Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Marek Bocianowski o obcych gatunkach, rodzimych ...
2015-12-22, 16:07 Autor: Marek Świercz

Marek Bocianowski o obcych gatunkach, rodzimych złodziejach i nowych zasadach rządzących wycinką drzew

Marek Bocianowski/ fot. Justyna Krzyżanowska © (fot. )
Marek Bocianowski/ fot. Justyna Krzyżanowska © (fot. )
- Szop pracz to jedyny psowaty, który łazi po drzewach. A kończyny ma bardzo chwytne, więc do każdego gniazda sięgnie - mówił w Loży Radiowej Marek Bocianowski, nadleśniczy z Prószkowa. - A skąd szopy u nas? Podczas II wojny światowej przywieźli je ze sobą amerykańscy żołnierze w charakterze maskotek. I wypuścili je, gdy okazało się, że przepisy nie pozwalają zabrać ich z powrotem. I tak przywędrowały do nas - mówił nasz gość.
Z Markiem Bocianowskim rozmawiają Marek Świercz i Piotr Wójtowicz
W opolskich lasach mamy też inne obce gatunki, takie jak jenot, który przywędrował z Dalekiego Wschodu. Mamy też rekordową w dziejach ilość zwierzyny, także tej dużej: jeleni, danieli czy dzików.

- Sposób, w jaki człowiek przekształcił środowisko, okazał się być dla niej wyjątkowo korzystny - mówił nasz gość. - Ludzie pozbyli się wszystkich dużych drapieżników, takich jak wilki i niedźwiedzie, więc przestały im zagrażać. A żeru mają więcej niż kiedykolwiek, bo wystarczy wybrać się na pola uprawne. Są grupy ekologów, które postulują przywrócenie drapieżników, ale uważam, że Polska jest jednak za małym krajem, żebyśmy żyli obok, dajmy na to, niedźwiedzi.

Z nadleśniczym Bocianowskim rozmawialiśmy jednak nie tylko o zwierzętach, ale także o kradzieżach choinek. Okazuje się, że ten proceder nie jest na szczęście powszechny, ale wciąż zdarzają się tacy ojcowie rodzin, którzy wyobrażają sobie tylko jeden sposób pozyskania świątecznego drzewka: wypad do lasu z pociechą i osobiste ścięcie obsypanego śniegiem świerka. Nie jest to specjalnie bezpieczne, tym bardziej, że w lasach, zwłaszcza w miejscach wjazdu, jest coraz więcej kamer, co pozwala na ustalenie, kto i kiedy wjechał do lasu. Taki delikwent musi się liczyć z tym, że po kilku dniach odwiedzą go leśnicy, by sprawdzić, czy czegoś nie skłusował czy też nie ukradł jakiejś kłody drewna.

Nasz gość wyjaśniał nam także, dlaczego spacerując po lesie możemy mieć wrażenie, że leśnicy wycinają więcej drzew niż zwykle.

- Tłumaczenie jest proste: kiedyś mieliśmy dwa lata na odnowienie zrębu, teraz mamy pięć lat - mówi nam Bocianowski.

Zobacz także

2019-02-20, godz. 15:04 Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opolskiej - Nie wiem, czy o sytuacji na Politechnice Opolskiej można mówić jako o konflikcie, jak przedstawia to rektor. Z konfliktem mamy do czynienia, gdy strony spor ... » więcej 2019-02-20, godz. 14:43 Agnieszka Okupniak z UMWO o polityce zagranicznej województwa opolskiego - Dom Polski Południowej w Brukseli, to biuro prowadzone przez 3 województwa: opolskie, śląskie i małopolskie. Regiony zrzeszają się i wspólnie prowadzą takie ... » więcej 2019-02-19, godz. 11:12 Piotr Woźniak o tym czy wejście w Koalicję Europejską, to dla SLD szansa, czy zagrożenie - Ożywiona dyskusja trwała 2 godziny, my jako zarząd krajowy negocjowaliśmy koalicję, zanim przedstawiliśmy ją radzie krajowej bardzo długo - powiedział w Loż ... » więcej 2019-02-19, godz. 13:28 ks. Joachim Waloszek i ks. Łukasz Knieć o działaniach na rzecz lepszej ochrony dzieci i młodzieży w diecezji opolskiej 14 lutego br. biskup opolski Andrzej Czaja powołał zespół przygotowujący program prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. O zadaniach zespołu i sposob ... » więcej 2019-02-18, godz. 14:59 Paweł Grabowski o włoskim sojuszniku Kukiz’15 i o swoich spotkaniach terenowych z samorządowcami na Opolszczyźnie - Weszliśmy we współpracę z włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd. Jest to współpraca o charakterze programowym. Dziś np. przedstawiliśmy projekt bardzo restrykcyjnej ... » więcej 2019-02-18, godz. 14:06 Marcin Ociepa o kryzysie w stosunkach Polska-Izrael, możliwym odgórnym połączeniu UO i PMWSZ oraz o 4 mln zł dla regio ... - Decyzja pana premiera Morawieckiego jest słuszna, choć oczywiście bolesna, bo dialog międzynarodowy jest czymś, co należy pochwalić i czego trzeba być częśc ... » więcej 2019-02-15, godz. 14:33 Marko Markowski o tym, jak upamiętnić Jana Olszewskiego i Romana Dmowskiego - Jan Olszewski jest wzorem nie tylko dla polityków prawicy, ale wszystkich polityków. To człowiek niezłomny o pięknym politycznym życiorysie – mówił w Młodzi ... » więcej 2019-02-15, godz. 12:01 Roland Wrzeciono o tym, dlaczego biznesowe innowacje są tak ważne i czemu w regionie mamy z nimi problem - To jest jeden z kluczowych dokumentów, konieczny, by mogła powstać nowa strategia dla regonu, która z kolei będzie podstawą dla Regionalnego Programu Operac ... » więcej 2019-02-14, godz. 16:09 WSPÓLNA SPRAWA Jerzy Szteliga, Witold Potwora, Piotr Pancześnik i Grzegorz Kuliś o szkolnictwie zawodowym Pośpieszne reformy nie służą szkołom a pośpiech ten i tak nie daje gwarancji, że zmiany nadążą za potrzebami rynku pracy, bo tu wielu rzeczy naprawdę nie da s ... » więcej 2019-02-14, godz. 16:08 Mł. bryg. Dariusz Gieroń o tym, że ferie w regionie były bezpieczne i zmianie przepisów po pożarze escape roomu w Kosz ... - Robiliśmy wszystko, co mogliśmy, by ferie były bezpieczne. Naszą uwagę zwracały zagrożenia związane z wychodzeniem na lód. Organizowaliśmy szkolenia i ćwicz ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »