Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ks. Józef Krawiec o tym, że stworzył 'Barkę', by…
2016-04-14, 13:26 Autor: Marek Świercz

Ks. Józef Krawiec o tym, że stworzył "Barkę", by na jej pokład wciągać tych, których życie wyrzuciło za burtę [FILM]

Zobacz film z ks. Józefem Krawcem [Loża Radiowa]
- Który moment był najtrudniejszy? Oczywiście pożar sprzed półtora roku, dla mnie także dlatego, że spłonął mój pokój w "Barce" - mówił w Loży Radiowej ks. Józef Krawiec, twórca strzeleckiej "Barki" i laureat prestiżowej Nagrody im. ks.Józefa Tischnera. - Ale najtrudniejszym doświadczeniem był sam początek, gdy poczuliśmy, że ludzie się nas lękają, ludzie nas nie chcą. Dziś jest zupełnie inaczej - dodał.
Z ks. Józefem Krawcem rozmawiają Aneta Skomorowska i Marek Świercz
Nasz gość wspomina, że zaczynał jako wikary w Kluczborku i przez kilka lat czuł się tam kimś akceptowanym i oczekiwanym. Gdy na prośbę biskupa został kapelanem zakładu karnego w Strzelcach Opolskich, zderzył się z zupełnie inną rzeczywistością.

- Z jednej strony tajemnica zła, poczułem, że zło osobowe jest realne - wspominał. - Z drugiej strony poczucie bezsilności, przekonanie, że nie wszystkim tym ludziom można pomóc, także dlatego, że nie mają do czego wracać - tłumaczy.

I to uczucie pchnęło ks. Krawca do podjęcia starań o utworzenie "Barki", miejsca, gdzie mogą znaleźć schronienie ci wszyscy, których życie wyrzuciło za burtę. Dla młodszych podopiecznych to tylko etap przejściowy, dla starszych - miejsce, gdzie doczekają końca swojego życia.

- Wspólnie odprowadzimy ich na cmentarz i wspólnie będziemy się za nich modlić - mówi nasz gość.

Zobacz także

2020-02-14, godz. 15:23 Młodzieżowa Loża Radiowa o regułach kampanii wyborczej Nad tym czy polska polityka, szczególnie w okresie kampanii wyborczych brutalizuje się zastanawiali się goście Młodzieżowej Loży Radiowej. Podawali też przykłady… » więcej 2020-02-14, godz. 15:04 Zbigniew Bommersbach o śladach historii, które ujawniane są w czasie remontów i prac ziemnych Wszelkiego rodzaju odkrycia historyczne w Opolu zdarzają się przy okazji różnych prac i remontów na bieżąco. W momencie pojawienia się informacji o odkryciu do… » więcej 2020-02-13, godz. 15:57 WSPÓLNA SPRAWA. Debata o budowaniu zaufania i lojalności wobec firmy, dodatkowych świadczeniach od firm oraz o tych, które… Podczas czwartkowej debaty z udziałem pracodawców i związkowców zastanawialiśmy się jakimi środkami skutecznie buduje się lojalność pracownika, by przywiązać go… » więcej 2020-02-13, godz. 15:44 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Beatą Kempą, minister i szefowa KPRM, poseł Parlamentu E… W tym tygodniu zamiast prosto z Sejmu, red. Magdalena Ogórek prowadziła swój cotygodniowy wywiad ze studia Radia Opole. Jej rozmówczynią była Beata Kempa, europarlamentarzystka… » więcej 2020-02-12, godz. 15:48 Maciej Kalski o wzroście bezrobocia w woj. opolskim Bezrobocie u nas w województwie również wzrosło w styczniu, tak samo jak i w kraju, czyli 0,3% - mówił w Loży Radiowej Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu… » więcej 2020-02-12, godz. 15:38 Paweł Nakonieczny o planach budowy obwodnic w kraju i na Opolszczyźnie - Jest to cały cykl, który ma na celu skomunikowanie kraju i jego zrównoważony rozwój - tak o realizowanych oraz zapowiedzianych inwestycjach w infrastrukturę… » więcej 2020-02-11, godz. 14:13 Janusz Ustrzycki o niebezpieczeństwach, które czyhają na nas w Internecie - Wyłudzenia danych, takich jak fotografia dowodu, może spowodować, że ktoś podszyje się pod nas, chcąc wziąć np. kredyt - mówił w Loży Radiowej podinsp. Janusz… » więcej 2020-02-11, godz. 13:20 Łukasz Lange o konieczności powiększenia i zmodernizowania Polderu Żelazna 25 lutego mają zostać otwarte oferty firm na przeprowadzenie prac przy rozbudowie i modernizacji polderu Żelazna, kluczowego dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego… » więcej 2020-02-10, godz. 14:19 Rajmund Miller o zmianach w Platformie Obywatelskiej, wielkiej polityce oraz narodowym planie walki z rakiem - Jest dużo energii, zapału w partii. Tworzymy nowe koła, jest dużo ludzi, którzy chcą działać w Platformie Obywatelskiej. Uważam zmiany za korzystne. Pierwszy… » więcej 2020-02-10, godz. 14:08 Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski o konwencji partii i planach reform - Po to była konwencja Solidarnej Polski, żeby pokazać, że mimo frontalnego ataku dokończenie reformy sądownictwa w Polsce musi być przeprowadzona do końca - mówiła… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »