Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Piotr Dancewicz o wspólnych workach z piachem, a ...
2016-04-26, 14:03 Autor: Marek Świercz

Piotr Dancewicz o wspólnych workach z piachem, austriackim gadaniu do gimnazjalistów i niskoemisyjnych ścieżkach rowerowych [FILM]

Zobacz rozmowę z Piotrem Dancewiczem [Loża Radiowa]
- Opowiadaliśmy wczoraj w Warszawie komendantowi głównemu Państwowej Straży Pożarnej o naszym pilotażowym aglomeracyjnym projekcie wspólnych zabezpieczeń przed zjawiskami ekstremalnymi - powiedział w Loży Radiowej Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej. - Niewkluczone, że komenda główna obejmie go swoim pilotażem. Komendanta nie wystraszyła nawet kwota 10 milionów euro - mówi nasz gość.
Z Piotrem Dancewiczem rozmawiają Aneta Skomorowska i Marek Świercz
Tak duża suma jest konieczna, bo w planach jest zakup koniecznego sprzętu: wydajnych pomp, rękawów czy ładowarek do piasku. Ale i tak będzie taniej, bo takiej ładowarki nie kupi sobie każda z 21 aglomeracyjnych gmin, wystarczy, że aglomeracja kupi 4 czy 5 takich urządzeń, a korzystać będą ci, którzy znajdą się w potrzebie.

- Jeśli pojawi się problem z podtopieniami i gmina będzie miała w magazynach 10 tysięcy worków z piaskiem a potrzebować będzie 17 tysięcy, to stworzymy procedury, by mogła szybko i bez komplikacji znaleźć je u sąsiada - opowiada Dancewicz.

Aglomeracja będzie także wspierać edukację na swoim terenie, między innymi testując austriacki model wspierania gimnazjalistów w procesie planowania przez nich swojej zawodowej przyszłości.

Kolejne zadania to na przykład budowa ścieżek rowerowych, choć tu nasz gość zaznacza, że nie chodzi o ścieżki jako takie, ale o - uwaga - strategie niskoemisyjne. Efekty turystyczne są dodatkowe, ważniejsze są efekty komunikacyjne - rower ma się stać alternatywą dla samochodu przy dojeżdżaniu do szkoły czy pracy.

Zobacz także

2018-09-19, godz. 15:06 Ring wyborczy - dziś przedstawiciele komitetów wyborczych do sejmiku województwa okręgu 1. Czyli Opole i powiat opolsk ... Kandydaci do sejmiku województwa opolskiego w okręgu nr 1 spotkali się w Loży Radiowej, żeby porozmawiać o ich pomysłach, które chcieliby zrealizować jeśli zo ... » więcej 2018-09-18, godz. 12:59 Ring wyborczy - kandydaci na radnych Opola w okręgu wyborczym nr 1 [FILM, ZDJĘCIA] W "Wyborczym ringu" starli się jako pierwsi reprezentanci komitetów wyborczych do rady miasta Opola w okręgu nr 1. W naszym studiu gościliśmy: Tomasz Wróbla z ... » więcej 2018-09-17, godz. 14:22 Witold Zembaczyński o rozwijaniu lewego skrzydła i umieszczaniu wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę - Koalicja Obywatelska poszerzyła się o środowisko Barbary Nowackiej ze względu na konieczność rozłożenia lewego skrzydła opozycji demokratycznej w Polsce. Ci ... » więcej 2018-09-17, godz. 13:31 Janusz Sanocki o kupowaniu kota w worku, reformie sądownictwa i kampanii wyborczej w Nysie - Nie kandyduję w wyborach samorządowych, jestem posłem, ta moja misja się jeszcze się nie skończyła - powiedział w Loży Radiowej poseł niezależny Janusz Sano ... » więcej 2018-09-14, godz. 14:35 Błażej Choroś o dyrektywie praw autorskich - Poziom zaangażowania w tę sprawę jest znacznie niższy niż przy ACTA 2 - mówił gość Loży Radiowej dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, odno ... » więcej 2018-09-14, godz. 14:24 Przemysław Pospieszyński i Marko Markowski o wolności wypowiedzi w internecie Czy to kres internetu jaki znamy? A to za sprawą decyzji Parlamentu Europejskiego, by poprzeć zmiany w prawie autorskim w sieci. Zabiegała o to część europejs ... » więcej 2018-09-13, godz. 13:09 Marian Jagielski o prawnikach, którzy zrzucili togi by stanąć w sportowe szranki W Opolu rozpoczęła się XXIX Ogólnopolska Spartakiada Prawników. Zawody potrwają trzy dni, a chęć udziału zgłosiło ponad 650 osób. » więcej 2018-09-13, godz. 13:09 Adam Kępiński o rozczarowaniu polskimi sądami i o tym, że Szwecja to nie zagranica - Szkoda, że aż 5 lat musiałem czekać na przeprosiny od „Super Expressu”. Jestem rozczarowany polskim wymiarem sprawiedliwości – mówił Adam Kępiński, były pos ... » więcej 2018-09-12, godz. 15:27 Ewa Kosowska-Korniak i Roman Jarosiński o sile mediacji w gospodarce W Opolu zainaugurowało działalność Centrum Arbitrażu i Mediacji. To pierwsza taka instytucja w regonie, która jest częścią ogólnopolskiej sieci. Opolskie cent ... » więcej 2018-09-12, godz. 15:26 Stanisław Konarski o wściekłym optymizmie i kandydowaniu na burmistrza Kluczborka - Jestem wściekłym optymistą i zawsze idę do przodu. Mam takie swoje hasło, że kto nie dąży do rzeczy niemożliwych, nigdy ich nie osiągnie. Trzeba sięgać wyso ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »