w Sejmie a w następnym etapie przejmie władzę - odgrażali się w Loży Radiowej politycy no ... » więcej 2019-10-14, godz. 14:47 Andrzej Buła o wynikach Koalicji Obywatelskiej w wyborach i tym, że „nadszedł czas na mądrość liderów” - Jestem zadowolony z wyników zarówno swojego ugrupowania jak i opozycji, która osiągnęła bardzo dobre rezultaty, zarówno w województwie jak i w całym kraju. ... » więcej 2019-10-14, godz. 14:40 Violetta Porowska o zwycięstwie PiS w wyborach parlamentarnych, wynikach w regionie i tym że zbliżająca się kadencja b ... - Jestem bardzo zadowolona z naszego wyniku. To absolutnie historyczny wynik dla PiS na Opolszczyźnie, wynik który smakuje nieprawdopodobnie dobrze, bo wiemy ... » więcej 2019-10-14, godz. 00:23 Wieczór Wyborczy Radia Opole. Część druga W drugiej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole o sondażowych wynikach wyborów dyskutowali politycy: Katarzyna Czochara z PiS, Jerzy Przystajko z Lewicy Raze ... » więcej 2019-10-14, godz. 00:36 Wieczór wyborczy Radia Opole. Część pierwsza W pierwszej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole sondażowe wyniki wyborów komentowali naukowcy z uniwersytetu opolskiego: politolodzy Adam Drosik, Błażej Ch ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »