Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Piotr Dancewicz o wspólnych workach z piachem, a ...
2016-04-26, 14:03 Autor: Marek Świercz

Piotr Dancewicz o wspólnych workach z piachem, austriackim gadaniu do gimnazjalistów i niskoemisyjnych ścieżkach rowerowych [FILM]

Zobacz rozmowę z Piotrem Dancewiczem [Loża Radiowa]
- Opowiadaliśmy wczoraj w Warszawie komendantowi głównemu Państwowej Straży Pożarnej o naszym pilotażowym aglomeracyjnym projekcie wspólnych zabezpieczeń przed zjawiskami ekstremalnymi - powiedział w Loży Radiowej Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej. - Niewkluczone, że komenda główna obejmie go swoim pilotażem. Komendanta nie wystraszyła nawet kwota 10 milionów euro - mówi nasz gość.
Z Piotrem Dancewiczem rozmawiają Aneta Skomorowska i Marek Świercz
Tak duża suma jest konieczna, bo w planach jest zakup koniecznego sprzętu: wydajnych pomp, rękawów czy ładowarek do piasku. Ale i tak będzie taniej, bo takiej ładowarki nie kupi sobie każda z 21 aglomeracyjnych gmin, wystarczy, że aglomeracja kupi 4 czy 5 takich urządzeń, a korzystać będą ci, którzy znajdą się w potrzebie.

- Jeśli pojawi się problem z podtopieniami i gmina będzie miała w magazynach 10 tysięcy worków z piaskiem a potrzebować będzie 17 tysięcy, to stworzymy procedury, by mogła szybko i bez komplikacji znaleźć je u sąsiada - opowiada Dancewicz.

Aglomeracja będzie także wspierać edukację na swoim terenie, między innymi testując austriacki model wspierania gimnazjalistów w procesie planowania przez nich swojej zawodowej przyszłości.

Kolejne zadania to na przykład budowa ścieżek rowerowych, choć tu nasz gość zaznacza, że nie chodzi o ścieżki jako takie, ale o - uwaga - strategie niskoemisyjne. Efekty turystyczne są dodatkowe, ważniejsze są efekty komunikacyjne - rower ma się stać alternatywą dla samochodu przy dojeżdżaniu do szkoły czy pracy.

Zobacz także

2019-01-16, godz. 14:23 Rafał Tkacz o eurowyborach i tym, co może się w nich zmienić jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską lub w niej p ... - Polska może zyskać jednego eurodeputowanego, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:27 Arkadiusz Wiśniewski o śmierci Pawła Adamowicza, opolskich inwestycjach i sporach z ekologami - Przeżyłem to bardzo osobiście. W niedzielę o tej samej porze robiłem to, co prezydent Gdańska, tylko w innym mieście. Właśnie dziękowałem opolanom za ich ho ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:14 Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca - Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczy ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:40 Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 - Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizow ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:00 Sławomir Kłosowski o "osi Warszawa - Rzym", zmianie klimatu politycznego w unii i histerii wokół odstrzału dzików - Bardzo dobrze się stało, że prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, bo potrzebne jest zbliżenie tych sił politycznych, ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:08 Jacek Jaszczyszyn o Forum Młodych Ludowców, swoim przywiązaniu do tradycji ruchu ludowego oraz odstrzale dzików - FML to bardzo dobra szkoła polityczna, nasz lider Władysław Kosiniak-Kamysz i jego dwaj zastępcy pierwsze polityczne doświadczenia zdobywali w szeregach nas ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:01 Wojciech Plewka o tym, że jako polski etyczny myśliwy nie przyłoży ręki do masowego odstrzału dzików - Są dobrzy doradcy i kiepscy doradcy. To rozwiązanie podpowiedział ministrowi środowiska jakiś bardzo zły doradca - tak opolski łowczy Wojciech Plewka skomen ... » więcej 2019-01-11, godz. 10:57 WSPÓLNA SPRAWA Grzegorz Adamczyk, Sebastian Koćwin i Grzegorz Kuliś o nowelizacji ustawy o związkach zawodowych Nowelizacja ustawy o związkach zawodowych była tematem kolejnej debaty pracowników i prawodawców. Pierwsi chwalili proponowane przez ustawodawcę rozwiązania, ... » więcej 2019-01-10, godz. 18:14 Krzysztof Ważny o tym, że nadal mamy ogromne problemy z segregacją i recyklingiem odpadów - W samorządowych instalacjach posegregowane przez ludzi odpady są "doczyszczane". I potem powinny zostać przekazane odpowiednim firmom zajmującym się recykli ... » więcej 2019-01-09, godz. 14:39 Karina Bedrunka o tym, na co w najbliższych latach Unia Europejska gotowa jest dać nam pieniądze - W tym okresie programowania Opolszczyzna dostała z unii prawie miliard euro. Nie będę nikogo wprowadzać w błąd, obiecując, że w następnym dostaniemy tyle sa ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »