Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » 19.03.2014 Renata Kobylarz-Buła i Norbert Rasch…
2014-03-19, 14:50 Autor: Radio Opole

19.03.2014 Renata Kobylarz-Buła i Norbert Rasch o tym, dlaczego Tragedia Górnośląska dzieli naukowców, polityków a nawet potomków ofiar

- Pojęcie Tragedii Górnośląskiej jest nieostre i obciążone silnymi emocjami, co utrudnia obiektywne naukowe podejście - powiedziała w Loży Radiowej dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Ale jak ma być inaczej, dodał nasz drugi gość Norbert Rasch, skoro dla wielu Ślązaków to część rodzinnej historii.

Renata Kobylarz-BułaO tym, jak silne są te emocje, można się było przekonać dwa lata temu, gdy Sejmik Województwa Opolskiego debatował nad rezolucja w sprawie Tragedii Górnośląskiej. Takie rezolucje zwykle przyjmuje się jednogłośnie przez aklamację, ale tym razem uchwała przeszła głosami koalicji, bo lewica wstrzymała się od głosu a Prawo i Sprawiedliwość głosowało przeciw (PiS miał własny projekt rezolucji, o mocno antyniemieckiej wymowie).

Co ciekawe, na wtorkowej konferencji w Urzędzie Wojewódzkim radnych sejmiku też nie było zbyt wielu.

Co ciekawe, Tragedia Górnośląska dzieli także...potomków ofiar. Tak przynajmniej widzi to lider opolskiej Mniejszości Niemieckiej Norbert Rasch.

Norbert Rasch, lider Mniejszości Niemieckiej- Mamy do czynienia z próba zawłaszczenia tej tragedii przez niektóre środowiska, te same, które próbuja zawłaszczyć pojęcie śląskości (Ruch Autonomii Śląska - dopowiedzieliśmy od razu) - mówił Rasch. - Tymczasem ja pytam o to, dlaczego ci ludzie byli przez Sowietów mordowani? Decydował o tym element germańskości, cierpieli, bo żołnierze sowieccy uważali ich za Niemców. To przecież oczywiste.

Spierają się politycy, spierają się także naukowcy. Choćby o to, jaki okres obejmuje Tragedia Górnośląska. Lata 1945-46 czy może także następne lata, bo przecież komunistyczne represje trwały długo, choć ich nasilenie się zmieniało. Sytuacji nie ułatwia fakt, że tamte zdarzenia próbowano zepchnąć w niepamięć, między innymi niszcząc dokumenty z epoki. Nie znana jest liczba ofiar, nie wiadomo też, ilu mieszkańców Górnego Śląska wywieziono w głąb Związku Radzieckiego.

Posłuchajcie:

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »