Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Piotr Dancewicz o wspólnych workach z piachem, a ...
2016-04-26, 14:03 Autor: Marek Świercz

Piotr Dancewicz o wspólnych workach z piachem, austriackim gadaniu do gimnazjalistów i niskoemisyjnych ścieżkach rowerowych [FILM]

Zobacz rozmowę z Piotrem Dancewiczem [Loża Radiowa]
- Opowiadaliśmy wczoraj w Warszawie komendantowi głównemu Państwowej Straży Pożarnej o naszym pilotażowym aglomeracyjnym projekcie wspólnych zabezpieczeń przed zjawiskami ekstremalnymi - powiedział w Loży Radiowej Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej. - Niewkluczone, że komenda główna obejmie go swoim pilotażem. Komendanta nie wystraszyła nawet kwota 10 milionów euro - mówi nasz gość.
Z Piotrem Dancewiczem rozmawiają Aneta Skomorowska i Marek Świercz
Tak duża suma jest konieczna, bo w planach jest zakup koniecznego sprzętu: wydajnych pomp, rękawów czy ładowarek do piasku. Ale i tak będzie taniej, bo takiej ładowarki nie kupi sobie każda z 21 aglomeracyjnych gmin, wystarczy, że aglomeracja kupi 4 czy 5 takich urządzeń, a korzystać będą ci, którzy znajdą się w potrzebie.

- Jeśli pojawi się problem z podtopieniami i gmina będzie miała w magazynach 10 tysięcy worków z piaskiem a potrzebować będzie 17 tysięcy, to stworzymy procedury, by mogła szybko i bez komplikacji znaleźć je u sąsiada - opowiada Dancewicz.

Aglomeracja będzie także wspierać edukację na swoim terenie, między innymi testując austriacki model wspierania gimnazjalistów w procesie planowania przez nich swojej zawodowej przyszłości.

Kolejne zadania to na przykład budowa ścieżek rowerowych, choć tu nasz gość zaznacza, że nie chodzi o ścieżki jako takie, ale o - uwaga - strategie niskoemisyjne. Efekty turystyczne są dodatkowe, ważniejsze są efekty komunikacyjne - rower ma się stać alternatywą dla samochodu przy dojeżdżaniu do szkoły czy pracy.

Zobacz także

2018-11-15, godz. 13:50 Sebastian Szczurek o tym, że e-zwolnienia wchodzą w życie i odwrotu już nie ma - Na początku roku może 5 – 6 zwolnień na 100 było wystawianych drogą elektroniczną, na początku listopada już 55 procent. Dlatego uważamy, że reforma się pow ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:38 Rafał Bartek o miejscu Mniejszości Niemieckiej w nowej (a właściwie starej) koalicji rządzącej Opolszczyzną - Potwierdzam, że z uzgodnień koalicyjnych wynika, że to nasz klub otrzyma stanowisko przewodniczącego sejmiku i prawdopodobnie to ja będę kandydatem na to st ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:47 Aleksander Iszczuk o tym, dlaczego woli mandat radnego od dyrektorskiego gabinetu - Uznałem, że powinienem się zachować konsekwentnie. Skoro zdecydowałem się na start w wyborach i z czwartego miejsca na liście zdobyłem mandat radnego, to po ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:31 Iwona Sobania o tym, że najbliższa kadencja będzie dla Byczyny bardzo trudna - Byłam radną przez trzy kadencje i widziałam, że źle się dzieje i koniecznie coś trzeba zrobić. Chętnych do kandydowania nie było, więc postanowiłam wystarto ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:36 Katarzyna Czochara o Marszu Biało-Czerwonym w Warszawie - Tam trzeba było być, żeby poczuć tę atmosferę, naprawdę była niesamowita – mówiła w Loży Radiowej posłanka PiS Katarzyna Czochara, dzieląc się wrażeniami z ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:35 Marek Bocianowski o tym, czy należy się martwić rzekomą obecnością wilków w opolskich lasach - Oficjalnie na Opolszczyźnie nie mamy wilków. Żeby stwierdzić ich obecność, trzeba - zgodnie z unijnymi regułami - dokonać obserwacji klasy C1. Czyli albo tr ... » więcej 2018-11-12, godz. 17:41 Prof. Alicja Głębocka o tym, że to, jak wykorzystaliśmy odzyskaną niepodległość, to mistrzostwo świata - Co zapamiętam z tego dnia? Wzruszenie i dumę - stwierdziła w Loży Radiowej prof. Alicja Głębocka, psycholog społeczny z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Fr ... » więcej 2018-11-09, godz. 15:34 Piotr Wach o powyborczych koalicyjnych układankach i przyszłości Nowoczesnej - Mamy swoje ambicje, ale nie wysuwamy żadnych kategorycznych żądań, chcemy natomiast, żeby nasze możliwości zostały dobrze wykorzystane - mówił w Loży Radiow ... » więcej 2018-11-09, godz. 13:15 Dr Marek Kawa o tym, że wyniki wyborów w USA można interpretować z różnych perspektyw - W przeciwieństwie do tego, co wydarzyło się w 2016 roku, sondaże potwierdziły się. Mamy umiarkowane zwycięstwo Demokratów i umiarkowaną porażkę Republikanów ... » więcej 2018-11-08, godz. 14:55 Marco Markowski o Marszu Niepodległości odbywającym się w Warszawie - To marsz Polaków - tak Marco Markowski, polityk młodego pokolenia Prawa i Sprawiedliwości odpowiedział na pytanie czyj jest marsz odbywający się w ostatnich ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »