Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Edukacja często bywa u nas chłopcem do bicia'…
2024-01-15, 10:18 Autor: Daniel Klimczak

"Edukacja często bywa u nas chłopcem do bicia" - Joanna Raźniewska w Radiu Opole

"Edukacja często bywa u nas chłopcem do bicia" - Joanna Raźniewska w Radiu Opole
- Przede wszystkim zależy mi na przesunięciu punktu ciężkości, czym kuratorium może się zajmować. Chcę, żeby to było wsparcie, a nie tylko kontrola - tak o swoich priorytetach mówiła w Porannej Rozmowie Radia Opole pełniąca obowiązki opolskiego kuratora oświaty, a dotychczas dyrektor III LO w Opolu, Joanna Raźniewska.
Naszą rozmówczynię zapytaliśmy też, czy szkoła może w lepszym stopniu przygotowywać młodzież do dorosłego życia. Jak usłyszeliśmy, powodzenie tego zadania zależy w dużej mierze od właściwej współpracy pedagogów z rodzicami. W ocenie naszego gościa, ważna jest też zmiana podejścia do funkcjonowania szkoły, jak i oceniania.

Panią kurator zapytaliśmy też o proponowane zmiany w wyliczaniu średniej ocen. Według niektórych propozycji, oprócz religii, nie wliczać do niej powinny się takie przedmioty jak wychowanie fizyczne, muzyka, plastyka czy technika.

- Myślę, że w szkołach podstawowych jest szansa na to, by ocenianie dotyczyło przede wszystkim tego, jak dziecko funkcjonuje w szkole i co się z nim dzieje w obserwacji nauczyciela, a nie tego, czy potrafi z rodzicami zbić karmnik po południu - powiedziała.

Jak zauważała nasza rozmówczyni, wyniki uzyskiwane w takich przedmiotach w dużym stopniu zależą od indywidualnych predyspozycji, dlatego tu bardziej może sprawdzić się na przykład ocena opisowa, a nie system cyfrowy. Jak jednak zastrzegła, nie da się całkowicie uciec od oceniania, bo między innymi z tym właśnie wiąże się edukacja i takie są oczekiwania rodziców i uczniów.

W rozmowie poruszyliśmy także wątek brakujących nauczycieli. Pod koniec wakacji mówiło się, że w opolskich szkołach pozostanie około 200 wakatów. Joanna Raźniewska przyznawała, że dyrektorzy placówek poradzili sobie z tym problemem, jednak jego rozwiązanie od dłuższego czasu przypomina jedynie doraźne działania.

- Dyrektorzy poradzili sobie dzięki ich zaangażowaniu. To się bardzo nie zmieniło na plus, natomiast w dużej mierze, pomiędzy szkołami jest pomoc nauczycieli z innych szkół. Zmiana wartości wymiaru etatu, które nauczyciel może podjąć poza pensum, to są te warunki, dzięki którym większość lekcji w szkołach w miarę się odbywa - usłyszeliśmy.

Jak jednak przyznawała pani kurator, łatwiej jest rozwiązywać takie problemy w większych miastach, gdzie nauczycieli jest więcej. Małe miejscowości niejednokrotnie mają z tym spore problemy, przez co zdarza się, że lekcje trzeba odwoływać z powodu braku nauczycieli.

W opinii naszego gościa, w rozwiązaniu tych problemów mogą pomóc jedynie systemowe zmiany.

- Jeśli nie będzie zmian w podejściu do zawodu nauczyciela, jeśli nie będzie obiecanej podwyżki, jeśli nie będzie wzmocnienia pozycji tego zawodu, jeśli nie będzie zmian w kształceniu nauczycieli, to to się nie uda - usłyszeliśmy.

Jak jednak dodała pani kurator, w zachęcaniu do wybierania tego zawodu albo pozostawania w nim, trzeba jednak stawiać nie tylko na podwyżki wynagrodzeń, ale i zwiększanie prestiżu zawodu.

- Status społeczny nauczycieli przez ostatnie dekady upadł; również przez to, jak przedstawiało się ich w mediach [...] Zawsze trzeba mieć chłopca do bicia i wydaje mi się, że edukacja w naszym społeczeństwie jest często wybieranym celem - dodała.

Z naszym gościem poruszyliśmy także kwestie rankingów szkół i zapytaliśmy, w jakim stopniu należy się nimi kierować przy wyborze dalszej ścieżki edukacji. Zapytaliśmy także o rozpoczynające się ferie zimowe i wybierane przez młodzież sposoby na ich spędzanie.

Zobacz także

2024-05-24, godz. 08:49 Zuzanna Donath-Kasiura: chirurgia w wojewódzkim ruszy od poniedziałku! Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura potwierdziła, że udało się zażegnać problem związany z odejściem sześciu chirurgów ze Szpitala Wojewódzkiego… » więcej 2024-05-23, godz. 08:36 Artur Żurakowski: przedsiębiorcy nie wytrzymują presji płacowej, dlatego zwalniają Zdaniem ekonomisty dra Artura Żurakowskiego, jednym z powodów, dla których firmy w Polsce zawieszają albo kończą działalność jest duża presja płacowa… » więcej 2024-05-22, godz. 08:30 Marek Staszewski o leczeniu oraz zwiększaniu świadomości problemu endometriozy W środę w Warszawie rozpoczyna się Endoforum organizowane przez Opolskie Centrum Onkologii. To wydarzenie dla lekarzy z całego świata, którego celem jest… » więcej 2024-05-21, godz. 08:49 Adam Drosik: wojna nie tylko na polu bitwy, ale również w sferze informacyjnej - Z dezinformacją da się walczyć, choć jest to niesamowicie trudne. - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole dr hab. Adam Drosik, dziekan Wydziału Nauk… » więcej 2024-05-20, godz. 09:06 Danuta Jazłowiecka: Polska jest zabezpieczona w ramach unijnego paktu migracyjnego - W związku z nasilającymi się ruchami migracyjnymi, musimy znaleźć wspólne unijne rozwiązanie w tej sprawie i uregulować prawnie sytuację migrantów… » więcej 2024-05-17, godz. 09:08 „Prezydent powinien podpisać tę ustawę” - Ryszard Galla o języku śląskim i współpracy z marszałkiem sejmu Były poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla został w tym tygodniu doradcą marszałka sejmu do spraw mniejszości narodowych i etnicznych. W Porannej… » więcej 2024-05-16, godz. 09:32 "Nie wierzę Donaldowi Tuskowi" - Anna Zalewska o pakcie migracyjnym i pracach nad polską elektrownią atomową We wtorek przyjęto unijny pakt migracyjny. Choć Polska była przeciwna tym rozwiązaniom, premier Donald Tusk zapewniał, że nasz kraj przez nie nie ucierpi… » więcej 2024-05-15, godz. 09:00 "Najwyraźniej tak się zarządy partii umówiły" - Róża Thun o starcie z okręgu opolsko-dolnośląskiego Ubiegająca się o czwartą kadencję w europarlamencie Róża Thun po raz pierwszy kandyduje z okręgu opolsko-dolnośląskiego. W Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2024-05-14, godz. 08:30 Paweł Masełko: tydzień temu jeszcze byłem starostą -Wrażeń bardzo dużo. Wrażenia na całe życie! Wiele nowych wyzwań, ale mówię sobie: dam radę! - tak swoje pierwsze dni w parlamencie opisał nowy poseł… » więcej 2024-05-13, godz. 09:46 "Akty szpiegostwa odbywają się cały czas [...] Tu służby popełniły błąd" - dr Bartosz Maziarz o ucieczce byłego… Na początku ubiegłego tygodnia kraj obiegła wiadomość o sędzim Tomaszu Sz., który wyjechał na Białoruś, by ubiegać się tam o azyl polityczny. Prokuratura… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »