Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bernard Gaida o więziach społecznych po powiększeniu…
2016-05-25, 14:12 Autor: Aneta Skomorowska

Bernard Gaida o więziach społecznych po powiększeniu Opola, tablicach dwujęzycznych także o rezolucji przyjętej przez kongres mniejszości narodowych w Europie [FILM]

Zobacz rozmowę z Bernardem Gaidą [Loża Radiowa]
- Jesteśmy po doświadczeniach w województwie śląskim, tam po zmianie obwodów głosowania w Gliwicach, Raciborzu i Rybniku straciliśmy trzech posłów MN w Sejmie - powiedział Bernard Gaida, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.
Z Bernardem Gaidą rozmawiają Aneta Skomorowska i Piotr Wójtowicz
Gościa Loży Radiowej pytaliśmy o to, co może stracić Mniejszość Niemiecka po powiększeniu Opola. Kongres Federalnej Unii Europejskich Grup Narodowościowych (FUEN) przyjął rezolucję, w której mniejszości narodowe z Europy wyrażają sprzeciw wobec planów powiększenia Opola.

- Skoro jesteśmy członkiem tej organizacji, to podzieliliśmy się tym problemem na forum - wyjaśnił Gaida.

Zaznaczył on, że zmiana granic Opola wpłynie negatywnie na Mniejszość Niemiecką, tak jak było to w przypadku planów zmiany granic Wilna i sytuacji Polaków na Litwie.

Zdaniem Bernarda Gaidy, mediacje w sprawie Dużego Opola powinien poprowadzić ktoś spoza województwa opolskiego.

- Mediacje są konieczne, kiedy ktoś zaniedbał dialog. Nie wyobrażam sobie jednak sytuacji, że moglibyśmy powiedzieć, że jednak zgadzamy się z Wiśniewskim - dodał.

Mniejszość Niemiecka obawia się także likwidacji małych szkół w miejscowościach, które będą włączone do Opola.

W Loży Radiowej poruszyliśmy także temat dwujęzycznych tablic.

- To bardzo ważny element, ale nie ważniejszy niż więzi międzyludzkie - stwierdził przewodniczący VDG.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »